وبلاگ

راه های کنترل خشم چیست؟

راه های کنترل خشم چیست؟

خشم، یکی از احساسات درونی انسان است که اگر به جا برانگیخته شود، مفید خواهد بود. مثلا وقتی کسی حق ما را می گیرد و ظلمی در حق ما می کند، باید از دست او خشمگین و عصبانی شویم؛ اما اگر زیاد خشمگین و عصبی شویم، باید یاد بگیریم که راه های کنترل خشم چیست؟ و چطور می توان در لحظات حساس و مهم، آرام تر شد.

اگر دوست دارید بدانید که راه های کنترل خشم چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

 

راه های کنترل خشم چیست؟

 

راه های کنترل خشم چیست؟ 13 راهکار عالی برای کنترل خشم و عصبانیت

 • محیط را ترک کنید.

وقتی از شرایطی عصبانی شده اید یا رفتار فردی باعث عصبانیت شما شده است، محیط را ترک کنید؛ زیرا حضور در آن منطقه جنگی، باعث می شود آماده به تیراندازی باشید و با کوچکترین حرف یا واکنشی، شروع به داد و فریاد کنید.

 • نفس عمیق بکشید.

یکی از بهترین راه ها برای کنترل خشم و عصبانیت، این است که نفس عمیق بکشید. اگر دقت کرده باشید، در هنگام عصبانیت، سریعتر نفس می کشید و ضربان قلب شما هم بیشتر می شود؛ پس شما با نفس عمیق باید کاری کنید تا آرامش وارد جسم و جان شما شود.

 

راه های کنترل خشم چیست؟

 

 • شروع به شمارش کنید.

وقتی عصبانی می شوید، می توانید شروع به شمارش کنید تا آرام تر شوید. از 100 شروع کنید و به صورت معکوس بشمارید. این کار باعث می شود ضربان قلبتان کمتر شود، خشم کمتری داشته باشید و حواستان از آن موضوع ناراحت کننده پرت شود.

 • قدم بزنید یا به پیاده روی بروید.

روزی از دست یکی از همکارانم به شدت عصبانی بودم. هر لحظه خشمم نسبت به او بیشتر می شد و حس کردم تمام وجودم می لرزد. آن لحظه فقط آماده شدم و به بیرون رفتم. دو ساعت قدم زدم و وقتی برگشتم، هیچ اثری از خشم و ناراحتی در من نبود. واقعیت این است که ورزش کردن، می تواند اعصاب شما را آرام کند و عصبانیت شما را از بین ببرد. پس هر زمان که عصبانی شدید، قدم بزنید، پیاده روی کنید، توپ بازی کنید یا سوار دوچرخه خود شوید و دور بزنید و با این کارها، انرژی بدن و ذهنتان را تخلیه کنید. دوست دارید بدانید یکی از بهترین راه های کنترل خشم چیست؟ تحرک داشتن یکی از بهترین روشهای

 • حواستان را پرت کنید.

وقتی عصبانی می شوید، چشمهای خود را ببندید و صحنه دیگری را تصور کنید. چیزی را تصور کنید که واقعا دوستش دارید. مثلا خود را در محیطی خوش منظره و آرامش بخش تجسم کنید و ببینید حضور در آن مکان، چه حس خوبی دارد. می توانید به نوشیدنی یا غذایی که عاشقش هستید هم فکر کنید و روی جزئیات آن تمرکز کنید. این تمرین به شما کمک می کند تا در هنگام عصبانیت، آرام تر شوید.

 • به موسیقی گوش کنید.

دیگر اکثر ما می دانیم که موسیقی، چه جادویی با ما می کند و چقدر خوب احساساتی مثل خشم و ناراحتی را از ما دور می کند. پس وقتی عصبانی شده اید، هدفون را در گوشتان بگذارید و اهنگ خواننده محبوبتان را پخش کنید تا آرام شوید. حتی می توانید گوش دادن به موسیقی را با ورزش و قدم زدن همراه کنید تا سریعتر آرام شوید.

 • یوگا کنید.

حرکات یوگا، مثل مسکنی قوی هستند که می توانند خشم شما را مهار کنند و آن را با آرامش و حالت سکون جایگزین کنند. اگر می توانید چند دقیقه وقت بگذارید، مت یوگا را پهن کنید و خود را به حرکات کششی و آرامش بخش یوگا دعوت کنید.

 • با خودتان مهربانانه صحبت کنید.

هندوها یا زرتشتی ها، عبارتهایی داشتند که به آن مانترا می گفتند. مانترا، جملات آرامش بخشی است که با آهنگ خاصی به دفعات تکرار می شود و بیشتر موقع مدیتیشن و مراقبه به کار می رود. شما هم می توانید یک مانترای اختصاصی برای خودتان داشته باشید که در موقع عصبانیت با خودتان تکرار کنید. مثلا به خودتان بگویید «آرام باش عزیزم»، «چیزی نیست، همه چی مرتبه»، «تو حالت خوب میشه» و «کنترل همه چیز دست خودته» و… گفتن این عبارتها با لحن مهربانانه باعث می شود کنترل از دستتان خارج نشود و درگیر عصبانیت شدید نشوید.

 • شروع به نوشتن کنید.

وقتی می خواهید عصبانیت خود را سر چیزی خالی کنید، این کار را با خودکار و کاغذ انجام دهید. به کسی که شما را عصبانی کرده است نامه بنویسید و از او شکایت کنید. انرژی منفی و احساسات فوران کننده خود را روی کاغذ خالی کنید. این کار باعث تخلیه انرژی و آرامش ذهنی شما می شود و به ذهن شما، فرصت فکر کردن را می دهد.

 • کمی از مردم دور شوید.

گاهی اوقات خوب است که از دیگران فاصله بگیرید و به خودتان کمی فرصت بدهید. در این زمان، شما می توانید با خودتان خلوت کنید و ببینید چه چیزی باعث اذیت و خشم شما شده است. بارها و بارها اتفاق افتاده که من در وسط روز، مرخصی گرفته ام و از دیگران دور شده ام. معمولا هم خودم را به خوردن یک قهوه یا چای در کافی شاپ مهمان می کنم. حتی ممکن است این لحظات کوتاه برای شما انقدر مهم باشد که تصمیم بگیرید یک تغییر در رفتارتان ایجاد کنید.

 • خلاقیت به خرج دهید.

خشم و عصبانیت، ناشی از تجمع احساسات منفی و حرفهای ناگفته است. برای خالی کردن این انرژی های منفی ذهنی، می توانید آنها را به پای یک کار خلاقانه بریزید. مثلا می توانید در زمان عصبانیت به کاشت گل و تمیز کردن گلدان، تغییر دکوراسیون خانه یا درست کردن کاردستی بپردازید.

 • آب بخورید.

بگذارید نوشیدن آب، تمام احساسات منفی و خشم شما را شستشو دهد و در خودش حل کند. نوشیدن آب به آرامش جسم شما کمک می کند و باعث می شود بهتر فکر کنید. پس سریع یک لیوان آب بنوشید.

 • به فکر راه حل باشید.

بعد از اینکه یاد گرفتید راه های کنترل خشم چیست؟ ، حالا باید به فکر راه حل باشید تا دوباره چنین موقعیتهایی برای شما کمتر پیش بیاید و کمتر عصبانی شوید. مثلا اگر هر بار از کودکتان به خاطر رفتار خاصش عصبانی می شوید، به این فکر کنید که چطور می توانید آن را با رفتار دیگری جایگزین کنید.

در این نوشته با 13 راه برای کنترل خشم آشنا شدید. از اینکه تا انتهای این نوشته با من همراه بودید از شما متشکرم و امیدوارم از این به بعد، دیگر به مرز انفجار نرسید و روی آرامش و اعصابتان، کنترل بیشتری داشته باشید.

در یکی دیگر از مقالات این وب سایت هم درباره راه های عالی برای کنترل عصبانیت با شما صحبت کرده بودم که مطالعه آن را نیز به شما پیشنهاد می کنم.

 

4.2/5 - (5 امتیاز)
اشتراک گذاری:

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید