وبلاگ

چگونه سوال خوب بپرسیم؟

چگونه سوال خوب بپرسیم؟

چگونه سوال خوب بپرسیم؟

سلام عرض میکنم به تمامیه کاربران محترم سایت بهامین دادرس دات کام.امیدوارم هرجا که هستید خوب باشید.موضوعی که در این جلسه میخواهم با شما مطرح کنم.موضوعی است به اسم چگونه سوال خوب بپرسیم؟

دوستان عزیز توجه داشته باشید که سوالات خوب جواب های خوبی را با خود به همراه دارند.درگیری ضمیرناخودآگاه و خودآگاه برای پرسش های صحیح باعث رشد فردی میشود و در نهایت مارا یک پله از جایی که هستیم بالاتر میبرد.متاسفانه به دلیل فضای نه چندان جالب آموزش و پرورش بچه ها بعد از ورود به مدرسه کم کم ذهن پرسشگر خود را از دست میدهند و تبدیل به افرادی تابع میشوند.از سوی دیگر هم هر دشمنی (چه داخلی و چه خارجی) با توجه به تابع بودن این افراد و عدم پرسش های صحیح به راحتی به او نفوذ کرده و هرچه خودشان دوست دارند را به خورد انسان ها میدهند.تمامیه اختراعات حیرت انگیز جهان از پرسشی صحیح به دست امده.از چرا ها و چطور ها و چگونه ها و…سوالاتی همراه با پیگیری.سوالاتی مثل چطور من میتوانم موفق تر باشم؟ چطور من میتوان درامد بهتری داشته باشم؟و…سوالاتی که در دل خود سوالات دیگر را به وجود آورد و در نهایت باعث رشد انسان ها شد. پس چگونه سوال خوب بپرسیم؟ متاسفانه انسان امروزی علارقم منابع بیشتر و قویتر و سریعتر کم تر از خود سوالات صحیح میکند.یکی از مهمترین عوامل موفقیت پرسشگر بودن است!شما میخواهید تغییر کنید.خوب یقینا با پرسشی روبه رو میشوید که چطوری؟چگونه؟ میتوانم اوضاع را تغییر دهم.در آن زمان خودآگاه و ناخودآگاه شما درگیر میشوند و مسیر جدید را مقابل شما قرار میدهند.اما ویژگی های یک سوال خوب چیست؟ یا چگونه سوال خوب بپرسیم؟

 

ترجیحا با چطور من میتوانم….؟ شروع شود

این سوال باعث میشود شما مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید.یک انسان موفق هیچ کس جز خودش را مقصر اوضاع و احوال خودش نمیداند.روابط بدی دارید؟چطور من میتوانم روابطم را خوب کنم؟سوالاتی که با چرا شروع میشوند مسولیت را از ما دور میکنند.

 

سوال های تو در تو بپرسید

به عنوان مثال از خود میپرسید چگونه من میتوانم درامد بیشتری داشته باشم؟ بعد پاسخ میدهید مثلا با تغییر شغلم.بعد دوباره از خود میپرسید چطور میتوانم شغل مناسبم را پیدا کنم؟مثلا با راهنمایی از فلان مشاوره.دوباره میپرسید چطور من میتوانم مشاوره مورد اعتمادی را پیدا کنم؟و…رهایش نکنید.ادامه دهید تا به پاسخ مطمعن برسید.شیوه ی تدریس سقراط با پرسیدن بود.او سوالات شاگردانش را با پرسش های دیگر جواب میداد.شیوه ی آموزش قرآن و تفسیر آیه ها هم با پرسش های زیاد و متفاوت است.چرا در این آیه ذلک آمده به جای هذا.چرا خدا میفرمایند متقین نمیگویند مومنین.چرا چرا چرا ؟بعد از یک مدت بزرگ شدن ذهنتون رو حس میکنید.احساس میکنید ذهنتون جا باز کرده.تحلیل سوال های آینده برایتان حرفه ای تر و بهتر شده است.

 

سوالاتی بپرسید که شما را رشد دهد

سعی کنید هر روز از خودتان یک سوال هم شده بپرسید.اما سوالاتی که با پاسخ به انها رشد پیدا میکنید.امیرالمونین بر روی منبر گفت هرچه میخواهید بپرسید من به شما پاسخ بدم.فردی پرسید علی بر سرت چند تار  مو داری؟!سعی کنید با پاسخ به پرسش هایتان رشد پیدا کنید.و یقین داشته باشید جوینده یابنده است.وقتی فردی با خودش پرسید چطور میشود انسان ها بتوانند از فاصله های دور با هم ارتباط داشته باشند باعث اختراع تلفن شد.وقتی فردی با خود پرسید چگونه میتوانم در رشته ی مهندسی در دانشگاه درس بخوانم راهش را پیدا کرد.

 

نویسنده✍🏼 منبع📑
بهامین دادرس برداشت شخصی از کلاس انسان موفق دکتر شاهین فرهنگ

4/5 - (5 امتیاز)
اشتراک گذاری:

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید