ذهن آگاهی چیست؟ راز گمشده قرن ۲۱ + ویدیو

‌ذهن آگاهی چیست؟

سلام عرض می‌کنم خدمت شما دوستان نازنین خانواده سایت بهامین دادرس دات کام. امیدوارم هرجا که هستید خوب باشید. من بهامین دادرس هستم نویسنده کتاب والایش و موسس سایت بهامین دادرس دات کام. در این پست می‌خواهم با شما در مورد یک مفهوم خیلی مهم و خیلی حیاتی مخصوصاً در این عصر و این دوره از تاریخ و زندگی صحبت کنم به اسم mindfulness یا ذهن آگاهی .این موضوع  خیلی به شما کمک می‌کند، یکی از آن ۵ مهارتی بود که خیلی برای من زود بازده بود و خیلی زود ثمراتش را می‌بینید.

 

 

این ویدیو شمارا با مفهوم ذهن آگاهی آشنا میکند

 

فواید ذهن آگاهی

اما mindfulness یا ذهن آگاهی به صورت کلی یعنی چه؟ بگذارید موضوع را برای شما باز کنم. فرض کنید شما سر یک کلاسی در دانشگاه نشستید و این استادی که دارد درس می‌دهد استاد رو اعصاب است. حالتی که دارید گوش می‌دهید نشستید، اما دارید فکر می‌کنید که اگر می‌شد بلند می‌شدم و می‌گفتم استاد واقعا بلد نیستی و این درس را حذف می‌کردم و می‌رفتم. یا یک چیزی می‌گفتم و می‌رفتم،  اگر خیلی شیطانی بخواهیم فکر کنیم سر استاد را به تخته می‌کوبیدم، البته کار درستی نیست و می‌رفتم. افکار زیادی به ذهن می‌آید و نکته مهم این است آیا واقعاً ما آن افکار را انجام می‌دهیم؟ یا بهتر بگویم آیا واقعاً ما افکاری که فکر می‌کنیم هستیم؟ پاسخ قطعاً خیر است. در طول روز به خیلی چیزها فکر می‌کنیم و افکار زیادی به سراغمان می‌آید.

 

 

ذهن آگاهی (mindfulness) چیست؟

نکته مهم، خیلی از افکار از گذشته می‌آید و خیلی از افکار هم برای آینده ساخته می‌شود. یعنی ما مضطرب آینده و افسرده گذشته هستیم. این وسط هم افکار می‌آید و می‌رود. نکته‌ای که باید بدانید این است که ما افکارمان نیستیم. اینکه افکار از کجا شکل می‌گیرد یک موضوع دیگر است، اما واقعیت ما آنها نیستیم. یعنی آن لحظه که فکر می‌کنم واقعاً سر استاد را به دیوار بکوبم یک فکر است، من شاید هیچوقت این کار را نکنم اما این فکر از جلوی ذهنم رد می‌شود.

 

نکته‌ای که باید بدانید این است که ما افکارمان نیستیم

 

کاری که در ذهن آگاهی در mindfulness باید بدانید و انجام دهید و از الان به بعد می‌فهمید، یعنی نیاز به تمرین هم نیست، اینکه یک فکری جلوی چشمتان می‌آید به آن توجه کنید و تاییدش کنید، بگویید بله این فکر است. نه اینکه انجامش دهید، بله من اعصابم از دست این استاد خورد ا‌ست، طبیعی است بخواهم سر به تنش نباشد. اما برمی‌گردم به همین لحظه، به اکنون، ذهن آگاهی یعنی اکنون، یعنی بدانم به چه چیزی فکر می‌کنم و توجه کنم و تاییدش کنم. بله این یک فکر است، الان اعصابم خورد است و به چیزی فکر کردم، یا فلان آهنگ را گوش دادم اعصابم خورد شده، یا فلان خبر را خواندم اعصابم خورد شده و این فکر طبیعی است که به ذهنم آمده، توجه می‌کنم و به الان، به این لحظه برمی‌گردم.

 

 

ذهن آگاهی و مدیتیشن
ذهن آگاهی و مدیتیشن

 

افسردگی یا اضطراب؟

آینده اضطراب می‌آورد، گذشته افسردگی. ما خودمان در سایت کانالمان نظرسنجی کردیم، عمده مشکلات دلواپسی آدم‌ها همین است. یا درگیر گذشته هستند، یا نگران آینده. و این لحظه‌ای که واقعی ترین چیز همین الان هست از یادشان می‌رود.دوست خوبم باید این نکته را بدانیم ما افکارمان نیستیم. بعضی اوقات فکر‌های شیطانی و چرت و پرت در ذهنمان می‌آید، در ذهن همه ما، نباید نسبت به آن احساس گناه داشته باشیم. معمولاً افکار از گذشته می‌آیند به خاطر افسردگی و ناراحتی‌ها یا به خاطر اضطرابی که در آینده می‌خواهد اتفاق بیفتد و هنوز نیفتاده و نمی‌دانیم می‌افتد یا نه. پس باز هم تکرار می‌کنم اصلی‌ترین موضوع لحظه اکنون است.

 

 

تمرینات مدیتیشن و ذهن آگاهی

چطور به اکنون برسیم؟ اینکه چه کار کنیم آن لحظه ناب اکنون را کشف کنیم. چطور بیشتر در مورد ذهن آگاهی و mindfulness بدانیم؟ من یک دوره‌ای تهیه کردم به اسم دوره ذهن آگاهی، مدیتیشن و حالت آلفا. در آن دوره سیر تا پیاز تمام مسائلی که شما درباره ذهن آگاهی و مدیتیشن بدانید را گفته‌ام. دوره جامع و کاملی هست. اگر دوست داشتید این محصول را از سایت ما تهیه کنید. اگر دوست نداشتید، پیگیر لحظه اکنونتان باشید. اگرخواستید که محصول را تهیه کنید به سایت ما mrmosbat.ir تشریف ببرید. در قسمت محصولات می‌توانید این محصول را تهیه کنید.امیدوارم هر جا که هستید خوب باشید. شب و روزتان بهشت♥

 

 

ذهن آگاهی مدیتیشن حالت آلفا
ذهن آگاهی مدیتیشن حالت آلفا
4 نظرات
 1. […] مقاله ذهن آگاهی من را نیز در سایت بخوانید. خودآگاهی یعنی من بدانم دقیقا […]

 2. […] را داشته باشید که هرلحظه بر خودتان آگاهی (‌حتما مبحث ذهن اگاهی را مطالعه کنید ) داشته باشید. بعضی‌اوقات زمان بدهید […]

 3. جواد فریمانی می گوید

  سلام آقای مثبت
  خواستم بگم عالی هستین. عالی صحبت می کنید. صداتون آرامش خاصی به من می دهد. من چون قبلا فقط دنبال قانون جذب بودم با ان ال پی هیچ آشنایی نداشتم. ولی الان که آشنا شدم تصور من این هست که ان ال پی یک پیش نیاز برای جذب های خوب است. تمام فایلهای شما رو در کانال تلگرامتان دانلود کردم و چندین بار گوش داده ام. خواستم یک پیشنهاد بدم. پیشنهاد من این هست که چه خوب میشد بعضی از سخرانی های زبان اصلی یا بعضی از کتاب ها رو با صدای گیرا و آرامش بخش تون به صورت صوتی تبدیل کنید. من چون کارم مثل اکر افراد، جوری هست که تمام بدنشان موقع کار درگیر هست ولی می تونند یک فایل صوتی رو کنار کارشان گوش بدن من یکی که عاشق این آرامش و روان صحبت کردن در صداتون هستم. ناگفته نمونه من و احتمال اکثر افرادی که به صدای شما گوش میدهند متوجه می شویم که یک دقیقه صحبت شما ؛ چکیده و خلاصه ساعت ها مطالعه و تحقیق در ضمینه آن صحبت است.
  از خدای بخشنده و مهربان، آرزوی توفیق خودتان و سایت زیباتون رو خواستارم.
  جواد فریمانی

  1. بهامین دادرس می گوید

   سلام ممنون از حسن‌جویی و انرژی خوبتون و مچکر از پیشنهادی که دادید.حتما روش کار خواهیم کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code