وبلاگ

ان ال پی روش جدیدی برای پیشرفت

ان ال پی روش جدیدی برای پیشرفت

ان ال پی روش جدیدی برای پیشرفت

ان ال پی زندگی شما را تغییر خواهد داد ما مطمئن هستیم. همانطور که قبلا زندگی ما را تغییر داده. اگر بدانید انسانها برای انگیزه دادن به خودشان چه تصویری را در ذهن مرور می‌کنند شگفت زده خواهید شد.بعضی خودشان را و کار و شغل شان را بسیار تاریک و ضعیف می بینند. بعضی به هیچ عنوان توانایی این را ندارند که اصلا خودشان را تصور کنند. بعضی تصویری که از خود می بینند بسیار جذاب خندان و خوشحال است. در هر صورت حق با تصویری است که در ذهن خودتان می بینید. بسیاری از کسانی که با ان ال پی آشنا شده اند به شباهت بسیار زیاد آن با جادوگری پی بردند. تغییرات سریع یکی از نتایج استفاده از تکنولوژی ان ال پی می باشد.

تغییرات در ان ال پی

ما بر حسب عادت فکر می کنیم که برای تغییر نیازمند یک زمان طولانی هستیم. و با این ضرب المثل نابرده رنج گنج میسر نمیشود به شدت ارتباط برقرار کردیم. تکنولوژی NLP  به قدری باورنکردنی است که بعضی ها جرأت امتحان آن را ندارند. وقتی صحبت از علم روانشناسی می شود همیشه گرفتار  زمان می شویم و فکر می کنیم عقاید فروید با وجود اینکه بیش از ۱۰۰ سال پیش مطرح شده اند همچنان درست است. اما به نظر شما چه کسی دوست دارد سوار اتومبیلی بشود که متعلق به ۱۰۰ سال قبل است؟

 

روش جدیدی برای پیشرفت

ان ال پی  درباره تغییرات ذهن و به اصطلاح مهندسی ذهن می باشد. به ان برنامه ریزی عصبی کلامی نیز می گویند. منظور از عصبی دستگاه های عصبی انسان و مناطقی از مغز که به حواس پنجگانه مربوط هستند و همچنین ضمیر ناخودآگاه اشاره می کند.و همچنین منظور از کلامی, زبان و کاربرد کلمات یا زبان بدن و عادت هایی است که منعکس کننده دنیای ذهن هستند. برنامه ریزی یا پروگرمینگ هم از دنیای کامپیوتر گرفته شده است. یعنی شما می توانید همانند یک کامپیوتر نرم افزارهای مختلفی را در ذهن خود نصب کنید.

 

با ان ال پی به کجا می رسید؟

• انگیزه زندگی را پیدا می‌کنید.
• مأموریت خودتان را کشف می کنید.
• روابط پایدارتری را ایجاد می کنید.
• به اهدافتان می‌رسید
افزایش اعتماد به نفس
• از بین بردن ترس و نگرانی ها
• کسب یک حالت مثبت ذهنی
• رسیدن به حداکثر کارایی

 

اصول و پیش فرض های ان ال پی

در اینجا به ۱۰ مورد از پیش فرض های NLP اشاره می کنیم.

 

نقشه قلمرو نمیباشد.

ان ال پی بیان می‌کند ما جهان را آن طور که هست نمی بینیم بلکه بر اساس نقشه ای که در ذهنمان داریم و تجربه هایی که پیدا کرده ایم جهان را می بینیم. مثلا وقتی من به شما می‌گویم که تصورتان از یک سیب چیست. پاسخ شما با پاسخ بقیه افراد متفاوت است. شاید شما سیب را نماد سلامتی بدانید. شاید شما سیب را نماد یک شرکت و یک برند جهانی بدانید. و یا شاید هم به یاد داستان آدم و حوا بیفتید. پس حقیقت سیب در ذهن شما با توجه به نقشه ذهنی شما ساخته می شود.

تجربه ساختار دارد.

ذهن ما ساختار دارد یعنی همانند یک کتابخانه قفسه قفسه و بخش بخش می باشد. هر چیزی که ساختار داشته باشد قابل تغییر است. به عنوان مثال یک خودرو ساختار دارد. شما میتوانید با تغییر در ساختار خودرو کارایی آن را به صورت کلی عوض کنید. مثلاً شرکت سایپا تخصص ویژه ای در پیدا کردن ساختار ماشین های پراید دارد. و هر ساله می بینیم که خودروی جدیدی با نام جدیدی و با ساختار جدیدی تولید می کند. اگر به ساختار دست پیدا کنیم میتوانیم آن را تغییر دهیم. پس برای تغییر خاطرات و تجربیات باید ساختار ذهنمان را دستکاری کنیم.

 

اگر کسی بتواند کاری را انجام بدهد هر کس دیگری هم می تواند آن را انجام دهد

با توجه به بخش نقشه ذهن و ساختار ذهن. اگر بتوانیم نقشه ذهنی فردی را استخراج کنیم و در ذهن خودمان نصب کنیم میتوانیم تجربیات مشابهی را دریافت کنیم.

 

انسان ها تمام منابع مورد نیازشان را در اختیار دارند.

سالها دل طلب جام جم از ما میکرد آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد. انسان برای رسیدن به تمام آرزوهایش الگوها و نیازها و منابعی را که میخواهد کامل در اختیار دارد و گرنه امکان این وجود نداشت که او به چیزی فکر کند که توانایی رسیدن به آن را نداشته باشد. به عنوان مثال شما هیچ وقت یک گوسفند را نمی بینید که آرزوی پولدار شدن داشته باشد.

 

شما نمی توانید با دیگران ارتباط برقرار نکنید.

خداوند بزرگ جهان را به شدت شبکه ای ساخته است. شما نمی توانید بر دنیا و بر افراد و بر همدیگر اثر نگذارید. حرکات چشم حرکات بدن تن صدا و حتی رفتار شما هرکدام شکلی از ارتباط هستند. بنابراین زمانی کسی حرفی می‌زند که با خصوصیات خودش مطابقت ندارد به راحتی قابل تشخیص است. حتی بی توجهی شما نسبت به یک موضوع هم نوعی ارتباط برقرار کردن است.

 

معنی ارتباط شما همان پاسخی است که از آن دریافت می‌کنید.

انسان ها اطلاعاتی را دریافت میکنند که از صافی نقشه ذهنشان گذاشته باشد. مثال سیب را به خاطر دارید؟

 

هر رفتاری یک ریشه و علت مثبت دارد.

این پیش فرض ان ال پی شاید برای شما کمی سنگین باشد. اما با توجه به نقشه ذهن اعمال هر کس برای خودش توجیه و دلیل مثبتی دارد به عنوان مثال فریاد زدن بر سر دیگران و یا انتقاد به معنای این است که شخص می خواهد مورد توجه و قبول واقع شود.

 

مردم همیشه سعی می کنند از بین گزینه هایی که وجود دارد بهترین را انتخاب کند

انسان بر اساس تجربه انتخاب می‌کند. هر چه تجربیات بهتر و بیشتری داشته باشد انتخابات او نیز بهتر است. کافیست نگاهی به زندگی افراد سالخورده بیاندازید شاید اطلاعات دقیق و آپدیت نداشته باشند اما تصمیماتی که میگیرند خیلی قابل اعتماد تر می باشد.

 

اگر کاری را انجام می‌دهید که فایده ای ندارد کار دیگری بکنید.

شما انتظار ندارید که دانه ی سیب بکارید و درخت موز پدید بیاید. اگر هر روز یک کار را انجام میدهید یقینا نتیجه متفاوتی نخواهید گرفت. برای نتیجه ی متفاوت باید عملکرد متفاوت هم داشته باشید. انقدر اعمالتان را تغییر دهید تا به خواسته دلخواهتان برسید.

نکته نهایی

یک نظریه روانشناسی که بدن و ذهن انسان را مثل یک نرم افزار می‌بیند معتقد است می‌توان یک نرم افزار را کنترل و برنامه ریزی کرد. با این حال تاثیر ان ال پی در افزایش هیجان و کیفیت زندگی بسیار قابل توجه است. هرچند اساس شکل گیری این روش از علم کامپیوتر و زبان شناسی بوده است روشی برای تغییر خوشایند و مطلوب انسان است. روانشناسی بالینی سنتی همواره به دنبال تحلیل و بررسی مشکلات انسان و پیدا کردن ریشه این مشکلات است. اما ان ال پی روی توانایی های انسان تکیه دارد و اینکه چطور ذهن می تواند برای رسیدن به نتایج مورد نظر برنامه ریزی شود. اگر بخواهیم ان ال پی را در یک جمله خلاصه کنیم باید بگوییم که همه انسان ها به خوبی کار می کنند و هیچ عیب و نقصی ندارند. فقط افکار احساسات و رفتارهای خاص ما باعث شدند امروز در جایی که قرار داریم باشیم.

4.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری:

5 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید