وبلاگ

با شخصیت شناسی در مذاکره ، پیروز جلسات مذاکره شوید!

شخصیت شناسی در مذاکره

شخصیت شناسی، یک راه عالی برای موفقیت در جلسات مذاکره

مذاکره، یکی از آن کارهای ضروری در کسب و کار است که باعث توافق با مشتریان و افزایش فروش محصولات یا خدمات می شود. وقتی اصول مذاکره را به خوبی بلد باشیم، بهتر و سریعتر می توانیم به اهداف شغلی خود برسیم و رشد بیشتری نیز در کسب و کارمان خواهیم داشت. در مقاله قبلی درباره اهمیت شخصیت شناسی در ازدواج با شما صحبت کردم و به شما گفتم که چقدر با شناخت طرف مقابلتان می توانید زندگی شادتر و بهتری داشته باشید. شخصیت شناسی نه تنها در ازدواج و زندی مشترک، بلکه در کار و زندگی اجتماعی نیز بسیار مهم است. در این نوشته می خواهم درباره اهمیت شخصیت شناسی در مذاکره با شما صحبت کنم و امیدوارم تا انتهای این نوشته همراهم باشید.

 

چرا شخصیت شناسی در مذاکره اهمیت دارد؟

مطمئناً شما می دانید که مذاکره، چه فرآیند مهم و حساسی است و تا چه اندازه روی موفقیت کسب و کار شما تاثیر دارد. به همین دلیل است که ما باید یاد بگیریم که به یک مذاکره کننده توانمند تبدیل شویم تا به خوبی به مسائل و موارد مهم در مذاکره بپردازیم و بتوانیم نتیجه دلخواهمان را از مذاکره با دیگران دریافت کنیم.

یکی از مهمترین موضوعات که به ما در مذاکره قدرتمند و ارتباط موفق کمک می کند، شناخت شخصیت افراد حاضر در جلسه مذاکره است. با شخصیت شناسی در مذاکره، شما می توانید به قصد برنده شدن وارد مذاکره شوید و همان نتیجه ای را بگیرید که دوست دارید.

بستن قراردادهای پرپول، رضایت بیشتر افراد از همکاری مشترک، رسیدن به اهداف بزرگتر و پیشرفت در کسب و کار از جمله نتایج عالی شخصیت شناسی در مذاکره است.

 

شخصیت شناسی در مذاکره

چگونه در شخصیت شناسی در مذاکره موفق شوید؟

اگر می خواهید بهتر به شخصیت طرف مقابل پی ببرید، این راهکارها را امتحان کنید:

 

 1. سوال بپرسید!

یکی از بهترین راه ها برای شناخت شخصیت طرف مقابل، پرسیدن سوال است. شما نیاز دارید طرف مقابل خود را در مذاکره به خوبی بشناسید و سوال پرسیدن، می تواند اطلاعات خوبی درباره آن فرد به شما بدهد.

بعد از پرسیدن سوال اگر دیدید که فرد از اطلاعات دقیق و مهم در جواب سوال شما استفاده می کند، متوجه شوید که او فردی نکته سنج و دقیق است. پس اگر می خواهید مذاکره خوبی با چنین شخصی داشته باشید، شما هم باید از اطلاعات دقیق و درست کمک بگیرید.

 

2- حال و هوای جلسه را تغییر دهید.

یکی دیگر از راه های پی بردن به شخصیت افراد در میز مذاکره این است که مثلا با تعریف کردن یک خاطره مرتبط، واکنش حاضران را بسنجید. ببینید که اشخاص حاضر در جلسه به خاطره شما لبخند می زنند یا خشک و جدی برخورد می کنند. اگر رفتار اصلی آنها صمیمانه است، شما هم این ویژگی را در کلامتان نشان دهید. اگر آنها رفتار رسمی و خشک را می پسندند، دلیلی برای شوخی در جلسه وجود ندارد. در مقاله مربوط به تست شخصیت شناسی اناگرام به شما توضیح دادم که بعضی از افراد مثل تیپ 1 اناگرام یا تیپ 8 اناگرام، معمولا اهل شوخی و خندیدن نیستند و برخوردی جدی و شخصیتی منضبط دارند.

 

3- به حرفهای طرف مقابل خوب گوش کنید.

یکی دیگر از روشهای قدرتمند برای شناخت شخصیت افراد در هنگام مذاکره این است که دقیق تر و بیشتر به حرفهایشان گوش کنید. معمولا افراد در جلسه مذاکره، حرفهایی را به زبان می آورند که برایشان بسیار اهمیت دارد. مثلا اگر در صحبتهای طرف مقابل زیاد شنیدید که به نتیجه همکاری یا سود قرارداد اشاره می کند، متوجه می شوید که این فرد به نتیجه خوب همکاری مشترک اطمینان زیادی ندارد و لازم است که خیالش را از بابت سود قرارداد و نتیجه کار راحت کنید.

 

4- به طرف مقابل این اجازه را بدهید که شما را بهتر بشناسد.

اگر می خواهید جلسه مذاکره خوبی داشته باشید، باید کاری کنید که طرف مقابل به شما اعتماد کند و با شما بیشتر راحت باشد. با استفاده ماهرانه از زبان بدن، تنظیم تن صدا و استفاده درست از کلمات، شخصیت خود را بیشتر نشان دهید و اجازه دهید دیگران احساس کنند که شما شخصی قابل اعتماد هستید.

 

5- از چالشها در مذاکره خود استفاده کنید.

گاهی اوقات افراد در طی یک جلسه مذاکره، تلاش می کنند تا همه چیز را به صورت عادی و بدون مشکل جلوه بدهند؛ اما در واقعیت ممکن است همه چیز آنطور که شما فکر می کنید پیش نرود. در چنین مواردی بهتر است خیال طرف مقابل را راحت کنید و با استفاده از طرح چالشها و پاسخ به آنها، شک و تردید افراد را برطرف کنید. مثلا تیپ 5 و تیپ 6 اناگرام جزو اشخاصی هستند که به اطلاعات زیاد نیاز دارند و در جلسه مذاکره، شما باید اطلاعات جامع و موردنیاز افراد را در اختیار آنها بگذارید.

 

شخصیت شناسی در مذاکره

دیگر موارد مهم در مذاکره

نکاتی که تا به اینجای مقاله خواندید، به شما کمک می کند تا در شخصیت شناسی در مذاکره موفق تر عمل کنید. علاوه بر این موارد، شما باید نکات زیر را نیز در جلسه مذاکره رعایت کنید تا نتیجه بهتری از مذاکره بگیرید:

 • استفاده درست از زبان بدن
 • پوشیدن لباسهای شیک و مناسب
 • استفاده از عطرهای خوشبو و ملایم و ساعت زیبا
 • لحن آرام و متناسب با موضوع
 • آرامش در رفتار و گفتار برای کاهش تنشها
 • پرهیز از مبهم حرف زدن در مذاکره
 • زمان بندی مدت مذاکره
 • آماده کردن نکته به نکته در مذاکره و چیدن استراتژی
 • انعطاف پذیری در هنگام مذاکره
 • صحبت کردن درباره مزایای پذیرش پیشنهادات
 • توقف و استراحتهای کوتاه مدت در هنگام صحبت
 • پرهیز از فشار آوردن به طرف مقابل برای موافقت با شما
 • صحبت کردن و شفاف سازی هزینه قرارداد، مدت زمان تکمیل پروژه، تعیین مسئولیتها و اهداف در مذاکره

این کارها، می تواند شما را به فرد قوی تری در مذاکره تبدیل کند تا همیشه از مذاکره کردن، نتیجه بهتری بگیرید.

با شخصیت شناسی در مذاکره و انجام این موارد، شما می توانید مذاکره های موفق را پشت سر بگذارید و پیروزی در مذاکره را تجربه کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
شخصیت شناسی اناگرام بهامین دادرس
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید