وبلاگ

2 تکنیک فوق العاده موثر برای فراموش کردن گذشته

فراموش کردن گذشته

برای فراموش کردن گذشته چه کار کنیم؟

خاطرات بد گذشته، بسیار آزاردهنده هستند؛ زیرا هر بار که آنها را به یاد می‌آوریم، دقیقا ضربه و فشار بار اول را برایمان یادآوری می‌کنند و این موضوع باعث رنج و آزار ما خواهد شد. هیچ کس دوست ندارد که در دام خاطرات تلخ گذشته گیر بیفتد؛ اما بعضی از ما انسانها در چرخه باطل یادآوری گذشته اسیر می شوند و هر روز و هر لحظه با یادآوری گذشته خودشان را آزار می دهند.

در نوشته های قبلی به شما یاد دادم که چطور از گذشته درس بگیرید یا رابطه عشقی گذشته خود را فراموش کنید؟ از شما می‌خواهم که دیگر مقالات را نیز مطالعه کنید؛ زیرا به شما کمک می‌کند تا راحت تر از پس خاطرات بد زندگیتان برآیید و زندگی شادتر و بهتری را تجربه کنید.

حالا در این نوشته می‌خواهم به شما 2 تکنیک عملی واقعا موثر برای فراموش کردن گذشته را یاد بدهم. تضمین می‌کنم که با عمل کردن به این 2 تکنیک عالی، می‌توانید خاطرات تلخ و آزاردهنده گذشته را در ذهنتان کمرنگ‌تر کنید.

پس در ادامه این نوشته با من همراه باشید تا با این 2 تکنیک عالی برای فراموش کردن خاطرات بد گذشته بیشتر آشنا شوید.

 

فراموش کردن گذشته

 

تکنیک‌های عملی برای فراموش کردن خاطرات بد گذشته

1- تکنیک تغییر خاطرات گذشته با کمک یک تلویزیون قدیمی

برای انجام دادن این روش، ابتدا باید یک مکان دنج و راحت را انتخاب کنید و آنجا بنشینید. سپس چشمهای خود را ببندید و با چند نفس عمیق، خودتان را آرام کنید. روی تاریکی پشت پلکهای خود توجه کنید و سعی کنید روی آن فضای تاریک تمرکز کنید. این تاریکی را در مقیاسی بزرگتر تصور کنید. آنقدر تاریکی را گسترش دهید که سیاهی، همه اطراف شما احاطه شود. حالا تلویزیون بزرگی را تصور کنید که در مقابل شما قرار گرفته است. بهتر است این تلویزیون، به صورت تلویزیونهای قدیمی تصور شود؛ زیرا قرار است در داخل صفحه تلویزیون، آن خاطره گذشته شما نمایش داده شود و قرار است اتفاقات گذشته خود را بازسازی کنید. حالا باید آن اتفاق تلخ و خاطره ناراحت‌کننده را در صفحه تلویزیون خلق کنید و با دقت به آن نگاه کنید. ببینید که آن خاطره که باعث دلخوری شما شده است چیست؟ اتفاق‌ها و شخصیت‌هایی که هنگام به وجود آمدن آن حادثه تلخ حضور داشته اند را با جزئیات کامل تصویرسازی کنید. خودتان را از آن اتفاق بیرون بکشید و فقط تماشاگر آن نمایش قدیمی باشید. اگر نگران شدید یا ضربان قلبتان تند شد نگران نشوید و فقط ادامه دهید.

حالا سعی کنید که صداها را با دکمه یا پیچ تلویزیون، کم و زیاد کنید. صداهایی که در آن خاطره باعث ناراحتی و رنجش شما شده است را کم کنید و به جایش، صداهایی که به شما حس خوبی می‌دهد را بلندتر کنید.

حتی می‌توانید رنگ صورت یا لباس شخصیت‌هایی که در این فیلم است و باعث آزار شما شده‌اند را کم کنید. این افراد را به قدری کمرنگ کنید که دیگر در فیلم حضور نداشته باشند. کم‌کم می‌توانید شخصیت‌های منفی را کاملاً حذف کنید!

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که نوع جملات گفته شده در این فیلم را با سلیقه خودتان تغییر دهید.

حالا که تصاویر کمرنگ و کمرنگ تر شده است، به سراغ دکمه خاموش تلویزیون بروید و تمام صحنه‌های مربوط به آن تجربه تلخ را برای همیشه محو کنید.

این تمرین می‌تواند به طور موثری به روند فراموش کردن اتفاقات تلخ گذشته کمک کند؛ البته بهتر است این تمرین را چندین بار انجام دهید.

فراموش کردن خاطرات گذشته

در انتهای تمرین، باز هم نفس عمیق بکشید، بدنتان را حس کنید، وقتی احساس آرامش کردید، به یک رویا یا یک موضوع شادی‌آور فکر کنید. به چیزهایی فکر کنید که الان خیلی دوستشان دارید. حتی می‌توانید برای احساس آرامش بیشتر به یک موسیقی کلاسیک بی‌کلام هم گوش دهید.

این تکنیک، به شما کمک می‌کند که به مرور زمان با خاطرات تلخ گذشته خداحافظی کنید و آنها را به تاریخ بسپارید. گذشته، تنها یک خاطره است و این ما هستیم که آن را زنده می‌کنیم. وقتی یک خاطره بد را زنده می‌کنیم، دوباره زهر و رنج آن را به جسم و روحمان تحمیل می‌کنیم. اگر شما هم به یادآوری گذشته عادت کرده‌اید، تکنیک خلق گذشته روی صفحه تلویزیون و حذف شخصیت‌ها و اتفاق‌ها را انجام دهید. شما با این تمرین، آن خاطره تلخ و ناراحت‌کننده را از مکان و زمانی که اکنون هستید نگاه می‌کنید و تکه‌های گذشته را از وجود فعلی خود دور می‌کنید.

2- زندگی در زمان حال برای فراموش کردن گذشته

یکی از بهترین تکنیکها برای فراموش کردن خاطرات بد گذشته این است که قدر اکنون را بدانید و در زمان حال زندگی کنید. از خاطرات تلخ و اتفاقهای ناراحت‌کننده فرار نکنید؛ بلکه با پذیرش گذشته، خود را در لحظه اکنون آرام نگه دارید. از لحظه‌ای که در آن هستید لذت ببرید. تمام تمرکزتان را روی کاری بگذارید که اکنون انجامش می‌دهید و از زندگی در همین لحظه لذت ببرید. یادتان باشد که در هر لحظه، خداوند به شما هدیه اکنون را می‌دهد و در صورت بی اعتنایی به همین لحظه، شما هدیه خود را از دست می‌دهید. پس به جای اینکه از شکستهای گذشته ناراحت باشید یا احساساتی مثل شرمندگی، پشیمانی، کینه ورزی و ناراحتی داشته باشید، سعی کنید که از همین الانتان لذت ببرید. از زندگی جدید و نعمتهای جدید و لحظات جدید.

این زندگی فعلی شماست؛ هر آنچه در گذشته بوده است تمام شده و هر آنچه در آینده است، هنوز از راه نرسیده است. پس بدون ناراحتی و نگرانی، تمرکز خود را روی لحظه حال بگذارید. تمرین حضور در لحظه حال واقعا به خوب شدن حال شما و فراموش کردن خاطرات بد گذشته کمک می‌کند. اگر دوست دارید که بودن در لحظه حال را تمرین کنید، کتاب «قدرت اکنون» از اکهارت تول را مطالعه کنید.

 

در این نوشته شما با 2 تکنیک فوق‌العاده موثر برای فراموش کردن خاطرات بد گذشته آشنا شدید. این 2 تمرین را انجام دهید و تاثیر آن را در خوب شدن حالتان، آرامش بیشتر و زندگی آسوده‌تر خود احساس کنید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با من همراه بودید از شما متشکرم.

 

4.7/5 - (3 امتیاز)
اشتراک گذاری:

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم