وبلاگ

چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟

چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟

چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟

اگر هنوز با ستون‌های اصلی موفقیت آشنا نیستید حتما مقالات زیر را مطالعه کنید.

۱. چرا موفق نمی‌شویم؟

۲. قوانین مغز انسان

۳. جمله‌های تأکیدی مثبت

۴. تفکر مثبت

تا اینجا گفتیم که باید خواسته‌هایمان را به‌صورت عبارت تأکیدی بنویسیم. حالا باید ببینیم چگونه می‌توانیم به این خواسته‌ها رنگ و بوی واقعیت بدهیم؛ یعنی چگونه به خواسته‌هایمان برسیم. در ادامه، پنج راهکار به شما معرفی می‌کنم و پیشنهاد می‌کنم پادکست‌های این مقاله را که در انتهای این صفحه هست گوش دهید.

 

 

۱. نگهداری از خواسته و هدف

فرض بفرمایید خواسته‌ای را هدف قرار داده‌اید و می‌خواهید به آن برسید، توجه داشته باشید که به‌هیچ‌وجه نباید آن را رها کنید؛ یعنی یکی از جواب‌های سؤال «چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟» این است که آن را رها نکنیم. حالا چگونه؟

شما تصمیم گرفته‌اید درآمد ماهانه‌ی زندگی‌تان را افزایش دهید و آن را به‌صورت این عبارت تأکیدی نوشته‌اید: «به لطف خدا، درآمدم آن‌قدر زیاد می‌شود که می‌توانم پس‌انداز هم داشته باشم.» دیگر به این موضوع فکر نکنید که مگر می‌شود درآمدم آن‌قدر باشد که بتوانم پس‌انداز کنم، اصلاً چطوری امکان دارد؛ نه، نمی‌شود. وای من باید کلی کار کنم و…با این تفکرها به هدفتان حمله می‌کنید؛ پس این‌طور رفتار نکنید. تا این قسمت می‌شود «نگهداری اختصاصی هدف».

«نگهداری عمومی هدف» یعنی نگهداری شرایط تحقق اهدافمان به‌صورت عمومی. ما چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟ خُب باید بستر مناسبی از انرژی را فراهم کنیم. قبل از هر کار، باید با منفی‌ها بجنگیم. در ادامه، سه حرکت برای مبارزه با منفی‌ها به شما می‌گویم، حتماً با دقت به آن توجه کنید، وگرنه فاتحه‌ی اهدافتان خوانده است.

 

۱-۱. تا می‌توانید از امور منفی فاصله بگیرید

روزنامه، موسیقی، فیلم، سریال، کتاب، افراد و… (در پادکست شماره‌ی ۱ «چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟» درباره‌ی این موضوع مفصل صحبت کرده‌ام.)انتهای همین صفحه

 

۱-۲. جریان منفی را عوض کنید

فرض کنید برای هدفتان یک جریان منفی به‌وجودآمده است؛ مثلاً با دوستتان درباره‌ی موضوعی صحبت می‌کنید و متوجه می‌شوید که او انرژی منفی به شما و خواسته‌تان می‌دهد؛ باید فضا را عوض کنید. یعنی چه؟ کلاً میدان بازی را عوض کنید و همه‌ی احساسات و انرژی‌ها را تغییر دهید. یکدفعه به دوستتان بگوید: «چقدر لباست قشنگ است!» یا «می‌شود امروز برویم با هم بستنی بخوریم؟» یا «چقدر دلم برای بغل‌کردنت تنگ شده بود!» و کلاً بحث را عوض کنید و نگذارید شرایط چنان‌که او می‌خواهد پیش برود و فضا منفی شود.

 

۱-۳. نشنوید

وقتی هیچ راهی ندارید و مجبورید فضا را تحمل‌کنید، باید به این سروده‌ی شاعر عمل کنید که می‌گوید: «هرگز وجود حاضرِ غایب شنیده‌ای؟/ من در میان جمع و دلم جای دیگر است» یعنی حضور فیزیکی داشته باشید؛ اما ذهنتان را به جای دیگری بفرستید، به روز موفقیتتان فکر کنید و به هدفتان و آینده‌ای که برای خودتان تصور می‌کنید و ساخته‌اید (پادکست شماره‌ی ۱ «چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟» را حتماً گوش کنید). پس یکی از جواب‌های سؤال فوق، نگهداری و مراقبت‌کردن از خواسته است.

 

۲. تکرار

موفقیت، حاصل تلاش مستمر و پشتکار فراوان است. تلاش مستمر یعنی تکرار کارهایی که شاید گاهی برای ما ناخوشایند باشد. یکی از بهترین کتاب‌هایی که درباره‌ی این موضوع بحث کرده، «اثر مرکب» نوشته‌ی «دارن هاردی» است. توجه داشته باشید که ضربه‌های کوچک، تکراری و مداوم، اثر ضربه‌های بزرگِ آنی را دارد. خدا اصرارکنندگان در دعا را دوست دارد؛ یعنی کسانی که خواسته‌شان را تکرار می‌کنند.

پس تا رسیدن به خواسته نباید تکرار را رها کنید. برای تکرارهایتان، زمان و تعداد قرار ندهید. روزی ۱۰ صفحه کتاب‌خواندن با تکرار روزانه، برابر می‌شود با خواندن ماهی سه کتاب 100 صفحه‌ای (برای آشنایی بیشتر، می‌توانید پادکست شماره‌ی ۲ «چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟» را گوش دهید).

جمله‌های تأکیدی را زیاد تکرار کنید. در روز و هنگام رفتن به سر کار یا زیر دوش حمام و هر جا و هر وقت؛ ولی دو زمان اثرپذیری بیشتری دارد: پیش از خواب و پس از بیدارشدن. در روان‌شناسی می‌گوییم کارهایی که منعِ قبلی یا بعدی ندارد، شیرین‌تر و لذت‌بخش‌تر است. کلاس‌های مدرسه را تصور کنید، معمولاً زنگ اول دقتمان بیشتر بود؛ چون قبل از شروع کلاس پرانرژی بودیم و منعی نداشتیم و معمولاً کلاس‌های ساعت آخر هم شیرین بود؛ چون بعد از آن کلاس دیگری نداشتیم. بنابراین، ذهنمان سازگارتر بود. پس یکی از جواب‌های سؤال «چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟» تکرارکردن خواسته‌مان است.

عبارت تأکیدی را که برای خواسته‌تان درنظرگرفتید، حتماً با صدای بلند تکرار کنید. این کار باعث می‌شود خواسته‌تان از زبان و گوشتان هم وارد مغزتان شود و اثرپذیری‌اش بیشتر گردد.

 

۳. حساس و نگران‌نبودن

(می‌توانید پادکست شماره‌ی ۳ «چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟» را نیز گوش کنید) به‌هیچ‌وجه روی خواسته‌ای که دارید، حساس نشوید. شما باید نگرانی‌هایتان را رها کنید تا به خواسته‌هایتان برسید. ذهن آرام، قدرت فوق‌العاده‌ای در برابر ذهن حساس و نگران دارد. نکته‌ی جالب اینکه حساسیت زیاد، در بسیاری از مواقع شما را از خواسته‌تان دور می‌کند. یکی از اتفاق‌هایی که باعث می‌شود استرس پیدا کنید و حساسیت به‌وجودبیاید، قید زمان برای خواسته است. به‌هیچ‌وجه برای خواسته‌تان زمان مشخص نکنید. آن‌قدر عبارت تأکیدی را در آرامش تکرار کنید تا به آن برسید. طبق تحقیقی علمی، ثابت شده است بسیاری از خانواده‌هایی که توانایی بچه‌دارشدن نداشته و برای این خواسته‌شان تلاش بسیاری کرده‌اند، پس از اینکه تصمیم گرفته‌اند کودکی را از پرورشگاه به فرزندی بگیرند، پس از سه تا شش ماه به‌صورت طبیعی بچه‌دار شده‌اند.

رها کنید

تصور نمایید روی دریاچه‌ای سوار قایق هستید، یک بار پارو می‌زنید و چند لحظه آن را رها می‌کنید تا حرکت کنید. گاهی باید رها کنید تا جلو بروید. امام علی(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «اگر به خواسته‌ی خود نرسیدید، نگران شرایطی که در آن قرار گرفتید نباشید.» رهاکردنِ نگرانی قطعاً باعث می‌شود ورق برگردد. خدایی که آتش را بر ابراهیم(علیه‌السلام) گلستان کرد، خدای توست. هرچقدر رابطه‌ی ما با خدا خوب و ایمانمان به او بیشتر باشد، نگرانی و استرسمان کمتر می‌شود. به قول شاعر: «مدعی خواست که از بیخ کَنَد ریشه‌ی ما/ غافل از اینکه خدا هست در اندیشه‌ی ما»پس سومین پاسخ برای سؤال «چگونه به خواسته‌هایمان برسیم؟» نداشتن حساسیت و نگرانی است.

 

۴. تطبیق‌دادن حالت‌ها و رفتارها با خواسته‌های درونی

ظاهرتان را با خواسته‌هایتان یکی کنید. کاری کنید که ظاهر و باطنتان برای رسیدن به هدفتان یکی شود. نقش کسی را بازی کنید که درآمد ماهیانه‌اش دو برابر شده است یا فردی که دست در دست معشوقه‌اش در خیابان‌ها قدم می‌زند. اگر از بازیگران بزرگ تاریخ بپرسید چطور فلان نقش را بازی کردید، به شما می‌گویند: «من بازی نکردم، زندگی کردم.» بازیگران آن‌قدر در آن شخصیت و فضا غرق می‌شوند که مخاطبان، نقش آن‌ها را باور می‌کنند.

 

نوآنس در تئاتر

در تئاتر بحثی به نام «نوآنس» داریم؛ یعنی انجام بیرونیِ فعالیت برای رسیدن به حس درونی. جالب اینکه در نوآنس شما باید یک حرکت را بیش از ۱۰۰ بار تکرار کنید تا از حس بیرونی به حس درونی تبدیل شود. یکی از راه‌های نهادینه‌کردن اخلاق‌های خوب در خودمان این است که ادای آن‌ها را درآوریم و نقش بازی کنیم.

امام علی(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «اگر می‌خواهید صبور باشید، ادای افراد صبور را دربیاورید.»‌ گاهی اصلاً حال و حوصله نداریم و خسته‌ایم. راه‌حل چیست؟ باید سریع حالمان را عوض کنیم، وگرنه این غولِ بی‌شاخ و دُمِ منفی حالمان را بدتر می‌کند. سریع چند حرکت کششی انجام دهیم، شنای سوئدی برویم، یک لیوان آب بنوشیم و اجازه ندهیم وضعیت ظاهری‌مان با خواسته‌های درونی‌مان تضاد پیدا کند. پس چهارمین جواب، تطبیق‌دادن حالت‌ها و رفتارها با خواسته‌های درونی است.

 

۵. تصویرسازی ذهنی

یادتان باشد تفکرات ما از تصاویری سرچشمه می‌گیرد که در ذهنمان نقش می‌بندد. اتفاق حیرت‌انگیزی که دانشمندان به آن رسیده‌اند، این است که ذهن انسان بین تخیل تصویری و واقعیت، تفاوتی قائل نمی‌شود؛ یعنی فرق «تجسم» و «تجسم خلاق» را نمی‌فهمد و بین خیال و واقعیت فرق نمی‌گذارد.

اکنون چشمتان را ببندید و به خودروتان فکر کنید؛ صندلی‌هایش، رنگش و… حالا به خودروی من فکر کنید؛ رنگ آن، فرمان و ضبط‌صوتش. وقتی به خودروی شخصی‌تان فکر می‌کنید، می‌گویند شما «تجسم» کردید و وقتی به خودروی من فکر می‌کنید، می‌گویند «تجسم خلاق» داشته‌اید. ذهن شما هیچ فرقی بین این دو قائل نیست و جالب اینکه شما خودروی من را اصلاً ندیده‌اید.

 

تخیل بالاتر از دانش است

«انیشتین» درباره‌ی این موضوع می‌گوید: «تخیل بالاتر از دانش است.» باور داشته باشید که «تخیل» شاه‌کلید رسیدن به موفقیت است. این بحث بسیار موردتوجه دانشمندان قرار گرفته است؛ هرچند هنوز به نتیجه‌ی قطعی نرسیده‌اند. برای اینکه بیشتر متوجه این موضوع شوید، فیلم «ماتریکس» را ببینید. در ادامه، بخش‌هایی از این فیلم را روی سایت می‌گذارم.

اما قرآن کریم به شکل عجیبی پرده از این موضوع برمی‌دارد. سوره‌ی انفال، آیه‌ی 42: «و در آن هنگام (که در میدان نبرد) با هم روبه‌رو شدید، آن‌ها را به چشم شما کم نشان می‌داد و شما را (نیز) به چشم آن‌ها کم می‌نمود تا خداوند کاری را که باید انجام گیرد، صورت بخشد (شما نترسید و اقدام به جنگ کنید، آن‌ها هم وحشت نکنند و حاضر به جنگ شوند و سرانجام شکست بخورند!) و همه‌ی کارها به خداوند برمی‌گردد.

خداوند علناً از تصویرسازی ذهنی صحبت می‌کند و در سوره‌ی آل‌عمران، آیه‌ی 13 بار دیگر به این بحث اشاره می‌کند: «نشانه و آیتی (از لطف خدا) برای شما در این بود که چون دو گروه با یکدیگر روبه‌رو شدند (در جنگ بدر) گروهی در راه خدا جهاد می‌کردند و گروه دیگر کافر بودند و گروه کافر، مؤمنان را به چشم خود دوبرابر می‌دیدند و خدا توانایی و یاری دهد به هر که خواهد و اهل بصیرت به این آیت الهی، عبرت جویند.»

 

چگونه تصویرسازی بهتر ذهنی داشته باشیم؟

ابتدا روی مسائل خیلی ساده تمرکز کنید؛ مثلاً روی خودکار. اول خوب به آن دقت کنید و بعد چشمانتان را ببندید. اگر نتوانستید تصورش کنید، چند بار این کار را تکرار نمایید. سپس، شروع کنید به دیدن جزئیات آن شی ساده که انتخاب کردید؛ مثلاً همان خودکار. این دفعه سعی کنید مارک و نوشته‌های حک‌شده روی بدنه‌ی آن را با چشمان بسته ببینید. در مرحله‌ی آخر، در آن جسم زندگی کنید؛ یعنی با آن خودکار شعر بنویسید، نقاشی بکشید و… این کارها باعث قوی‌شدن تجسم خلاق شما می‌شود. باور کنید توانایی دیدن خواسته‌هایتان برای رسیدن به هدف، غوغا می‌کند.

اما چه زمانی برای داشتن تجسم خلاق مناسب‌تر است و چه مدت؟ بهترین زمان برای تجسم خلاق، پیش از خوابیدن و پس از بیدارشدن است و هر بار بین 15 تا 20 دقیقه. بیشتر از این، زمان بازدهی کم و ذهن دچار حواس‌پرتی می‌شود. «میکل‌آنژ»، «والت دیزنی» و «گوته» هر سه در زندگی‌نامه‌هایشان گفته‌اند: «هر شب موقع خوابیدن، چشم‌هایمان را می‌بستیم و اتفاق‌هایی را که می‌خواستیم فردا در زندگی‌مان رخ دهد، در ذهنمان می‌دیدیم.» و جالب اینکه هر سه نفر گفته‌اند بیشتر اتفاق‌هایی که روز بعد می‌افتاد، همان‌هایی بود که شب قبل در ذهنمان دیده بودیم و می‌خواستیم اتفاق بیفتد.

 

نکته‌ی ۱: حتماً قبل از تصویرسازی ذهنی، ریلکسیشن کنید (ترجیحاً پنج دقیقه). در ادامه، برنامه‌ای برای ریلکسیشن ارائه خواهیم کرد.

نکته‌ی ۲: در کارهایی که نیاز به فراگیری و تمرین دارد، اول تمرین نمایید و سپس تصویرسازی ذهنی؛ مثلاً اگر می‌خواهید وزنتان کم شود، اول تمرین بدن‌سازی کنید و سپس، تصویرسازی ذهنی، اما در کارهایی مثل ازدواج، بیماری و خرید می‌توانید با قدرت، فقط روی تصویرسازی ذهنی تمرکز کنید.

 

 

نویسنده✍🏼 منبع📑
بهامین دادرس برداشت شخصی از کلاس انسان موفق دکتر شاهین فرهنگ

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری:

14 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام…
  اول خیلی خیلی تشکر میکنم از اینکه اینقدر خالصانه برای جوانان تلاش میکنید و انشاالله خداوند شمارو به خواسته های قلبیتون برسونن
  یک نکته فوق العاده که در تمامی مباحث سایت و پادکست ها نظر من رو جلب کردن استناد به آیات و روایات بود که فوق العاده است…!

  آقای دادرس سوالی داشتم
  پادکستتون رو درباره تفکر مثبت گوش دادم و سوالی که هست اینه که بعضی اوقات خانواده بر خلاف تصورشون با خیال خیرخواهی مانع در رسدین به خواسته ها میشن!
  سخته که به جای تشویق که از همه هم سن سالات موفق تری توی سرت بکوبن که بچه های مردم از تو بهترن
  چرا؟
  چون بر خلاف دخترای هم سنم درگیر بعضی مسائل بچه‌گانه نیستم و مثل 《یه مرد》برای هدف و خواسته‌هام می‌جنگم
  در حالی که به خیال اطرافیان من اینها رویابافی خیال بافیه و توقع دارن مثل بقیه یک گوشه بشینم و زندگی کردن دیگران رو تماشا کنم و حسرت بخورم

  اونا با حرفاشون همیشه یه چیزو گفتن
  چون دختری حق زندگی کردن نداری…
  همین که زنده ای خداروشکر کن…

  در واقع گاهی تنها هدفم اثبات این بود ک من مثل همه دخترا نیستم
  و
  تنها آرزوم این بود که کاش دختر نبودم…

  ببخشید خیلی پرحرفی کردم راستش خیلی دلم پر بود…

 • اوپس چ اشتباهی!!! خب من تازه شروع کردم مقالات انگیزشیو و همچنین افکار مثبتو…پیش میاد خخخ….بهرحال بسیار سپاسگزاررررمممم از راهنماییتون…لحظاتتون پر از حس خووووب آقای مثبته پرانرژی

 • سلامممممم نمیدونین چقد خوشحالم ازینک وقت میذارین و کامنتارو جواب میدین…دمتون گرم خدایی…آقای مثبت من ازتون ی سوال داشتم…پادکست سه رو گوش دادم فرمودین ک زمان تعیین نکنین برا رسیدن ب خواسته هامون…اوپس…من چندتا هدفی ک در نظر گرفتم ایندفعه یقین دارم با توکل ب خدا بهشون میرسم در سال ۹۹…یعنی اشتباهه کارم ک تعیین کردم سال رسیدن ب خواسته هامو! من حتم دارم سال ۹۹ برام سالی پر از تغییرات شگرف و بطور معجزه اسایی جذبای موفق…اشتباهه تعیین زمان ۹۹ برا رسیدن ب خواسته هام؟

 • سلامممممم وای منم خیییییلی خوشحالم تو سایتتونم‌….پادکست یک رو گوش دادم فوق العاده بود….وای چقد دوس داشتم صادقانه در مورد خود قبلیتون صحبت کردین ک موسیقی غمگین گوش میدادین و دکلمه های غمگین ضبط میکردین….آقای مثبت خیلی متشکرم ک دانشتونو در اختیار ما میزارین….امیدوارم بهترینااااا نصیبتون شما و قلب پاکتون بشه

 • سلام و وقت بخیر.من تازه با سایتتون آشنا شدم و از ته قلبم امیدوارم شاهد اتفاقات عالی توی زندگیم باشم.موفق و سربلند باشید.

 • ساام خدمتت خیلی خوشحالم که با این سایت اشنا شدم و دارم پادکست هاتون رو گوش میدم, هر پادکست داره روز به روز جذاب تر میشه, مرسی که انقد قشنگ فکر میکنی و دوست داری ما پیشرفت کنیم

 • با عرض سلام خدمت جناب مهندس گرامی
  از مطالب موجود در سایت شما شگفت‌زده شدم و البته استفاده‌ی بسیاری بردم که از این بابت بسیار سپاسگزارم
  دو ابهام برای بنده وجود و اون هم اینکه در یکی از پادکست های این بخش گفتید اگر کسی گفت به تعداد مشخصی و روزهای مشخصی ذکری رو تکرار کنید به صداقت اون فرد شک کنید اما این در حالیه که در روایات اسلامی به وفور از تعداد مشخص ذکر و تکرار آن تا روز مشخصی صحبت شده (تکرار ۱۹ بار بسم الله الرحمن الرحیم، ۴۰ بار…) پس این موضوع به چه صورت قابل بررسی هست
  و مورد بعدی راجع به نوشتن برنامه هاست که گفتید برای اهدافتون زمان تعیین نکنید اما در کتابی از برایان تریسی به نام «فکرت رو تغییر بده تا زندگیت تغییر کند» گفته برای ۵ تا ۱۵ سال آینده خود برنامه‌ریزی کنید و زمان برای اون ها تعیین کنید

  ممنون میشم پاسخ بدید
  با احترام و تشکر

  • سلام آقا محسن امیدوارم حالت عالی باشه

   مورد1:بعضی اساتید تاکید دارند 21 روز یا 30 روز یا و… فلان جمله را تکرار کنید حتما اتفاق خاصی میوفته.بنده این موضوع را رد میکنم.و میگویم برای “عبارات تاکیدی” تا دریافت نتیجه باید تکرار شود حالا چه 1 روز چه 100 روز.این موضوع ربطی به روایات اسلامی ما ندارد.همانطور که خودتان هم میدانید من در خیلی از صحبت هایم دین اسلام را تایید 100 درصد میکنم.اما آن تکرار با این تکرار متفاوت است.

   مورد 2: تفاوت خواسته با هدف است.برای هدف باید زمان بندی دقیق داشت اما خواسته نیاز به زمان ندارد.و تفاوت آن را زمانی متوجه میشوید که بحث هدف در سایت را خوب خوب گوش کنید و من یقین دارم اون موضوع را گوش نکردید.خوب باشید.شب و روزتان بهشت.یا علی

دیدگاهتان را بنویسید