وبلاگ

اسرار شگفت‌انگیز شکرگزاری که نمیدانید

شکرگزاری

شکرگزاری از نعمت های خداوند

شکرگزاری فایل صوتی

پادکست صوتی رایگان اسرار شکرگزاری برای اعضا سایت

 

 

سلام عرض میکنم به شما کاربران خوب و موفق سایت BahaminDadras.ir.موضوع این جلسه ما از سلسله جلسات معمار ذهن موضوعی است به نام ” شکرگزاری از نعمت های خداوند ” .در این جلسه از اهمیت و دلایل شکرگزاری میگوییم.

خوب بحثمون ر و شروع میکنیم.شکرگزاری یکی از روش های مثبت اندیشی و طرز فکر سالم و باز است.انسان شاکر همواره کانون توجه خود را بر روی مثبت ها قرار میدهد و همواره خواهان اتفاق های خوب است.با توجه به قدرت ذهن و ضمیر ناخودآگاه انسان با تکرار جملاتی که به آنها احساس دارد اون موضوع را به زندگی خود جذب میکند. و اگر به خاطر داشته باشید در بحث قانون جذب این قانون را اینگونه تعریف کردیم که هر کم تراکمی پر تراکم شبیه خودش را جذب میکند.مورد بعدی این است که خالق و صاحب این دنیا رمز ازدیاد و لطف بیشتر خود را خودش به ما گفته و آن موضوع شکرگزاری است.موضوع بعد این است که طبیعت و ذات انسان اینگونه است که وقتی متوجه محبت لطفی از کسی میشود دوست دارد به گونه ای این محبت و لطف را جبران کند.اما دلایلی باعث میشود که انسان به شکرگزاری کمتر توجه کند.یکی از این دلایل تمرکز و توجه به ایده آل هاییست که در زندگی میبینید و میخواهد.انسان به دلیل ذات بینهایت جو خود همواره جلوتر را نگاه میکند.او همواره میکوشد که به قدم های بعدی برسد و این کار باعث میشود گذشته و حال و انسان های پایین تر را از یاد ببرد.انقدر به جلو نگاه میکند که جایی که هست و جایی که از آن آمده را نمیبیند.دلیل بعدی این است که قدرت مثبت اندیشی را از خود گرفته.قدرت تفکر عمیق و نگاه از بالا را از خود گرفته.و با ناراحتی و نگرانی موقعیتی را که دارد را نادیده میگیرد.متاسفانه انسان هیچ وقت پله هایی که بالا آمده را نمیبیند و پله های باقی مانده را مورد توجه قرار میدهد.

سعدی در یکی از حکایتهای کتاب گلستان می گوید: روزی در دمشق از خانه بیرون رفتم.کفش نداشتم.خیلی ناراحت بودم که پای برهنه می روم.در راه یکی را دیدم که پا نداشت.خدا را شکر کردم و به بی کفشی خود رضایت دادم.

باید به شکرگزاری مثل یک قانون نگاه کنیم.قانونی که در فطرت ما نیز هست.باید عادت کنیم داشته هامون را خوب ببینیم.برای شکرگزاری نباید وضعیت ایده آل را نگاه کرد.فردی در حومه تهران در منطقه ای متوسط زندگی میکند.او با دیدن برج های زعفرانیه شمال تهران احساس شکر نمیکند.فردی ماشین معمولی تولید داخل ایران را دارد.او با دیدن بنز و پورشه احساس شکرگزاری نمیکند.باید موقعیت پایین تر را ببیند تا بتوانید شکر کند و برای موقعیت بهتر تلاش کنید و برنامه ریزی داشته باشد و سر آخر زندگی خود را با توکل و رضایت به خداوند جلو ببرد.حقیقاتا انسان نباید خود را با کسی مقایسه کند.این کار ممکن است باعث غرور یا حسادت شود.اما ادمی که مثبت اندیش است و دیدی از بالا به کل زندگی خود دارد با دیدن مردمانی که از او پایین تر هستند از خدا شکرگزاری میکند. یک متن ادبی درباره شکر گزاری است که خیلی جالب این موضوع را بیان میکند.

خداروشکر که تمام شب صدای خرخر شوهرم را میشنوم، این یعنی او زنده و سالم است!
خداروشکر که دخترنوجوانم همیشه از شستن ظرفها شاکی است، این یعنی او در خانه است و در خیابان پرسه نمیزند!
خداروشکر که مالیات میپردازم، این یعنی شغل و درآمدی دارم!
خداروشکر که باید ریختوپاش های بعداز میهمانی را جمع کنم، این یعنی در میان دوستانم بوده ام!
خداروشکر که در پایان روز از خستگی از پا می افتم، این یعنی توان سخت کارکردن را دارم!
خداروشکر که لباسهایم کمی برایم تنگ شده اند، این یعنی غذای کافی برای خوردن دارم!
خداروشکر که باید زمین را بشویم و پنجره هارا تمیز کنم، این یعنی خانه ای دارم!
خداروشکر که در مکانی دور جای پارک پیداکردم، این یعنی هم توان راه رفتن دارم و هم اتومبیلی برای سوارشدن!
خداروشکر که سروصدای همسایه ها را میشنوم، این یعنی میتوانم بشنوم!
خداروشکر که اینهمه شستنی و اتوکردنی دارم، این یعنی من لباس برای پوشیدن دارم،
خداروشکر که هرروز صبح زود باید با صدای زنگ ساعت بیدارشوم، این یعنی من هنوز زنده ام!
خداروشکر که گاهی اوقات بیمار میشوم، این یعنی به یاد می آورم که اغلب اوقات سالم هستم!
خداروشکر که خرید هدایای سال نو جیبم را خالی میکند، این یعنی عزیزانی دارم که میتوان برایشان هدیه بخرم!

شکر و آرامش

شکرگزاری باعث آرامش انسان میشود . این آرامش یعنی حالت الفا.بعد از حالت آلفا قانون جذب جولان میدهد و آن هم یعنی شما نعمت های کوچک را میشمارید اما نعمت های زیاد و بزرگ به سمت شما روانه میشود.باز هم تاکید میکنم شکرگزاری یک قانون.اگر نعمت های بیشتر میخواهید شکرگزاری بیشتر کنید.اما این موضوع هم مطرح میشود که تمام شکرگزاری زبانی نیست.البته که شکر زبانی هم بسیار مفید است.اما باید متوجه شکر عملی نیز باشید.علم داری؟یاد بده!ماشین داری؟تو را دو نفرم سوار کن.پول داری؟کمک کن!آرامش داری؟آرامش بده!حالت خوبه و خندونی؟بقیه رو هم بخندون واین چرخه با قانون دارما و قانون کارما غوغا میکند.

 

 

شکر نداشته ها

خیلی حرفه ای شدین شکر نعمت هایی را که ندارین را هم به جا بیارین.سخته؟ولی جواب میده!خدایا شکرت که  ماشین آخرین سیستم ندارم.شاید اگه اون ماشینو داشتم دیگه نمیتونستم انقدر راحت به بنده هات کمک کنم و غرور میگرفتم.

شکر از همدیگر

ببینید این جا میخواهم یک مسئله کلی رو مطرح کنم.فکر کنید شما یک فرزندی دارید و بینهایت به او علاقه مندید.زندگی خود را برای او گذاشتید.سعی کردید از همه چیز بهترین را به او بدهید.اگر کسی از فرزند شما تعریف کند و او را دوست بدارد شما هم اون فرد را دوست خواهید داشت. و اگر کسی اورا اذیت و ناراحت کند شما نیز از او ناراحت میشوید.خدا اینگونه است.خدا بینهایت انسان ها را دوست دارد.او وقتی انسان را افرید به خود تبریک گفت.حال فرض کنید شما بنده ای را کمک میکنید.چقدر خدا خوشحال میشود!؟بنده ای را ناراحت میکنید.چقدر خدا ناراحت میشود.حال چه نتیجه ای میخواهم بگیرم؟!شما با شکرگزاری از دیگران باعث بهبود روابط و افزایش لطف بهم میشید.اینجوری هم شما راضی هستید هم کسی که به شما کمک کرده هم خدا.

 

 

 

شکر پیشاپیش

خدا را از اتفاق هایی که میخواهد در آینده برای شما بوجود بیاورد شکر کنید.خدایا شکرت که هفته بعد به سر کار میروم.خدایا شکرت که هفته بعد توانایی سفر با خانواده را به من خواهی داد.خدا بنده شاکر را دوست داره.باز هم میگم.از قانون استفاده کنید!انگار بانک بگه نفری 50 میلیون به همه میدهم.هروقت داشتین پسش بدین.بعد طرف به رو خودش نمیاره!خدا میگه اگه نعمت بیشتر میخواهی شکرم کن!باز ما بازی درمیاریم!!!

 

یکی از بدترین گناهان

وقتی شیطان در مقابل خدا خط و نشان میکشید که حالا که مرا گمراه کردی من هم میدانم با بنده هایت چه کنم.نمیگه منحرفشون میکنم!نمییگه بی دینشون میکنم!نمیگه بت پرستشون میکنم!تو سوره اعراف ایه 16 و 17 : گفت: اكنون كه مرا گمراه ساختي من بر سر راه مستقيم تو براي آنها كمين مي‏كنم.سپس از پيشرو و از پشت سر و از طرف راست و از طرف چپ آنها، به سراغ آنها مي‏روم و اكثر آنها را شكرگزار نخواهي يافت.یعنی تهدید شیطان عدم شکرگزاری ماست.خیلی باید حواسمون رو جمع کنیم که تو زمین کی داریم بازی میکنی.

شکرگزاری – قانون شکرگزاری – سپاس گزاری

 

آثار شکرگزاری

یکی از بهترین و مهمترین نتایج شکرگزاری این است که بعد از یک مدت ضمیرناخودآگاه شما توجهش کاملا به ویژگی‌های مثبت است.اجازه بدهید اینجوری توضیح بدهم.فرض کنید شما بعد ذهنتان را شرطی کردید که هر روز روزی ۱۰ بار به طول ۳ دقیقه بابت نعمت‌هایی که دارید سپاسگزار خداوند هستید.قطعا از دقیقه ۱ به بعد یا از روز ۳ به بعد به سادگی نمیتوانید نعمت‌ها را شناسایی کنید.از اونجاس که یکم بیشتر به مغزتون فشار میارید و ما دقیقا اینو میخواهیم.بعد از چند هفته شما ذهنتون رو پرورش دادید که نکات مثبت و خوب رو ببینه. به همین دلیل پیامبر خدا وقتی با یارانش لاشه‌ی یک سگ رو میبینه و همه میگن اه اه ایشون میگه دندوناش قشنگه!پیامبر ادا در نمیاره.نمیتونه بد ببینه!چون انقدر دنبال خوبی گشته از هرچیزی خوبیش را پیدا میکنه.

 

دفترچه شکرگزاری

هنوز نفهمیدم چه سری تو نوشتن است! خدا در قران میگه قسم به قلم و آنچه می‌آفریند.واقعا به شخصه معجزات عجیبی از نوشتن دیدم.یک دفتر ToDo  تهیه کنید و سعی کنید هر چند ساعت یکبار پرش کنید.حتی ۵ مورد.اما این کار را در زمان های کوتاه انجام دهید.یک ماه این کار را انجام بدید اگر جواب نداد دفترو پاره کنید.به همین راحتی.

معرفی کتاب معجزه شکرگزاری

 

کتاب معجزه شکر گزاری و سپاسگزاری راندا برن

 

یکی از بهترین کتاب‌‌‌های تمرینی شکر و سپاسگزاری کتاب خانم راندا برن است.در کتاب معجزه شکرگزاری راندا برن نزدیک به یک ماه  و ۲۸ تمرین عملی ساده برای شما آمادی میکند که با انجام دادن آن این فرکانس بالا را در زندیگتان افزایش میدهید.همچنین میتونید خیلی عمیق‌تر با این موضوع آشنا بشید.

اشتراک گذاری:

10 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم