وبلاگ

با تکنیک سوئیش در NLP همه عادتهای بد خود را ترک کنید

تکنیک سوئیش در NLP

با تکنیک سوئیش در NLP آشنا شوید

یکی از بهترین تکنیک ها برای از بین بردن عادتهای بد، استفاده از علم NLP و روشهایی مانند تکنیک سوئیش در NLP است. اگر شما هم درگیر عادتهای بدی مانند پرخوری، جویدن ناخن، کندن پوست اطراف انگشتان و دهان و… هستید، در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با یکی از بهترین تکنیکها برای ترک عادات بد آشنا کنیم.

 

تکنیک سوئیش در NLP

تکنیک سوئیش (SWISH)، یکی از تکنیک های مهمی است که بنیانگذران علم NLP یعنی ریچارد بندلر و جان گریندر آن را مطراح کردند. سوئیش در واقع از عبارت Switch به معنای عوض کردن یا تغییر کردن نیز گرفته شده است؛ زیرا در این روش، ذهن ما مدام بین دو حالت و دو تصویر، تغییر وضعیت می دهد.

 

همانطور که در مقاله قدرت ذهن در رسیدن به رویاها برایتان توضیح دادیم، ذهن ما پیچیده ترین و قدرتمندترین ابزاری است که ما در اختیار داریم. ما در ذهنمان، می توانیم هرچیزی را خلق کنیم. ذهن ما می تواند تصاویر، احساسات، بوها و مزه ها را لمس کند. وقتی ما در ذهنمان به چیزی فکر می کنیم، در واقع شرایط به واقعیت پیوستن آن را فراهم می کنیم. اگر بخواهیم رفتار بدی را ترک کنیم یا به رفتار جدیدی عادت کنیم، می توانیم از ذهنمان برای این موضوع کمک بگیریم. هرچقدر بتوانیم بهتر و باکیفیت بیشتری تکنیک سوئیش در NLP را انجام دهید، تاثیرات مثبت آن را سریعتر می بینید. با کمک این تکنیک، شگفت زده می شوید که چقدر رفتار شما تغییر می کند.

 

تکنیک سوئیش در ان ال پی

 

 

کاربرد تکنیک سوئیچ در ان ال پی

بسیاری از اوقات، ما کارهایی را در شرایطی به بهترین شکل ممکن انجام می دهیم؛ اما در شرایط دیگری آن کار را به خوبی انجام نمی دهیم. مثلا ممکن است در میان افراد خانواده و دوستان خیلی خوب حرف بزنیم، اما در سخنرانی یا ارائه کلاسی نتوانیم این کار را به خوبی انجام بدهیم و درگیر خجالت و اضطراب شویم. حالا اگر به آلبوم تصاویر ذهنی این شخص توجه کنیم، ممکن است به تصویری برخورد کنیم که این فرد در حال صحبت در جمع است و دیگران او را مسخره می کنند و به او می خندد. در نتیجه این ذهنیت اشتباه درباره سخنرانی در جمع در ذهنش شکل می گیرد و هر زمان که می خواهد شروع به صحبت کند، دوباره درگیر استرس و اضطراب می شود. کاری که در تکنیک سوئیش در ان ال پی انجام می شود این است که فرد، تصویری از خودش را در حال یک سخنرانی عالی و بی عیب و نقص می بیند که می تواند به صورت حرفه ای صحبت کند و تمام افراد از صحبتهایش لذت می برند. این تصاویر جدید می توانند برگرفته از یک اتفاق قدیمی غرورآمیز باشد یا تصاویر کاملا جدیدی باشند.

وقتی ما به جای آن تصاویر ذهنی قدیمی، تصاویر ذهنی درست و مثبت را می بینیم، ذهن ما، فرق بین تصویر ذهنی و واقعیت بیرونی را تشخیص نمی دهد و تصاویری که ما در ذهنمان می سازیم را باور می کند و نسبت به آنها واکنش نشان می دهد. واکنش های مغز ما روی رفتارمان نیز تاثیر می گذارد و به همین دلیل است که رفتارمان تغییر می کند. مثلا در این مثال، با کمک تکنیک سوئیش در ان ال پی استرس و اضطراب فرد در هنگام صحبت در جمع کمتر می شود، صدایش کمتر دچار لرزش می شود و علائم جسمانی مانند عرق کردن صورت یا قرمز شدن صورتش در او کمتر مشاهده می شود.

 

 

تکنیک سوئیش در ان ال پی را می توان به همین صورت برای ترک پرخوری، دروغ گفتن و ترک سیگار هم استفاده کرد.

مثلا فرض کنیم شخصی زندگی پراسترسی دارد و در جایی کار می کند که علاقه زیادی به آن ندارد. در نتیجه هر روز مقدار زیادی کیک و شیرینی می خورد تا استرسش را فراموش کند. در واقع در ذهن این فرد، تصویر یک شخص بی اراده و بی عرضه نقش بسته شده است و تکنیک سوئیش، به او کمک می کند که تصویر ذهنی اش را تغییر دهد. مثلا به جای یک فرد پرخور و چاق، خودش را به عنوان یک ورزشکار و فرد بااراده می بیند و همین موضوع کمک می کند تا انتخابهای بهتری داشته باشد و دیگر به سراغ افراط در خوردن دونات و کیک و شیرینی نرود.

خب، حالا به سراغ این موضوع برویم که چگونه می توان تکنیک سوئیش در NLP را اجرا کرد؟

چگونه به کمک تکنیک سوئیش در ان ال پی، زندگی بهتری داشته باشیم؟

خب تا به اینجا ما متوجه شدیم که تکنیک سوئیش به معنای جابه جایی هست و برای جایگزین کردن عادتهای بد با عادتهای خوب به کار می رود. حالا می خواهیم ببینیم که به کمک تکنیک سوئیش، چطور می توانیم عادتهای بد خود را با تکنیک سوئیش کنار بگذاریم و عادتهای جدید و خوب را در خودمان به وجود بیاوریم؟

برای درک بهتر مفهوم تکنیک سوئیش در ان ال پی، فرض کنید که خانمی درگیر عادت بد پرخوری هست و در زمان روبرو شدن با استرس و نگرانی، سراغ خوراکی، فست فود و شیرینی می رود. حالا این خانم زیبا تصمیم گرفته تا به کمک تکنیک swish عادت بدش را کنار بگذارد و عادت بهتری را برای خودش بسازد.

1- گام اول برای اجرای تکنیک سوئیش

در گام اول، شما باید تصویری از خودتان در حال انجام آن کار بد را در ذهنتان ببینید. می توانید در جایی آرام و ساکت قرار بگیرید و این صحنه را مجسم کنید. مثلا در مثالی که برایتان زدم، آن خانم باید تصویرش را در هنگام پرخوری عصبی، مثل زمان خوردن کیک و دونات یا ساندویچ و پیتزا یا چیپس و نوشابه ببیند. در این حالت، کیک یا شیرینی یا غذاها، محرک عادت بد آن خانم هستند که باعث می شوند او به عادت بدش یعنی پرخوری دوباره روی بیاورد. در تکنیک سوئیش، شما باید تصویری از آن محرک و عادت بد را در ذهنتان تجسم کنید. مثل تصویر کیک یا همبرگر در این مثال. مثلا در افراد سیگاری، محرک عادت بدشان، سیگار است و باید تصویر سیگار را در ذهنشان ببینند.

2- گام دوم برای اجرای تکنیک سوئیش

در مرحله بعد، شما باید یک تصویر مثبت از خودِ ایده آل و رویاییتان را در ذهن خود تجسم کنید. این تصویر ذهنی باید برای شما انگیزه دهنده باشد و احساسات مثبت را در وجودتان برانگیزاند. مثلا در مثالی که برایتان زدم، این خانم می تواند خودش را در حال ورزش یا پوشیدن لباسهای دلخواهش ببیند. نکته مهم این است که همانطور که کیک و فست فود می توانند محرک عادت بد یعنی پرخوری باشند، انتخاب تصویر ذهنی مثبت هم می تواند محرک عادت خوب یعنی ورزش کردن و خوردن غذاهای سالم باشد؛ پس لطفا برای انتخاب تصویر ذهنی مثبت وقت بگذارید و تصویری عالی و انگیزه دهنده را برای خود انتخاب کنید تا به سراغ مراحل بعدی Swish برویم.

3- گام سوم در اجرای تکنیک سوئیش در ان ال پی

حالا که تصویر مثبت و تصویر منفی را در ذهنتان ساختید، کاری که باید انجام دهید این است که لحظه ای به تصویر منفی فکر کنید و جنبه های منفی آن را به یاد بیاورید. 2 مورد از آن موارد منفی را عمیقا حس کنید و سعی کنید تا به خاطر بیاورید. مثلا در مثال پرخوری، حالت تهوع بعد از پرخوری و تنفر از خویشتن را حس کنید. این احساسات، همان چیزهایی هستند که به خاطر وجودشان، شما تصمیم به ترک آن عادت بد گرفته اید. حالا خوبی های تصویر مثبت ذهنی را با تمام وجود حس کنید. مثلا به احساس قدرت بدنی، لباسهای متناسب و اندام زیبایتان فکر کنید. این حس اعتماد به نفس، غرور و دوست داشتن خود باعث می شود برای تغییر کردن و رسیدن به تصویر ذهنی مثبت، آمادگی بیشتری داشته باشید.

4- گام چهارم در اجرای تکنیک سوئیش

در مرجله چهارم، شما باید این دو تصویر را در کنار هم قرار دهید. البته در ذهنتان! یعنی تصویر محرک منفی مثل کیک، سیگار را در ذهنتان بیاورید. سپس تصویر محرک مثبت مثل باشگاه یا لباسهای سایز کوچکتر یا اندام متناسب را در گوشه سمت راست پایین تصویر قرار دهید. این تصویر ذهنی مثبت باید تاریک تر و کوچکتر از تصویر ذهنی منفی باشد.

5- گام پنجم در اجرای تکنیک سوئیش

در این مرحله، شما دقیقا برعکس مرحله قبلی عمل خواهید کرد؛ یعنی اینکه تصویر مثبت را بزرگ، شفاف، پررنگ و کامل در ذهنتان می آورید و این بار، تصویر ذهنی از محرک منفی را تاریک و کوچک در گوشه سمت راست و پایین تصویر اصلی می آورید. مثلا در مثالی که برایتان آوردم، عکس از باشگاه یا خوش اندام شدن در مرکز قرار می گیرد و عکس کیک یا همبرگر در گوشه راست و پایین قرار دارد.

این کار چه معنایی دارد؟

با انجام دادن این کار، شما یک تصویر ذهنی مثبت در ذهنتان ساختید و آن را با تصویر منفی محرکتان جا به جا کردید، وقتی این کار در ذهن شما انجام شود، به واقعیت پیوستنش نیز راحت تر می شود. یعنی دفعه دیگری که خواستید پرخوری کنید، خواهید دید که به یاد تصویر مثبت ذهنی خود می افتید و خوردن غذاها به صورت پشت سرهم برایتان سخت می شود!

6- گام ششم در اجرای تکنیک قدرتمند سوئیش

بعد از مرحله پنجم، شما باید به ذهنتان اجازه استراحت بدهید. به ذهن خود این فرصت را بدهید که حسابی از جایگزین شدن تصویر مثبت با تصویر منفی لذت ببرد و حس خوبش را درک کند.

7- گام هفتم در اجرای تکنیک سوئیش

حالا شما باید دوباره به گام چهارم برگردید و قدم های 4، 5 و 6 را دوباره امجام دهید. البته این بار، باید مرحله پنجم را سریعتر اجرا کنید. یعنی سریعتر تصویر منفی را با تصویر مثبت جایگزین کنید و حس خوبش را لمس کنید.

8- گام هشتم در اجرای تکنیک سوئیش

گام بعدی این است که مراحل 4، 5 و 6 را تا 7 مرتبه دیگر تکرار کنید. به قدری باید این کار را تکرار کنید که بتوانید گام پنجم را خیلی سریع و در کمتر از یک ثانیه انجام دهید. سرعت اجرای گام پنجم، تاثیر زیادی در موفقیت تکنیک سوئیش دارد. اگر کم تمرین کرده باشید، نمی توانید قدم 5 را در کسری از ثانیه انجام بدهید و این موضوع باعث می شود به هدفتان که از بین بردن عادت بد است نتوانید برسید.

 

Swish in NLP

 

9- گام نهم در اجرای تکنیک سوئیش

در آخرین بهش از تکنیک سوئیش در ان ال پی، شما باید نتیجه بخش بودن این تکنیک را بررسی کنید. برای اینکه ببینید تکنیک سوئیش برای شما نتیجه بخش بوده است یا خیر، باید به آن تصویر منفی در ابتدا فکر کنید. اگر تکنیک را به درستی اجرا کرده باشید و خوب تکرار کرده باشید، تصویر منفی دیگر در ذهن شما در دسترس نیست یا زمانی که می خواهید به تصویر منفی فکر کنید، ناخودآگاه تصویر مثبت در ذهن شما نقش می بندد. اگر چنین اتفاقی برای شما بیفتد، یعنی شما موفق شده اید که محرک آن عادت منفی و تصویر منفی را از بین ببرید. در واقع شما توانستید یک عادت بد را با عادت خوب جایگزین کنید. دفعه بعدی که خواستید در خوردن کیک یا همبرگر، شیرینی یا هله و هوله زیاده روی کنید، ناگهان یاد باشگاه و رژیم غذایی سالم و لباسهای زیبا با سایز کوچکتر می افتید و از پرخوری کردن منصرف خواهید شد.

این تکنیک روی تمام عادتهای بد قابل اجرا است و می تواند باعث جایگزین شدن آنها با عادتهای خوب شود.

نکته مهم

لطفا به یاد داشته باشید که تحقیقات علمی ثابت کرده اند که بین 6 تا 8 ماه طول می کشد تا یک عادت بد از بین برود و عادت خوبی جایگزین آن شود. به همین دلیل این را گفتم تا با یک بار اجرای این تکنیک، ناامید نشوید.

منبع: WikiHow

4.9/5 - (79 امتیاز)
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید