وبلاگ

خلاصه‌ی کتاب کار عمیق کال نیوپورت + ۱۰ ‌نکته‌ی مهم

خلاصه‌ی کتاب کار عمیقbook-deep-work-cal-newport-ketabe-kare-amiq

خلاصه‌ی کتاب کار عمیق

در این پست می‌خواهم بهترین خلا‌صه و شیره‌ی اصلی کتاب کار عمیق Deep Work ‌ را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم و همچنین به‌عنوان فردی که هم در این حوزه درس تخصصی خوانده‌ام هم به‌عنوان یک مدرس تجربیاتم را در مورد ایده‌های این کتاب به شما منتقل کنم. با من همراه باشید.

 

ویدیو خلاصه‌ی کتاب در ۳ دقیقه👇🏼

نویسنده‌ی کتاب کار عمیق عجب فرد جالبی است!

کال نیوپورت که استاد علوم کامپیوتر دانشگاه جورج تاون است، درزمینهٔ نظریه سیستم‌های توزیع‌شده تحقیق می‌کند. علاوه بر کارهای دانشگاهی، درزمینهٔ تعامل و اندرکنش بین فرهنگ و فنّاوری می‌نویسد.
کال نیوپورت تاکنون 6 کتاب نوشته که آخرین آن‌ها، کتاب پرفروش «مینیمالیسم دیجیتالی؛ انتخاب یک زندگی متمرکز در یک جهان پرسروصدا» است. معروف‌ترین کتاب او یعنی کتاب کار عمیق از سال 2017 تاکنون، همواره موردتوجه و استقبال خوانندگان و منتقدین بوده است.
کارهای او که به بیش از 25 زبان دنیا ترجمه‌شده، موردتوجه نشریاتی مثل نیویورک‌تایمز، وال‌استریت ژورنال، واشینگتن پست، نیویورکر و اکونومیست قرارگرفته است.
کال نیوپورت بیش از 10 سال است که دیدگاه‌ها و یافته‌هایش را در وبلاگ خود به آدرس calnewport.com منتشر می‌کند.
او که طرفدار و مبلغ زندگی متمرکز و به‌دوراز حواس‌پرتی‌های روزمره است، از مخالفان استفاده از شبکه‌های اجتماعی است و درنتیجه در هیچ شبکه اجتماعی حضور ندارد!

 

۱.انجام چند کار هم‌زمان multitasking قاتل تمرکز است

این بخش هسته‌ی اصلی کتاب کار عمیق یا deep work است .وقتی ما از کار الف سراغ کار ب می‌رویم بخشی از تمرکز ما بر روی کار الف می‌ماند! مثلاً زمانی که شما در حال درس خواندن هستید و درعین‌حال هرچند وقت یک‌بار گوشی موبایلتان و شبکه‌های اجتماعی را چک می‌کنید باید در نظر داشته باشید که بخشی از تمرکز شما از بین می‌رود! و این کار به بازدهی و نتیجه‌ی عملکرد هر دو کار الف و ب آسیب می‌زند! مثالی که کال نیوپورت در کتاب کار عمیق می‌زند این است:

آزمایشی بر دو گروه انجام شد.گروه اول در حال بازی با جدول کلمات بودند که او مزاحمشان شد و کارشان را قطع کرد.سپس خواست که بر روی تعدادی رزومه کار کنند و تصمیم در خصوص استخدام فردی نیروهای کار بگیرند.از گروه ب خواست ابتدا جدول را تمام کنند و سپس به سراغ رزومه بروند.نتیجه این بود که گروه الف بیشتر تمرکزشان به‌جای کار مهم استخدام فرد مناسب، بر روی جدول و کلماتش بود!

نکته کنکوری: کال نیوپروت در کتاب کار عمیق صراحتاً اعلام می‌کند که تصمیم شما برای انجام دادن یا انجام ندادن کارهای حواس پرت کن مهم نیست.شما باید ریشه‌ی حواس‌پرتی را قطع کنید! به‌عنوان‌مثال شما در حال انجام یک کار مهم و عمیق هستید و ناگهان پیامی از یک شبکه‌ی اجتماعی دریافت می‌کنید که از طرف یکی از دوستان قدیمی‌تان است! مهم نیست به این پیام جواب بدهید یا نه! بخشی از حواس شما پرت شد…

 

۲.استراتژی راهبانه

مثل راهب‌های کلیسا خودتان را از شر هر چیزی که حواستان را پرت می‌کند خلاص کنید.به صورتی که مغزتان در طول انجام کار مفید مطمئن باشد که هیچ پیام و هیچ عامل مزاحمی از سمت هیچ‌کس نمی‌تواند به شما برسد!

تجربه‌ی شخصی بهامین دادرس: من خودم شخصاً تا الآن از این شیوه‌ استفاده کردم و نتیجه‌ی خوبی گرفتم معمولاً این استراتژی به درد آدم‌های ضعیف نمی‌خورد!واقعاً دل کندن سخت است! آیا تابه‌حال اکانت شبکه‌های اجتماعی‌تان را پاک‌کرده‌اید؟

 

کتاب-کار-عمیق---استراتژی-راهب_ها-min

 

۳.استراتژی بخش‌بندی زمان

به این صورت که بخشی از زمانتان  مخصوص انجام دادن کار عمیق باشد و بخش دیگر راحت باشید و به تفریح و دیگر کار‌ها برسید.

تجربه‌ی شخصی بهامین دادرس : من این روش را برای کارهای صبح زود تست کردم و جواب خوبی گرفتم.به این صورت که اگر بتوانید ساعت ۵/۶ صبح از خواب بیدار شوید و یک کار عمیق و مهم را در آن حوالی به اتمام برسانید متوجه می‌شوید که چقدر در طول روز آزادتر هستید! برای من که مدیر سایت هستم این زمان جون می‌دهد برای نوشتن مقالات باکیفیت!

 

 

کتاب کار عمیق deep work

 

۴.رسم و رسوم داشته باشید

وقتی زمان کار عمیق می‌رسد باید تمام رسم و رسوم شما هم‌تغییر کند. شما می‌خواهید تمرکزتان را افزایش دهید پس برای همین موضوع باید سبک‌کار عمیق با سبک دیگر کارهایتان فرق کند.مثلاً جی کی رولینگ برای تمام کردن آخرین کتاب هری پاتر اقامت یک هتل ۵ ستاره را گرفت تا از شلوغی و بی‌نظمی خانه‌اش در امان باشد.
شیوه‌ی دیگر قطع اینترنت است! در زمان کار عمیق یا اینترنت را قطع کنید یا دسترسی را به‌شدت محدود کنید

تجربه‌ی بهامین دادرس: به‌عنوان کسی که دوران کارشناسی برنامه‌نویسی(بیشترین درس مرتبط با تکنولوژی) خواندم و ارشد روانشناسی، به شما میگویم که بزرگ‌ترین عامل بیرونی عدم تمرکز ما، اینترنت و تکنولوژی است.تا جایی که می‌توانید دسترسی را کم کنید. قطعاً بعد از یک مدت نتیجه‌های شگفت‌انگیزی می‌گیرید!

 

۵.گزینه‌ها را کم کنید

برای گزینه‌های زیادی که تکنولوژی در اختیارتان می‌گذارد وسواس به خرج دهید.در دنیای امروز افراد به صفحه‌نمایش چسبیده‌اند.بازی‌ها پیام‌رسان‌ها شبکه‌های اجتماعی اخبار مختلف و… این موارد شیره‌ی تمرکز شمارا خشک می‌کند.

 

۶.چرا تمرکزمان کم است؟

با توجه به نظریه فرگشت داستان از انسان‌های اولیه شروع می‌شود. در آن دوره افرادی که عمیق‌ بودند و حواسشان به دور برشان نبود توسط شیر و پلنگ خورده شدند و دقیقا ما نسل کسانی هستیم که با یک حرکت کوچک عکس‌العمل نشان می‌دادند و این باعث شد ما زنده بمانیم.اما دوران امروز نیاز به تمرکز و کار عمیق دارد.

۷.مدیتیشن مغزتان را مجدد سیم‌کشی می‌کند

زمان‌های مرده مثل قدم زدن و دوش گرفتن و… پیدا کنید و اجازه ندهید ذهنتان به موضوع دیگری غافل شود.برای شروع می‌توانید از خودتان در خصوص آن موضوع و روش‌های حل مسئله‌ سؤال کنید.
تجربه بهامین دادرس: اگر دوست دارید مدیتیشن را به‌صورت اصولی و حرفه‌ای یاد بگیرید حتماً دوره آموزش مدیتیشن را تهیه کنید.

 

۸.شبکه‌های اجتماعی آری یا نه؟

کال نیوپورت در کتاب کار عمیق می‌گوید اگر نمی‌توانید شبکه‌های اجتماعی را کنترل کنید باید از روش‌ها خشن‌تری استفاده کنید.مثلاً سعی کنید سی روز تحت هیچ شرایطی آن‌ها را باز نکنید. درنهایت از خودتان بپرسید که اگر ماه گذشته در شبکه‌های اجتماعی فعال بودم روزگارم بهتر می‌گذشت؟اصلاً کسی حواسش به من بود که من یک ماه نبودم؟

اگر پاسخ هر دو سؤال بالا بله است پس بهتر عطای شبکه‌های اجتماعی را به لقاش ببخشید و خارج شوید.
تجربه‌ی شخصی بهامین دادرس: تا می‌توانید از اینستاگرام فاصله بگیرید!چند سال قبل مردم ایران علاقه‌ی شدیدی به تلگرام پیداکرده بودند و این خوب بود. چون شما وقتی وارد کانال جک می‌شدید فقط جک بود.کانال آموزشی فقط آموزش بود.اما اینستاگرام این‌طور نیست. از فلان مدل به فلان غذا از فلان غذا به فلان آموزش و توجه داشته باشید هرکدام از این بخش‌های برای ذهن شما یک پوشه و پردازش جدا دارد و این یعنی افتضاح!

 

۹.حتماً بعد از کار عمیق استراحت کنید

زمان‌بندی کار عمیق را طوری بچینید که حتماً ۳۰ دقیقه زمان استراحت و چک کردن ایمیل‌ها و… را داشته باشید.این مدل برای احساس لذت بیشترتان از کار عمیقتان به‌شدت مفید است. شما بولدوزر نیستید! نیاز به استراحت و تفریح دارید.ولی هرکدام از این موارد باید در وقت خودش باشد. زمان بازی حسابی بازی کنید و زمان کار حسابی کارکنید و در کارتان عمیق شوید.
اگر از زمان‌بندی استفاده می‌کند به‌شدت به آن وفادار باشید.اگر قرار است بعد از ساعت ۲ ایمیل چک نکنید لطفاً این کار را انجام ندهید.اگر قرار است بعد از ساعت ۴ استراحت کنید، دران ساعت کار نکنید!

 

۱۰. چهار راز مهم کار عمیق

 

عمیق کارکنید: معمولاً اکثر افراد تمایلی به کار عمیق ندارند زیرا این روش نیازمند تمرکز و دقت بالاست.انجام کار سطحی ساده‌ است اما کار عمیق نیازمند زحمت و تلاش است.

کسالت را در آغوش بگیرید: طبیعی است بعد از کار عمیق دچار کسالت شوید ولی سعی کنید بعد از کار عمیق تمرکز خود را حفظ کنید و از این دارایی مهم به‌شدت مراقبت کنید.اگر بخواهید به‌طور مداوم به کار عمیق بپردازید مسلماً دچار دلهره می‌شوید

رسانه‌های اجتماعی را ترک کنید: نمونه‌ی یک زندگی کم‌عمق رسا‌نه‌های اجتماعی است.طبیعت شبکه‌های اجتماعی اعتیادآور است و این موضوع به‌شدت با کار عمیق در تضاد است.

کار‌های کم‌عمق را ترک کنید: تا حد ممکن از کارهای کم‌عمق فاصله بگیرید.کارهایی مثل چک کردن ایمیل و تماس‌ها تلفنی و… اگر در مورد کاری جدی هستید باید این کار‌ها را کنار بگذارید.

 

بهترین ترجمه و نحوه‌ی دریافت این کتاب

بهترین ترجمه‌ی این کتاب توسط خانم ناهید ملکی از انتشارات نوین می‌باشد که می‌توانید این کتاب را به صورت اینترنتی خریداری کنید!

 

 

همچنین مقالات زیر هم می‌تواند به شما کمک کند👇🏼

افزایش تمرکز با مدل خود تحریمی

هشت راز شگفت‌انگیز افزایش تمرکز

افزایش تمرکز و افزایش انگیزه | تمرکز و انگیزه ندارم! چه کنم؟

افزایش تمرکز و حافظه با ۲۰ تغذیه جادویی

آموزش مدیتیشن در خانه ۰ تا ۱۰۰(فیلم + صوت)

4.7/5 - (9 امتیاز)
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید