آموزش مدیتیشن برای افراد مبتدی و تازه‌کار

آموزش مدیتیشن برای افراد مبتدی و تازه‌کار

 

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم عرض سلام دارم خدمت اعضای محترم خانواده سایت بهامین دادرس دات کام. امیدوارم هر جا که هستید خوب باشید. من بهامین دادرس هستم، مؤسس سایت بهامین دادرس دات کام. در این قسمت می‌خواهم با شما درباره این صحبت کنم که اگر تازه‌کار هستید، اگر تابه‌حال مدیتیشن انجام ندادید، چه‌کاری باید انجام بدهید؟ چگونه باید این کار را انجام بدهید؟ و سختی آن چگونه است؟ مراحلش چگونه است؟ و خیلی راحت بتوانیم این کار را در خانه انجام بدهیم.

 

 

ویدیو سیر تا پیاز آموزش مدیتیشن در خانه
 

 

 

ایکیوسان که بود و چه کرد؟

 

 

 

آموزش مدیتیشن برای افراد مبتدی و تازه‌کار

آموزش مدیتیشن

قبل از اینکه کارمان را شروع کنیم باید یک موضوعی را به شما بگویم، آن‌هم داستان ایکیوسان است. شاید اگر کارتون‌های قدیمی را دیده باشید می‌دانید که یک شخصیتی به اسم ایکیوسان بود که چهارزانو می‌نشست، کچل هم بود دستش را روی سرش می‌گذاشت فکر می‌کرد و بعد نتایج فوق‌العاده‌ای می‌گرفت. به‌صورت خیلی فانتزی و خیلی راحت بخواهم به شما بگویم، به آن فرآیند مدیتیشن می‌گفتند. اینکه می‌نشست، تمرکز می‌کرد، فکر می‌کرد و به نتیجه خوبی می‌رسید. این ایکیوسان بود و ما می‌خواهیم به روش ایکیوسانی جلو برویم.

 

 

 

 

خواهش می‌کنم از مدیتیشن غول نسازید!!!

 

غول مدیتیشن

از شما خواهش می‌کنم از مدیتیشن و ریلکسیشن، مراقبه، حالت آلفا و تمام این‌ها غول نسازید و فکر نکنید می‌خواهیم یک کار خیلی بزرگ انجام بدهیم. بعضی‌ها فکر می‌کنند مثل کسانی که در تبت و در غارها هستند می‌خواهیم این‌گونه کارکنیم، نه این‌طوری نیست؛ و یا فکر می‌کنند مثل کسانی که در معبد شائولین کار می‌کند و آنجا ریلکسیشن و مراقبه می‌کنند می‌خواهیم کاری انجام بدهیم. نه اصلاً قضیه را پیچیده نکنید، درست است که خیلی از مسائل ذهن آگاهی و مراقبه از آسیای شرقی آمده اما کلاً فرآیند را پیچیده نکنید، یعنی اصلاً اینجا کلاس یوگا قرار نیست اتفاق بیفتد. خیلی راحت می‌خواهیم از این مهارت در زندگی استفاده کنیم. پس از اول گفتم غول نسازید، کار خیلی ساده‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید.

 

 

 

یک جای آرام پیدا کنید!

اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که یک جای آرام پیدا کنید. یک جای آرام، مثل روی تخت خوابتان، روی مبل خانه‌تان، در طبیعت یک بالش زیر سرتان بگذارید، می‌توانید دراز بکشید، می‌توانید راحت بنشینید، پس اصلاً پیچیده نمی‌کنیم. یک جای آرام را پیدا می‌کنیم و آنجا ادامه مراحلی که به شما می‌گویم را انجام می‌دهیم.

 

 

آمورش ریلکسیشن

راحت باشید! همین

مرحله دوم، راحت باشید. به شما گفتم شرایط را برای خودتان سخت نکنید. اگر لباس راحت بپوشید خوب است، اگر از سروصدا دورباشید خوب است. فقط یکجایی که راحت باشید، آرام باشید و بدنتان در حالت ریلکس باشد. نیازی نیست که شرایط را پیچیده کنید و برای خودتان پد یوگا بگیرید و کار را پیچیده و سخت کنید، نه. یکجایی که آرام باشد، سروصدا نباشد، نور کم باشد، صدای تلویزیون نباشد، چند دقیقه گوشی‌تان خاموش باشد، همه این‌ها کفایت می‌کند.

 

 

 

می‌توانید از موزیک هم استفاده کنید

 

موزیک مدیتیشن

آموزش مدیتیشن

نکته بعدی که به نظر من خیلی مهم است، استفاده از موسیقی است. پیشنهاد می‌کنم اگر مدیتیشن انجام می‌دهید از موسیقی استفاده کنید. موسیقی خیلی می‌تواند به شما جهت بدهد، خیلی می‌تواند باعث این شود که زودتر به آن حس برسید، خیلی می‌تواند به شما کمک کند و با همین نام هم سرچ بفرمایید هست. من در زیر همین ویدیو برای شما یک موسیقی مربوط به مدیتیشن و ریلکسیشن می‌گذارم، معمولاً این موزیک‌ها صداهای طبیعت هستند، مثل جنگل، دریا و این‌جور چیزها و خیلی به شما کمک می‌کند و حس خیلی خوبی را در شما به وجود می‌آورد. پس می‌توانید از موسیقی هم استفاده کنید.

 

 

تمرکز بر تنفس

 

تنفس در مدیتیشن

ما یک جای آرام رفتیم، سروصدا نیست، راحت هستیم، یک پیراهن ساده و راحت پوشیدیم، یک موزیک هم پخش کردیم، حالا چه‌کار کنیم؟ یا دراز بکشید یا بنشینید. اگر دراز می‌کشید رو به پشت دراز بکشید و اگر هم می‌نشینید ستون فقراتتان ثابت باشد. پاها روی پا نباشد، دست‌ها روی زانو، خیلی راحت و خیلی ریلکس. یک قسمت کلیدی اینجا است، روی تنفستان تمرکز کنید؛ یعنی وقتی تنفس انجام می‌شود، چطور هوا وارد بینی‌تان می‌شود، از دهانتان خارج می‌شود، شکمتان بالا و پایین می‌شود، سینه‌تان بالا و پایین می‌شود. خوب به این قضیه توجه کنید. کمی که روی تنفستان کارکردید می‌توانید روی صدای قلبتان و حرکت قلبتان را هم متمرکز شوید. پس دو کار، روی تنفس و به‌اصطلاح ضربان قلبمان متمرکز می‌شویم.

 

 

تصویرسازی در مدیتیشن

 

تصویر سازی در مراقبه

آموزش مدیتیشن

تا به اینجا کم‌کم اتفاقات خوبی در ما می‌افتد و قطعاً اگر به این مرحله برسید می‌بینید چه چیز باحالی بود و من تابه‌حال نمی‌دانستم. آیا در این شرایط ما تصویرسازی انجام بدهیم یا خیر؟ قاعدتاً شما به‌عنوان شخصی که مبتدی هستید و تابه‌حال مدیتیشن انجام ندادید، شاید در مورد تصویرسازی اطلاعات کاملی نداشته باشید، اما من پیشنهاد می‌دهم که اوایل کار تصویرسازی انجام ندهید. بگذارید همان موسیقی و همان موزیکی که پلی کردید حس و حال را به شما بدهد. به شما هم گفتم معمولاً صدای جنگل، دریا و صدای پرنده است و خودش یک حس خوب و یک تصاویر خوبی در ذهنتان پدیدار می‌کند و می‌توانید تصویرسازی کنید، اما تصویرسازی خیلی خاصی که به فلان هدفتان فکر کنید در اوایل کار پیشنهاد نمی‌شود.

 

 

 

در مدیتیشن حواسم پرت می‌شود!

 

افزایش تمرکز با مدیتیشن

در مدیتیشن حواس ما وقتی پرت شود چه‌کار کنیم؟ گفتم یک بخش کلیدی و اصلی مدیتیشن همان بحث تمرکز و توجهی بود که به تنفستان و صدا و حرکات قلبتان داشتید. نکته کلیدی بعدی دقیقاً همین‌جا هست، حواستان پرت می‌شود. ما برای چه چیزی مدیتیشن انجام می‌دهیم؟ ما مدیتیشن انجام می‌دهیم که در لحظه اکنون باشیم، بتوانیم متمرکزتر باشیم، پس طبیعتاً مخصوصاً برای شمایی که تازه‌کار هستید و مبتدی هستید یک‌چیز طبیعی است که حواستان پرت شود. بعد از مثلاً یک دقیقه، ۳۰ ثانیه، دو دقیقه، هر چه قدر، به‌جای اینکه به تنفستان فکر کنید رفتید سراغ امتحان فردا، رفتید سراغ همسرتان، دوستتان، شغلتان، طبیعی است. کاری که از شما می‌خواهم انجام بدهید این است، متوجه می‌شوید که حواستان پرت شده، برش می‌گردانید روی تنفستان، همین. علمای خیلی بزرگی، دانشمندان خیلی بزرگی در حوزه انسان‌شناسی و روانشناسی اوج تلاش برای تمرکز را همین گفتند. گفتند این کار را بیشتر انجام بدهید. شاید درعین‌حال ساده به نظر بیاید اما خیلی قدرت دارد. دفعه اول که حواستان پرت می‌شود شاید بعد از یک دقیقه می‌بینید که حواستان پرت شده و می‌بینید حواستان رفت، تنفس چه؟ وقتی‌که متوجه می‌شوید و حواستان را برمی‌گردانید، ذهنتان را برمی‌گردانید روی تنفستان، احتمال این‌که دفعه بعد یک دقیقه ۵۷ ثانیه شود بیشتر است. این کمتر و کمتر می‌شود و به‌مرورزمان و در طول تمرین‌هایی که انجام می‌دهید می‌بینید که خیلی زودتر و راحت‌تر می‌توانید مچ خودتان را بگیرید و متمرکزتر باشید.

 

 

 

زمان مدیتیشن! کی و چقدر باشد؟

 

زمان مدیتیشن

آموزش مدیتیشن

طول مدیتیشن باید چقدر باشد؟ ما چقدر باید این کار را انجام بدهیم؟ من به شما پیشنهاد می‌کنم بین ۵ تا ۱۰ دقیقه کافی است، مخصوصاً اگر مبتدی هستید از ۱۰ دقیقه به پایین‌تر باشد می‌تواند خیلی به شما کمک کند. چه زمانی باشد؟ بهترین زمانی که می‌توانید مدیتیشن کنید، 2 پیک خیلی خوب است، یکی بعد از بیدار شدنتان است، نه دقیقاً بعد از بیدار شدنتان چون به‌احتمال خیلی زیاد خوابتان می‌گیرد، وقتی بیدار شدید یک فعالیت بدنی کردید یا دوش گرفتید یا ورزش کردید، حالا می‌خواهید کارتان را شروع کنید ۵ دقیقه مدیتیشن آنجا خیلی خوب است. قبل از خواب عالی است، قبل از خواب خیلی می‌تواند به شما کمک کند و یک خواب خیلی شیرین و خیلی خوبی را می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد. پس زمانش ۵ تا ۱۰ دقیقه است، چه زمانی باشد؟ می‌توانید زمان‌های بیشتری را هم انجام بدهید اما به‌عنوان فرد مبتدی پیشنهاد من به شما صبح‌ها و قبل از خواب در شب است.

 

 

 

دوره‌ی آموزش مدیتیشن

 

آموزش مدیتیشن برای افراد مبتدی و تازه‌کار
آموزش مدیتیشن برای افراد مبتدی و تازه‌کار

این شد مدیتیشن، اما اگر خیلی تخصصی‌تر و قوی‌تر می‌خواهید با مدیتیشن آشنا شوید، من یک دوره‌ای دارم به اسم دوره‌ی آموزش مدیتیشن که در آنجا ذهن آگاهی، حالت آلفا و مدیتیشن را به شما می‌گویم. آنجا فقط کافی است شما فایل صوتی را در گوشتان بگذارید. من ۵ فایل صوتی برای مدیتیشن برایتان آماده کردم، فقط در گوشتان بگذارید. من خودم به‌عنوان راهنما شما را راهنمایی می‌کنم که دقیقاً کجای بدنتان را شل کنید، به چه چیزی فکر کنید، روی تنفستان تمرکز کنید و اتفاقی که می‌افتد باعث می‌شود حواستان کمتر پرت شود و زودتر به حالت لحظه اکنونتان نزدیک‌تر شوید و برای تمرکزتان هم خیلی بیشتر است. بخشی از دوره به‌صورت صوتی است، بخشی به‌صورت تصویری و ویدیویی است. آنجا مثل در مورد مایندفولنس و ذهن آگاهی با شما صحبت کردم. عزیزانی که بیشتر در آینده هستند، به این فکر می‌کنند که چه اتفاقی می‌خواهد بیفتد؟ چه می‌خواهد شود؟ دانشگاهم را چه‌کار کنم؟ ازدواجم را چه‌کار کنم؟ کارم را چه‌کار کنم؟ و عزیزانی که درگذشته هستند و به این فکر می‌کنند که چه بلایی سرم آمد، خوب شد که آن کار را از دست دادم، خوب فلانی رفت، چرا آن کار را از دست دادم و این‌چنین همیشه درگذشته هستند، بحثی برایشان معرفی می‌شود به اسم مایندفولنس، ذهن آگاهی، لحظه اکنون و بیشتر تلاش می‌کنیم که به این عزیزان بفهمانیم لحظه حال چقدر می‌تواند در بهره‌وری‌شان تأثیر داشته باشد. فایل‌های صوتی هم آماده‌شده که در آنجا هم درباره مدیتیشن با شما صحبت می‌کنیم و تمرین‌ها را انجام می‌دهیم.
ممنون که این ویدیو را تماشا کردید، امیدوارم هر جا که هستید خوب باشید، شب و روزتان بهشت، خدا نگهدار.

 

برای دریافت محصول میتوانید روی این لینک کیلیک کنید

3 نظرات
  1. […] در هر سن و در هر شغل و هر سطحی رفاه مادی نیاز داریم مدیتیشن را انجام […]

  2. […] در هر سن و در هر شغل و هر سطحی رفاه مادی نیاز داریم مدیتیشن را انجام […]

  3. […] در هر سن و در هر شغل و هر سطحی رفاه مادی نیاز داریم مدیتیشن را انجام […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code