وبلاگ

چرا مدام در خاطرات گذشته سیر می‌کنید؟

اگر به مرور خاطرات گذشته عادت کرده‌اید، مدام در گذشته زندگی می‌کنید و هر روز از یادآوری خاطرات بد گذشته ناراحت و آزرده‌خاطر می‌شوید، این نوشته به شما کمک می‌کند تا به دلیل این موضوع پی ببرید و بتوانید پرونده گذشته را برای همیشه ببندید.

برای نوشتن مطالب این نوشته از صحبت‌های نویسنده‌ای بزرگ و معروف به نام «دیوید. جی. لیبرمن» استفاده کرده‌ام که کتابهای پرفروشی مثل «کلنجارهای ذهنی» و «خودتان را بهتر بشناسید» را نوشته است. با کمک حرف‌های این نویسنده و محقق بزرگ می‌خواهم به شما توضیح بدهم که چرا مدام در خاطرات گذشته سیر می‌کنید و از این موضوع اذیت می‌شوید.

 

به نظر شما، چرا مدام درگیر مرور خاطرات گذشته هستید؟

مهم‌ترین وظیفه ذهن شما، زنده نگه داشتن شما و مراقبت از شما در برابر خطرات است. ذهن شما می‌خواهد الان هم از شما محافظت کند؛ برای همین است که خاطرات گذشته را برای شما مرور می‌کند تا به شما اخطار دهد که دیگر مرتکب آن اشتباهات نشوید و آسیبی به خودتان نزنید.

مثلا اگر شما در دو سال گذشته با دو نفر ارتباط داشتید و هر دو نفر با ناراحتی از شما جدا شدند، یادآوری خاطرات رابطه گذشته به این دلیل است که دیگر وارد رابطه‌های عشقی نادرست نشوید و از خودتان به خوبی مراقبت کنید.

برای اینکه بتوانید خاطرات گذشته و رابطه‌های شکست خورده را در ذهنتان تمام کنید، باید به ذهنتان بگویید که درسهای ارزشمندی از آن روابط گرفته‌اید و دیگر اشتباهات گذشته را تکرار نمی‌کنید. با انجام دادن این کار مشاهده می‌کنید که ذهن شما به مرور زمان آرام می‌گیرد و دیگر شما را آزار نخواهد داد.

 

مرور خاطرات گذشته

چرا خاطرات گذشته را مدام مرور می‌کنیم؟

به عقیده دیوید. جی. لیبرمن، شما با مرور گذشته‌ها، فوایدی به دست می‌آورید و به خاطر همین فایده‌هاست که در روزهای گذشته زندگی می‌کنید!

  • یکی از مهم‌ترین فوایدی که شما از مرور خاطرات گذشته به دست می‌آورید، این است که با مرور خاطرات، شما مطمئن می‌شود که گذشته شما هرگز تغییر نمی‌کند! اجازه بدهید این موضوع را کمی بیشتر برایتان توضیح دهم. فرض کنید که شما در کودکی، توسط پدر و مادرتان نادیده گرفته می‌شدید و برای جلب توجه آنها، بسیار شیطنت می‌کردید. این شیطنتها هم باعث می‌شد توسط والدین خود به شدت تنبیه شوید. حالا شما بزرگ شده‌اید و با مرور دوران کودکی پر از سختی خود، اکنون می‌دانید که دیگر هیچ اتفاق بدی در گذشته شما رخ نخواهد داد!
  • دومین موضوعی که باعث می‌شود خاطرات گذشته را برای خود نگه دارید این است که شما ترجیح می‌دهید به جای اینکه در لحظه حال زندگی کنید، شما دوست دارید در گذشته باشید. حالا چرا چنین تمایلی دارید؟ زیرا لحظه حال و آینده، سرشار از عدم قطعیت است، شما نمی‌دانید که چه اتفاقاتی در روزهای بعدی زندگی شما رخ می‌دهد؛ اما تکلیف گذشته روشن شده است. اتفاقات روزهای گذشته به پایان رسیده‌اند و شما هم دوست دارید فقط در چیزهایی وقت بگذرانید که پایانش را می‌دانید! پس دلیل دیگر برای زندگی در میان خاطرات گذشته این است که شما شجاعت زندگی کردن و حضور در زمان اکنون را ندارید و از درون خودتان را فردی ضعیف می‌دانید؛ در نتیجه به جای جلو رفتن و مواجهه با چالشهای مسیر زندگی، خود را با مرور گذشته تان دفن کرده‌اید!
  • سومین موضوعی که باعث می‌شود شما در گذشته زندگی کنید این است که شما آمادگی پذیرفتن هیچگونه مسئولیتی را ندارید. دوست ندارید کسی سرزنشتان کند و از شما انتقاد کند؛ به همین دلیل، گذشته برای شما همچون سپر بلا است که پشت آن پنهان می‌شوید. به محض اینکه کسی از شما بپرسد که چرا درستان را ادامه نداده اید، پای گذشته را وسط می‌کشید و جواب می‌دهید که: چون والدینم اجازه ادامه تحصیل ندادند، من هم دیگر به مدرسه نرفتم! در حالیکه خودتان به خوبی می‌دانید که اگر می‌خواستید درستان را ادامه دهید، هیچ‌کس نمی‌توانست مانع شما باشد! پس از گذشته خود برای عذرتراشی کمک می‌گیرید.
  • دلیل دیگری که شما به مرور خاطرات گذشته چنگ زده‌اید این است که گذشته شما، تنها منبع غرور و افتخار شما است! شما در گذشته زندگی خوب و پردستاوردی داشتید؛ اما حالا زندگی چندان جالبی ندارید. به همین دلیل با مرور روزهای گذشته به خودتان و دیگران یادآوری می‌کنید که چه کسی بوده‌اید! اگر شما در گذشته توانستید به اهداف بزرگی دست پیدا کنید، همین حالا هم قدرت رسیدن به آنها را دارید و می‌توانید لحظات بهتری را برای خودتان بسازید.
  • دلیل دیگری که می توان برای مرور دائم گذشته مطرح کرد این است که گذشته، تنها چیزی است که برای شما باقی مانده است! مثلا فردی که حالا 50 کیلوگرم اضافه وزن دارد، با یادآوری روزهای لاغر بودنش احساس خوشی لحظه‌ای می‌کند. همین احساس خوشی زودگذر، او را از رفتن به پیاده‌روی و ورزش باز می‌دارد و در نتیجه اضافه وزنش بیشتر می‌شود و بیشتر در خاطرات گذشته فرو می‌رود! بعضی از افراد فکر می‌کنند که مرور خاطرات خوش ایرادی ندارد؛ اما مرور همین خاطرات خوب جلوی حرکت رو به آینده را بگیرد، اصلا خوب نیست و برعکس آسیب زننده است.

مرور گذشته

راهکارهای جدا شدن از خاطرات گذشته چیست؟

بهترین راهکاری که به شما کمک می‌کند تا از مرور خاطرات گذشته رها شوید و زندگی لحظه حال را تجربه کنید این است که قاطعانه تصمیم بگیرید که گذشته را به روزهای گذشته بسپارید. تنها کسی که می‌تواند حال و آینده را کنترل کند، فقط شما هستید. با چسبیدن به گذشته، از لحظه حال غافل می‌شوید و در نتیجه برای ساخت آینده هم فرصت زیادی ندارید!

برای رسیدن به زندگی آزادانه و به دور از گذشته، چند روزی را با خودتان بگذرانید. به اهداف و رویاهایتان فکر کنید. چه کارهایی در زندگی شما هستند که همیشه دوست داشتید به آنها برسید؟ آنها را روی کاغذ بنویسید. حالا به این فکر کنید که چگونه می‌توانید به هرکدام از آن آرزوها برسید؟ شما باید شجاعت به خرج بدهید و یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید که بدون گذشته، زندگی آینده خود را بسازید.

 

مرور گذشته

 

یک عادت روزانه عالی برای زندگی کردن در لحظه حال

در نوشته‌های قبلی، تمرینهای عالی برای کنار گذاشتن گذشته را به شما یاد داده‌ام و با خواندنشان متوجه می‌شوید چگونه همین لحظه از زندگیتان را غنیمت بدانید و زندگی را واقعا زندگی کنید.

حالا می خواهم به شما یک عادت روزانه فوق العاده موثر یاد بدهم که به شما کمک می‌کند در لحظه حال زندگی کنید و از مرور خاطرات گذشته دست بردارید.

کاری که شما باید بکنید این است که با خود تکرار کنید گذشته، دیگر گذشته است. زمان حال، مهم‌ترین هدیه ای است که امروز به من داده شده است. من از گذشته‌ام ممنونم که این درسهای ارزشمند را به من یاد داده است. امروز، فرصتی تازه برای شروع جدید دارم و می‌خواهم از امروزم، نهایت استفاده را بکنم.

وقتی این حرفها را با خود مرور کردید، بلند شوید و کاری کنید که باعث افتخار شما باشد. هیچ کار کوچکی را بی‌اهمیت ندانید. خود را غرق در کارهای مثبت و نشاط‌آور کنید. نیم ساعت پیاده‌روی یا ورزش، احوالپرسی با دوستی که از او بی خبر بوده‌اید، سرگرم کردن فرزندتان، پختن یک غذای خوشمزه برای اعضای خانواده، مراقبت کردن از یک حیوان یا رسیدگی به گلها و گیاهان می‌تواند از آن کارهای خوبی باشد که با انجام دادنش حس خوبی پیدا می‌کنید.

اگر در بین کارهای روزمره‌تان، خاطرات گذشته به ذهن شما هجوم آوردند، با فشار و عصبانیت مانع از مرور خاطرات گذشته در ذهنتان نشوید؛ بلکه با خود به آرامی بگویید که من حالا در حال انجام دادن این کارم هستم و لحظه حال، بهترین مکان و زمان برای زندگی کردن من است.

این تمرین فوق‌العاده و موثر را انجام دهید تا از تاثیرش شگفت‌زده شوید!

 

3/5 - (190 امتیاز)
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم