وبلاگ

تکنیک هدف گذاری با NLP

تکنیک هدف گذاری با NLP

تکنیک هدف گذاری با NLP

در این جلسه می خواهیم روش هایی برای رسیدن به اهداف زندگی خود را با تکنیک هدف گذاری با NLP یا برنامه ریزی عصبی کلامی بررسی کنیم. و درباره مدل چهار مرحله ای موفقیت نیز صحبت کنیم در آخر هم عناصر یک هدف مناسب را با همدیگر فرا بگیرم.

تکنیک هدف گذاری با NLP
تکنیک هدف گذاری با NLP

 

همه ما افراد مختلفی را در طول زندگیمان دیده ایم که به علت نداشتن هدف واضح و روشن هرگز به نتایج خوب و رضایت‌بخشی دست پیدا نکردند. اما چگونه می توانیم هدفی واضح روشن و قابل دسترسی تعیین کنیم؟ اگر به صورت دقیق تر در گذشته و تاریخ انسان‌ها نیز دقت کنیم متوجه این موضوع نیز می شویم که هر کشور و هر ملتی که هدف واضح دقیق و روشنی داشته است امروزه از پیشرفت و موفقیت های بیشتری نیز بهره بردار است.

مهمترین عامل برای تعیین هدف
یکی از مهمترین عامل های تکنیک هدف گذاری با NLP و به اصطلاح سوخت رسانی برای نتیجه بخش بودن هدف موضوع بسیار مهمی است به نام انگیزه. به نظر شما مهمترین عامل انگیزه برای افراد موفق چه چیزی بوده است؟ با تحقیقات و بررسی که من انجام دادم به این نتیجه رسیدم که مهمترین عامل موفقیت در اهداف و افزایش انگیزه داشتن رویا بوده است. رویاها باعث افزایش انگیزه و در نتیجه کارآمدی بالاتر اهداف می‌شود.

در کتاب مثل یک رهبر فکر کنید به مثال های زیادی در این زمینه بر می خوریم. از جمله جوانی که با سختی و مرارت تحصیلات خود را در دبیرستان به اتمام می‌رساند. و در سن ۲۵ سالگی خود را در مقام رییس تولید می بیند. و تمام این اتفاقات با تصویر سازی های دقیق ذهنی او بوده است.

با توجه به داستان این پسر و گذشته زمین به این نتیجه می‌رسیم که مهمترین عامل برای اینکه ما هدفی را برگزینیم داشتن انگیزه است. انگیزه باعث می‌شود انسان دست به کارهای عجیب و غریب بزند. اما برای افزایش انگیزه می تواند رویا کمک بسیار زیادی به ما کند. همانطور که در ضمیر ناخودآگاه خدمتتان عرض کردم مغز انسان تفاوتی بین تصویری که در ذهن ساخته می شود و  ذات حقیقت قائل نمی شود. از نظر علمی نیز همینگونه است که هر فکری دارای انرژی و ارتعاشی است و تمام ساختارهای دنیا نیز از انرژی ساخته شده است. تفاوت فکر شما با حقیقت در این است که حقیقت انرژی‌های تراکم یافته را در خود به وجود آورده است. ولی در ذهن شما این انرژیها متراکم نیست.

روش دستیابی به اهداف با مدل چهار مرحله ( تکنیک هدف گذاری با NLP )

تکنیک هدف گذاری با NLP
تکنیک هدف گذاری با NLP

مدل چهار مرحله ای  تکنیک هدف گذاری با NLP  زیر پایه و اساس کلیه فرآیندهای موثر یادگیری به خصوص نحوه کسب مهارت های ساده را به شما می آموزد.

یک: ابتدا مشخص کنید که چه می‌خواهید.( برای اطلاعات بیشتر می توانید پادکست هدف‌گذاری را گوش کنید)
دو:کاری انجام دهید.
سه: توجه کنید که عمل تان چه پیامی دارد؟
چهار:طرز عمل خود را تغییر دهید تا به نتیجه مطلوب برسید

عناصر یک هدف مطلوب

هدف شما باید مشخص باشد و قابل سنجش باشد و دست یافتنی باشد و و واقعی باشد و به موقع باشد.به اصطلاح به چهار مورد بالا مدل هوشمند یا اسمارت نیز می گویند.

عناصر تکمیلی برای هدف SMART یا یک هدف مطلوب

تکنیک هدف گذاری با NLP
تکنیک هدف گذاری با NLP

 

1 هدفتان را قاطعانه بیان کنید
2 هدفتان را متناسب با اوضاع و احوال اختیار کنید
3 هدفتان را در قالب عبارت های روشن و حسی بیان کنید
4 هدفی را برگزینید که خودتان بتوانید به آن دست پیدا کنید
5 تاثیرات ناشی از دستیابی به هدف خود را صادقانه ارزیابی کنید
6 هدف ارزشمند انتخاب کنید.

در ادامه به بررسی هر یک از این موراد می پردازیم.

 

 

 هدف را قاطعانه بیان کنید

وقتی از مردم درباره اهدافشان میپرسیدم معمولا بهتر از آنکه بدانند چه می‌خواهند می دانند که چه نمی خواهند.

بنابراین چیزی که می خواهید را به طرز قاطعانه و صریحی بیان کنید. در محاوره های روزانه هم به کرات می بینید که مردم به نهی کردن از کاری بیشتر توصیه می‌کنند. مثلاً پدر و مادری را می‌بینید به فرزندان خود می گوید این کار را نکن. آن کار را نکن. و نکته جالب این جاست که فرزندان تمایل بیشتری به عکس موضوع دارد. یک بازیکن فوتبال اگر به او گفته شود که فلان توپ را از دست ندهد احتمال اینکه دقیقا آن توپ را از دست بدهد بیشتر است.

نکته بسیار مهم: آنچه بیش از هر چیز دیگر به عمد یا غیرعمد ذهنتان را اشغال کند گرایش دارد به رفتار و واقعیت تبدیل شود .برای مثال به انگشت کوچیکه پای چپتان فکر نکنید.

 

چگونه هدفمان را بیان کنیم؟
چگونه می توانیم به چیزی که نمی خواهیم فکر نکنیم؟ جواب این موضوع این است که تمرکزتان را بر روی چیزهایی که می خواهید بگذارید به بیان دیگر آن چیز را به صورت دیداری شنیداری یا حسی در ذهن خود مجسم کنید.

طرح سوال هایی برای هدف آزمایش
با استفاده از کاغذ خودکار به سوالات زیر پاسخ کامل دقیق و شفاف بدهید.

چه می خواهم؟
امیدوارم که همین حالا چه چیزی را تغییر دهم؟
به چه نتیجه ای می خواهم برسم؟
چه چیز مایلم به دست آورم؟
چه کاری را می خواهم به گونه‌ای دیگر انجام دهم؟
آیا نتیجه خاصی را در نظر دارم؟
اصلاً چه کاری را می خواهم انجام دهم؟

هدفتان را در بستر قرار دهید
در این مرحله باید بدانید که کی کجا و با چه کسی می خواهید به نتیجه مورد نظرتان دست پیدا کنید. فقط نوشتن آن بر روی کاغذ نیست. هدف شما واقعیتی درونی یا طرح چند حسی از آن چیزی است که خلق می کنید.

نکته بسیار مهم: آنچه در درون خود میبینید می‌شنوید و حس میکنید از واقعه ای خبر می دهد که در آینده اتفاق می افتد.

 

چگونه از واقعی بودن هدفمان مطمئن شویم؟
با پاسخ دادن به این پرسش ها می توانید هدف خود را از فیلتر واقعیت عبور دهید.
این تغییر چه تاثیری بر من می گذارد؟
نتیجه جدیدی را که در پی آن هستم در چه شرایطی باید انجام شود؟
در چه زمانی می خواهم به هدفم برسم؟
در چه مکانی می خواهم به هدفم برسم؟
آیا دستیابی به من به هدفم و روابط شرایط و اینکه می خواهم همراه با چه کسی به این هدف برسم بستگی دارد یا خیر؟
نتیجه را که انتخاب کردم ممکن است در چه شرایطی بهمن سود نرساند؟
برای رسیدن به مهارت های اشاره شده به چه مدت زمان نیاز دارند؟
آیا این کار با هر شرایطی تناسب دارد؟

 

هدف خود را با الفاظ مشخص و حسی بیان کنید.

در این مرحله شما باید هدف را از مرحله آخر به مرحله اول مرور کنید. یعنی به گونه ای که شما به هدفتان دسترسی پیدا کرده اید. وقتی عملاً به نتیجه دلخواهتان دست یافتید چه چیز خاصی را خواهید دید یا چه چیز خاصی را خواهید شنید یا چه چیز خاصی را احساس می کنید. اگر در نتیجه ی مورد نظرتان یک میز هم می گنجد چگونه میز را اختیار می کنید؟ افرادی که در این هدف وجود دارند به چه صورت هستند؟ با چه صدایی هستند؟ با چه حسی هستند؟ وقتی به اهدافتان رسیدید چه حسی دارید؟ چه صدایی می شنوید؟ در مرحله اول شاید تصاویر ذهنی از تجسم صداها و اثبات برایتان دشوار تر باشد یا ممکن است عکس وضعیت کند اما همه ما می توانیم با تمرین زیاد از جهان حسی غنی که در درون ما میگذارد بهره گیریم.

نکته بسیار مهم: هر چیز که در جهان اطراف ما خلق شده است از شکل‌گیری یک اندیشه در ذهن یک انسان مایه گرفته است.

پرسش هایی که برای قوه تخیل خودتان باید مطرح کنید.

وقتی به هدفم دست یافتم چه خواهم دید خواهم شنید یا پس خواهم کرد؟
چطور تایید خواهم کرد که به هدفم رسیدم؟
برای اینکه بدانم به هدفم رسیدم به چه دلیل و مدرکی نیاز خواهند داشت؟

هدفی را برگزینید که خودتان بتوانید از عهده اش بر می آید.

بی گمان می توانید اهداف دیگران نظیر اهداف کارمندان مدیران و یا شریک تان را در نظر بگیرید. هدف شما باید از ذهن خودتان باشد. فقط آن چیزی را کنترل کنید که از جانب شما قابل کنترل است و اجازه دهید سایر چیزها در مسیر خود حرکت کنند.

در آخر به بررسی و خلاصه مطالب فوق می‌پردازیم:
در تکنیک هدف گذاری با NLP یا برنامه ریزی عصبی کلامی مدل چهار مرحله ای زیر را استفاده کردیم مرحله اول به بررسی دقیق هدف پرداختیم. در مرحله دوم کارهایی را انجام دادیم در مرحله سوم بازخورد کار را مورد بررسی قرار دادیم و در مرحله چهارم به بهبود کاری که در راستای هدف انجام داده ایم پرداخت. همچنین نکته هایی درباره تعیین هدف و به اصطلاح اسمارت بودن هدف نیز گفته شد.

4.9/5 - (62 امتیاز)
اشتراک گذاری:

3 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید