وبلاگ

با تمرینات ذهن آگاهی ، زندگی در لحظه حال را تجربه کنید

لذت زندگی در اکنون با تکنیک های ذهن آگاهی

خیلی وقتها، به قدری فکرهای داخل سرمان زیاد می شوند که آرامش ما را سلب می کنند. مشغول بودن ذهن انسان، انرژی زیادی از او می گیرد و اجازه نمی دهد روی اهدافش تمرکز کند. به همین دلیل است که ذهن آگاهی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا به ما کمک می کند تا ذهن خود را از افکار منفی و غیرضروری پاک کنیم و طعم لذت بخش زندگی در زمان حال را تجربه کنیم؛ اما چطور می توانیم تمرینات ذهن آگاهی را انجام دهیم؟

در این نوشته می خواهیم درباره 6 مورد از تمرینات ذهن آگاهی با شما صحبت کنیم که می تواند آرامش ذهن شما را بیشتر کند و شما را از غرق شدن در شلوغی دنیای امروز نجات دهد. با ما همراه باشید تا تمرینات ذهن آگاهی را با روشی راحت یاد بگیرید و آنها را در زندگیتان اجرا کنید.

مطمئنم که از تاثیر فوق العاده این تکنیک ها شگفت زده خواهید شد.

 

تمرینات ذهن آگاهی

 

6 مورد از بهترین تمرینات ذهن آگاهی را یاد بگیرید!

این تمرینات، جزو بهترین تکنیک های ذهن آگاهی هستند و به شما کمک می کنند تا به زمان و مکان فعلی خود برگردید و آرامش بیشتری را تجربه کنید.

  • به تنفس خود آگاه شوید.

اولین تمرین ذهن آگاهی این است که به تنفس خود آگاه شوید و طوری نفس بکشید که انگار بار اولتان است که نفس می کشید! به دم و بازدم خود توجه کنید. جریان هوا را به داخل ریه ها و خارج شدن آنها از بدنتان را مشاهده کنید. تصور کنید که با دم، تمام انرژی های مثبت را به بدنتان وارد می کنید و با بازدم، تمام انرژی های منفی را از بدنتان بیرون می دهید. آگاه شدن به تنفس، یکی از مهم ترین تمرینات ذهن آگاهی است که در مراقبه، تمرکز و ورزشهایی مانند یوگا نیز کاربرد زیادی دارد.

  • همه چیز را همانطور که هست مشاهده کنید.

یکی دیگر از تمرینهای ذهن آگاهی، مشاهده آگاهانه است. مشاهده آگاهانه یعنی افکارتان را خوب ببینید. به فکرهای داخل ذهنتان آگاه شوید و ببینید که در همین لحظه، چه حسی دارید. سپس تصویر داخل سرتان را عوض کنید و روی یک منظره آرامش بخش تمرکز کنید. می توانید به ساحل دریا، جنگل یا منظره های دلخواهتان فکر کنید. جزئیات آن منظره را با کنجکاوی ببینید؛ گویی که اولین بار است که آن را می بینید!

  • هشیاری آگاهانه را تجربه کنید.

در طول روز، خیلی اتفاقها برای ما می افتد که بدون توجه آنها را انجام می دهیم. اگر می خواهید ذهن آگاهی بیشتری داشته باشید، باید تمرین کنید که به صورت آگاهانه نسبت به محیط اطرافتان و جریان زندگیتان آگاه شوید. هشیاری آگاهانه به شما فرصت لمس کردن می دهد. مثلا وقتی دارید مسواک می زنید، به صدای مسواک زدن، حرکت دستهایتان و صدای حرکت آب در دهانتان توجه کنید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.

  • به صورت آگاهانه به صداهای محیط گوش کنید.

یکی دیگر از تمرینهای عالی برای افزایش ذهن آگاهی، گوش کردن به صداهای محیط است. در طول روز، ما می توانیم با شنیدن صدای آواز پرنده ها، وزیدن باد، غل غل غذای روی گاز، خش خش برگها، صدای باران و حتی حرف زدن آدمها در خیابان، گوش دادن آگاهانه را تمرین کنیم. شاید تعجب کنید اما همین تمرین می تواند ذهن شما را به لحظه اکنون بکشاند و شما را غرق در آرامش لحظه حال کند.

  • آگاهانه فکر کنید.

پنجمین تمرین ذهن آگاهی این است که آگاهانه فکر کنیم. هدف از این تمرین این است که به بودن در لحظه قناعت کنیم و دست از تلاش برای انجام کارهای زیاد در طول روز برداریم. به کاری که همین الان انجامش می دهید آگاهانه فکر کنید و تمام جزئیاتش را بررسی کنید. به جای اینکه بخواهید خیلی سریع این کار را تمام کنید تا بتوانید کار دیگری را شروع کنید، همین کار فعلی خود را با توجه کامل انجام دهید. مثلا اگر در حال مطالعه کتاب هستید، آن کتاب را خوب لمس کنید و به شکل کتاب توجه نشان دهید. اگر در حال جارو زدن خانه خود هستید، به حرکت جارو و عملکردش دقیق شوید، اگر در حال تایپ هستید، به صدای کلمات کیبورد گوش دهید.

 

تمرینات ذهن آگاهی

 

  • آگاهانه قدردانی کنید.

ششمین مورد از تمرینات ذهن آگاهی این است که قدردانی آگاهانه را انجام دهید. هر روز می توانید این کار فوق العاده را انجام دهید و تاثیر مثبتش را در زندگی و ذهنتان به وضوح ببینید. کاری که باید انجام دهید این است که هر روز، نام 5 تا 10 نعمتی که در زندگیتان دارید را بنویسید و به خاطر وجود آنها از خداوند و از این دنیا تشکر کنید. هر کس در زندگی اش، نعمتها و امکانات مختلفی دارد که باعث زیباتر شدن زندگی او شده است. کاری که شما باید انجام دهید این است که آگاهانه از چیزهای کوچک زندگیتان مثل وجود بالشت و رختخواب برای خواب شبانه، خوردن چای گرم در روزهای سرد، داشتن کفش برای پیاده روی، گلهای روبروی خانه یا محل کارتان و… تشکر کنید و این تمرین را انقدر انجام دهید که در قدردانی کردن آگاهانه استاد شوید.

6 مورد از بهترین تمرینات ذهن آگاهی را یاد گرفتید، حالا زمانش رسیده است که از همین الان شروع کنید و این تمرینات را انجام دهید.

تاثیرات تمرینات ذهن آگاهی بسیار زیاد هستند و باعث می شوند به آرامش ذهنی برسید و به طور کامل در لحظه حضور داشته باشید و بر احساسات جاری خود تمرکز داشته باشید. این کار از طغیان احساساتی مثل خشم و عصبانیت نیز جلوگیری می کند و به ما آرامش بیشتر و تمرکز بیشتر را هدیه می دهد. پس این 6 تمرین را انجام دهید و لذت زندگی در لحظه حال را حس کنید.

از اینکه در این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری:

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم