وبلاگ

درمان افسردگی با NLP و چند راهکار عالی دیگر

درمان افسردگی با NLP

افسردگی، سرماخوردگی دنیای امروز!

افسردگی، یکی از رایج ترین و مرموزترین مشکلات در دنیای امروزی است که هم خانمها و هم آقایان را درگیر می کند. میزان ابتلا به افسردگی در خانمها از آقایان بیشتر است؛ اما شدت افسردگی مردها بیشتر از زنان است و به همین دلیل آمار خودکشی و… در مردان بیشتر از زنان است. در این نوشته می خواهیم درباره روشهای درمان افسردگی با چند روش عالی از جمله NLP در درمان افسردگی با شما صحبت خواهیم کرد و به شما کمک می کنیم که این مشکل را در وجودتان ریشه کن کنید. اگر دوست دارید با روش درمان افسردگی با NLP آشنا شوید، این نوشته را تا انتها مطالعه کنید. مطالب این نوشته با استفاده از وب سایتهای معتبر روانشناسی گردآوری شده است.

 

افسردگی چیست؟

افسردگی در علم روانشناسی، تعاریف زیادی دارد. اما به بیان ساده، هر زمان فرد به وسیله افکار و احساسات ناخوشایند گرفتار شود، در یک غم دائمی به سر ببرد و این موضوع روی شغل، زندگی و ارتباطاتش تاثیر بگذارد، می توان گفت که فرد دچار افسردگی شده است.

افسردگی به قدری در جهان شایع است که آن را به سرماخوردگی روانی تشبیه کرده اند. در ایران نیز درصد ابتلا به افسردگی بیشتر از 15 درصد است! این آمار بالا نشان می دهد که خیلی ها با این بیماری دست به گریبان می شوند و موضوعی رایج است. بهترین راهکار درمان افسردگی، مشاوره با پزشک روانشناس، تغییر سبک زندگی و درمان دارویی است.

 

درمان افسردگی با NLP

 

انواع سطوح افسردگی

 • افسردگی فصلی:

افسردگی فصلی در پاییز و زمستان رخ می دهد. افراد مبتلا به افسردگی فصلی در پاییز و زمستان تمایلی به خروج از خانه را ندارند، دچار یاس و ناامیدی می شوند و وزنشان بالا می رود. دلیل این موضوع کاهش ویتامین در بدن و تغییرات جغرافیایی است. افسردگی فصلی در میان مردم کشورهای اسکاندیناوی مانند دانمارک، سوئد و نروژ بسیار مرسوم است!

 • افسردگی پس از زایمان:

بسیاری از خانمها بعد از تولد فرزندشان دچار افسردگی می شوند و احساساتی مثل ضعف، خستگی، تنها ماندن، طرد شدگی و ترس از آسیب رساندن به کودک را تجربه می کنند. بهترین روش برای درمان افسردگی پس از زایمان، حمایت همسر و بهبود سبک زندگی است. این مدل افسردگی بعد از چند هفته قابل درمان است.

 • افسردگی دو قطبی:

اختلال دو قطبی یا شیدایی، وقتی بروز می کند که فرد دچار نوسانات شدید خلقی می شود و در یک روز می تواند خوشحالی فراوان و هیجانات زیاد را تجربه کند؛ اما فردای همان روز غرق در ناراحتی و غم شود! متاسفانه افراد مبتلا به اختلال دو قطبی خودشان را فردی نرمال می دانند و به همین دلیل از ویزیت پزشک و درمان دارویی خودداری می کنند!

 • افسردگی ماژور یا شدید:

افسردگی شدید، شایع ترین و عمیق ترین نوع افسردگی است. افسردگی ماژور با نشانه هایی مثل احساس گناه، تفکر خودکشی، کاهش انرژی و تحریک پذیری همراه است. فرد مبتلا به افسردگی ماژور باید تحت روان درمانی قرار بگیرد و درمان دارویی مناسب هم برایش تجویز شود.

 • افسردگی خفیف یا دیستایمیا:

اختلال دیستایمیا یا افسردگی خفیف، نوعی افسردگی طولانی مدت است که در طی آن، فرد علاقه اش به فعالیتهای روزمره را از دست می دهد و احساساتی مثل ناتوانی، ناامیدی، بی لیاقتی و اعتماد به نفس پایین را تجربه می کند. شدت دیستایمیا از افسردگی ماژور کمتر است، اما به صورت تکرار شونده در زندگی رخ می دهد. افسردگی خفیف با نشانه هایی مثل احساس غم و ناراحتی، کم شدن اشتها، عدم تمرکز و… همراه است. فردی مبتلا به افسردگی خفیف، در مواقع خوشحال کننده هم احساس خوشبختی و شادی نمی کند و در روابط، کار، تحصیل و فعالیتهای روزانه اش با اختلالات جدی روبرو می شود. برای درمان دیستایمیا از روان درمانی و درمان دارویی استفاده می شود که بسیار موثر هستند.

 • افسردگی سایکوتیک:

این مدل افسردگی با توهم دیدن موجودات عجیب و هذیان گویی همراه است. در افسردگی سایکوتیک، فرد کمتر حرف می زند و گاهی اوقات دچار حمله های عصبی می شود. برای درمان سایکوتیک، فرد باید ماه ها تحت درمان پزشک باشد تا جلوی پیشرفت این اختلال را بگیرد.

 • افسردگی سفید و بدون علامت!:

اگر هیچ کدام از دسته بندی های بالا شما را توصیف نمی کند؛ اما احساس ناراحتی شدیدی دارید، شاید به افسردگی سفید مبتلا باشید. افسردگی سفید یا افسردگی خندان، بسیار شایع است. افرادی که افسردگی سفید دارند، فعالیتهای روزانه شان را به صورت معمولی و به خوبی انجام می دهند؛ اما حالشان خوب نیست! این افراد احساس خشم و ناراحتی زیادی نسبت به زندگی دارند و مدام به فکر تغییر چهره و بدن، مهاجرت، تغییر شغل، تغییر رشته تحصیلی و جدایی از همسر هستند. زیرا امیدوار هستند با تغییر شرایط، حال بهتری کسب کنند. تغییر سبک زندگی، کمک گرفتن از روش درمانی NLP و درمانهای غیردارویی برای برطرف کردن این نوع افسردگی بسیار موثر هستند!

 

درمان افسردگی با NLP

 

قدردان افسردگی خود باشید!

شاید مدام به افسردگیتان به دیدِ یک مساله ناخوشایند نگاه می کنند؛ اما باید بدانید که وجود افسردگی در بدن شما یک نعمت است. چرا؟ چون نشان می دهد که سیستم بدنتان، برای شما پیامی دارد.

وقتی سیستم هوشمند بدن ما پیامی داشته باشد و ما به آن توجه نکنیم یا آن احساسات را سرکوب کنیم، بدنمان این موضوع را با بیماری یا مشکل روان تنی به ما هشدار می دهد. با این بیماری و مشکل متوجه می شویم که بخشی از زندگی ما نیاز به تغییر دارد و نباید از این بیماری و اختلال متنفر باشیم؛ بلکه باید به دنبال راهی برای حل کردنش بیفتیم.

 

3 روش برای برخورد با افسردگی

افراد مبتلا به افسردگی، با یکی از این 3 روش با افسردگی خود مواجه می شوند:

انکار کنندگان: دسته اول، افرادی هستند که آن مشکل را انکار می کنند و سعی دارند که با مشغله های کاری بیش از حد، پرخوری، اعتیاد و داروهای آرامش بخش، مشکلشان را فراموش کنند. این افراد دوست دارند که اشتباهات خود را به گردن دیگران بیندازند. انکار کنندگان به دلیل نادیده گرفتن پیامهای بدنشان و اصلاح نکردن تفکراتشان، در دوران میانسالی به مشکلات روحی و جسمی جدی مثل مشکلات گوارشی، روده ای و… دچار می شوند و با خوددرمانی روز به روز مشکلاتشان بیشتر نیز خواهد شد!

بی خیالها: دسته دوم، کسانی هستند که مشکلاتشان را می پذیرند؛ اما کاری برای تغییرشان انجام نمی دهند و خودشان را قربانی زندگی و سرنوشت خود می دانند.

اقدام کنندگان: دسته سوم، کسانی هستند که مشکلاتشان را می پذیرند و قبول می کنند که افسردگی دارند. در نتیجه خود را مسئول برطرف کردنش می دانند و در جهت بهبود بیماری های روانی خود اقدام می کنند. این افراد به دنبال حل مساله می روند و به همین دلیل احتمال بهبودی در آنها بسیار بالا است.

 

درمان افسردگی با NLP

 

چرا افراد افسرده می شوند؟

در زبان انگلیسی، به افسردگی، Depression گفته می شود که از ریشه deep یا عمیق می آید. در واقع، افسردگی به درون ما و لایه های عمیق وجودمان ربط دارد.

در رشته NLP و مکتب روانشناسی یونگ، این اعتقاد وجود دارد که افسردگی به دلیل انکار و نادیده گرفتن مشکلات زندگی به وجود می آید. اگر ما سالها مشکلاتمان را انکار کنیم، روزی می رسد که این مشکلات خودشان را با نقاب افسردگی به ما نشان خواهند داد.

قطعا شما نمی توانید یک گلدان پر از سنگ را تا ابد در دستهایتان نگه دارید؛ زیرا بالاخره دست شما خسته می شود و توان نگهداری توپ را از دست می دهید. مشکلات ما نیز به همین شکل هستند. اگر آنها را نپذیریم و حلشان نکنیم، روزی می رسد که خود را به شکل بیماری، اعتیاد، سرطان، افسردگی یا پرخوری نشان می دهند.

شاید در زندگی شلوغ و سریع امروز، همه ما یاد گرفته ایم که باید همیشه رو به جلو قدم برداریم؛ اما افسردگی به ما یادآوری می کند که گاهی اوقات، به عقب گام برداریم و بخشهای زخم خورده وجودمان یا احساسات بلاتکلیفمان را حل کنیم. به همین دلیل است که در روش درمان افسردگی با NLP ابتدا فرد به عمق افکار و احساساتش می رود و سپس به اصلاح کردن بخش های پیچیده زندگی اش می پردازد.

 

افسردگی را پایان زندگیتان ندانید!

سفر زندگی، همیشه شاهد دشت و جنگل و مناظر زیبا نخواهیم بود؛ گاهی اوقات مردابها، دره ها و باتلاقهایی هستند که ما را اسیر خود می کنند. ندیدن این مردابها، دره ها و باتلاقها، راه حل خوبی نیست. بهتر است در کنار این مناظر بایستیم، به آن نگاه کنیم و به راحتی از کنارش نگذریم. چرا که از درون مرداب و باتلاق افسردگی می توان الماسهای درون خود را پیدا کنیم.

 

افسردگی، متضاد خوشبختی یا خوشحالی نیست. بلکه افسردگی، متضاد داشتن شور زندگی است. اگر بتوانیم با غم به صورت مسالمت آمیز زندگی کنیم و با آنها کنار بیاییم، شادی واقعی را در زندگی حس خواهیم کرد و می توانیم آرام آرام زخمهای خود را التیام دهیم.

 

درمان افسردگی با NLP

 

نشانه های افسردگی

 • گریه های بی دلیل
 • غم دائمی و بی دلیل
 • عدم تمرکز در مطالعه و کار
 • بیقراری و اضطراب
 • بی اشتهایی یا پرخوری و نوسانات وزن
 • بی حال بودن و فقدان انرژی
 • عدم کنترل هیجانات و افکار
 • اختلال در خواب
 • احساس بی ارزش بودن
 • عذاب وجدان و احساس گناه زیاد
 • بی نظمی در کار و زندگی
 • فکر کردن به خودکشی
 • علاقه به تنهایی
 • مصرف الکل یا اعتیاد به مواد مخدر
 • احساس خستگی
 • از دست دادن میل جنسی
 • کاهش روابط عاطفی
 • فعالیتهای مشکوک
 • کاهش اعتماد به نفس
 • خواب زیاد
 • خیره شدن به دوردست
 • گفتگوهای متعدد با خود و سرزنش خویشتن

افسردگی، یکی از ناشناخته ترین مشکلات روحی است. شاید شما شرایط زندگی خوبی داشته باشید، اما سر یک مساله حس کنید که افسرده شده اید. شاید به همین دلیل است که افسردگی انقدر در دنیا رایج شده است.

 

افسردگی، چه زمانی خودش را نشان می دهد؟

گاهی اوقات پیش می آید که افسردگی در سنین جوانی اتفاق می افتد. افسردگی در جوانی با مشاوره و درمان دارویی قابل درمان است. در بیشتر موارد، نشانه های افسردگی در سن میانسالی فرد خودشان را نشان می دهند. در این زمان، فرد احساس می کند که در رسیدن به اهداف شغلی و آرزوهایش شکست خورده است و زندگی خوبی تا به حال نداشته است. در این موارد، فرد حاضر است هرکاری کند تا از غم و ناراحتی اش رها شود.

خیلی ها را احتمالا دیده اید که با تغییر شغل، روابط عاطفی زودگذر و عملهای زیبایی تلاش می کنند تا از حال بد خود فرار کنند؛ اما تمام این کارها، راه فرار به سمت جلو است. تا زمانی که افسردگی به صورت ریشه ای حل نشده باشد، حال بد و ناراحتی فرد دوباره جایی برای برگشت خواهد داشت.

اگر نشانه های افسردگی را در خودتان مشاهده کردید، اصلا نگران نشوید؛ زیرا ابتلا به افسردگی در دنیای امروز دیگر موضوع خیلی عجیبی نیست. به جای نگرانی، تلاش کنید تا فعالیتهای خود را با حالتان هماهنگ کنید. اگر بتوانید مزایا و موهبتهای روزهای سخت افسردگی را درک کنید، فرد دیگری خواهید شد و تغییرات ارزشمندی می کنید.

رنج در زندگی انسان، چیزی است که نمی توان از آن فرار کرد. نگرش درست این است که به مشکلات و چالشهای زندگی، دیدگاه جدیدی داشته باشیم و مشکلات را بلای زندگی ندانیم؛ بلکه به آن به دید سکوی پرش و موفقیت خود نگاه کنیم. رنج، مقدس است. بدون رنج کشیدن، ما انسانها ضعیف و وابسته هستیم و هرگز به بلوغ نمی رسیم. پس رنج ناشی از مشکلات به شما کمک می کند تا رشد کنید.

اما یادتان باشد به رسمیت شناختن افسردگی و تلاش برای التیام زخمها به شما کمک می کند تا در این مسیر موفق تر شوید. یادتان باشد که به جای فکر کردن به افسردگی و شکستهای زندگی، پیام نهفته در دل هر شکست را دریابید.

تا به اینجا شما با تعریف افسردگی، انواع افسردگی، نشانه های افسردگی و زمان بروز علائم افسردگی آشنا شدید. حالا می خواهیم درباره درمان افسردگی با NLP با شما صحبت کنیم. NLP یکی از بهترین روشهای درمان افسردگی و ناراحتی در افراد است. ان ال پی به عمق مشکلات و لایه های وجودی افراد می رود و به آنها کمک می کند که مشکلات حل نشده زندگیشان را حل کنند و خود را از شر زخمهای کهنه راحت کنند.

 

درمان افسردگی با NLP

 

درمان افسردگی با روش NLP

شاید الان دوست دارید بدانید که چگونه با روش NLP افسردگی را درمان کنیم؟ وقتی برای موضوعی در تضاد درونی باشیم، یعنی ذهن ما و ناخودآگاه ما در تضاد باشند، دچار تعارض ذهنی می شویم و باید این تعارض را حل کنیم.

برای درمان افسردگی با روش NLP، از تکنیکی به نام «تغییر چهارچوب ذهنی» استفاده می کنیم. در این روش، مقاومتهای ذهنی فرد را از بین می بریم و پیام های بدن را جدی تر می گیریم. با این تکنیک، متوجه می شوید که هر یک از مشکلات روحی یا جسمی ما، پیامی در دل دارند. با این روش، دیگر از دردها و ناراحتی های زندگیمان فرار نمی کنیم و عاشق دردها و رنجهایمان می شویم؛ زیرا باور داریم که آنها، پیام خوبی در دل دارند.

 

چگونه پیام های بدن خود را بشنوید؟

برای اینکه ببینید چرا بدن و روان شما آسیب دیده است، کاغذی بردارید و سعی کنید که با پرسیدن سوال از خودتان و نوشتن جوابهایتان، با ضمیر ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنید و علت افسردگی خود را پیدا کنید. برای این کار، بهتر است اولین پاسخی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید؛ زیرا همین پاسخ است که به افسردگی شما ربط دارد.

یکی از بهترین راه ها برای ارتباط با ضمیر ناخودآگاه این است که سوالتان را با دست راست بنویسید و جوابتان را با دست چپ یادداشت کنید.

این سوالات، به شما کمک می کند تا با ضمیر ناخودآگاهتان سریعتر ارتباط برقرار کنید:

 • در زندگی من، چه بخشهایی است که نیاز به تغییر دارد؟
 • در این بیماری، چه پیام و هدیه ای برای من نهفته است؟
 • در ذهن من، چه بخشی مسئول این بیماری است؟ هدف این بخش از بیماری چیست؟

در وجود ما، بخشهای مختلفی وجود دارد که هرکدامشان، به نوعی به ذهن ما مربوط هستند. مثلا بخشی به عنوان حامی، بخشی به عنوان ترس، بخش به عنوان خشم، بخشی به عنوان شادی و… وجود دارد که هریک از این بخشها، احساس خاصی را در شما ایجاد می کنند و پیام مهمی برای بهتر شدن زندگی شما دارند.

 

چطور با nlp، افسردگی را سریع درمان کنید؟

اگر در ذهن شما، بخشی وجود دارد که شما را دائما سرزنش می کند، دلیلش می تواند این باشد که شما را از اشتباهات گذشته دور نگه دارد تا دوباره به فکر تکرار آن اشتباهات نیفتید.

اگر زیاد از چیزی می ترسید، در این صورت، این ترس می خواهد جان شما را از خطرات محافظت کند.

اگر زیاد غذا می خورید و به چیزهای خاصی معتاد هستید، شاید بخش لذت جوی ذهن شما به توجهتان نیاز دارد.

اجازه بدهید یک مثال کاملا واقعی بزنم.

چند وقت پیش با آقایی مواجه شدم که به شدت کمردرد داشت و پیش هر دکتری که می رفت، نمی توانستند دلیلش را تشخیص دهند. وقتی درباره درمان با NLP با این مرد محترم حرف زدم، از او خواستم که به اتفاقات گذشته اش، نگاه دوباره ای بیندازد و با ضمیر ناخودآگاهش ارتباط برقرار کند. اتفاقی که افتاد بسیار جالب بود. این آقا همزمان با کار کردن و تامین مخارج خانواده خودش، باید هزینه های پدر و مادرش را نیز تامین می کرد. والدین این آقا هم افرادی بودند که در بچگی با او بدرفتاری کرده بودند. این مرد به این دلیل کمردرد داشت که وظایف زیادی بر گردن داشت و دوست نداشت بار زندگی والدینش را به دوش بکشد. همین احساسات سرکوب شده بود که باعث شدند این آقا کمردرد شدیدی را تجربه کند.

همینطور که در این مثال دیدید، رنجها و مشکلات جسمی و روانی ما، می توانند یک پیام رسان و ناجی برای ما باشند تا ما را به مسیر بهتر در زندگی راهنمایی کنند. به جای تنفر داشتن از بیماری ها و مشکلات، بهتر است به دنبال پیامهای نهفته در آنها باشیم.

به غیر از NLP، روشهای دیگری برای درمان افسردگی وجود دارد که می توانید با کمک آنها به جنگ با ناراحتی و افسردگی خود بروید.

معرفی 5 روش برای درمان افسردگی

1- مصرف دارو:

دارودرمانی، یکی از بهترین روشهای درمان افسردگی است. با پیشرفت علم پزشکی، دیگر خوردن داروهای ضدافسردگی باعث نمی شود فرد احساس بی حالی کند و ساعتهای طولانی فرد را بخواباند. با خوردن این داروها، بدون احساس ضعف، بی حالی و خواب آلودگی می توانید به فعالیتهای روزمره خود مشغول شوید. البته نکته مهم این است که داروهای ضدافسردگی باید حتما با نظر پزشک متخصص مصرف شوند.

2- مشاوره و روان درمانی:

در کنار درمان دارویی، فرد می تواند با شرکت در جلسات مشاوره، از روانشناس برای حل مسائل درونی اش کمک بگیرد. یکی از اتفاقات خوبی که در جلسات مشاوره می افتد این است که فرد به گذشته اش سفر می کند و می تواند باورهای قدیمی اش را تغییر دهد، مشکلاتش را حل کند و به صلح درونی برسد. معمولا روانشناسهای باتجربه به فرد کمک می کنند تا با توجه به رفتارها و توانمندی های خود، راهکارهای جدید را در زندگیشان پیش بگیرند.

3- ورزش کردن:

دوست دارید در کنار درمان افسردگی، هم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و هم اندام متناسب و زیبایی داشته باشید؟ پس ورزش کردن را در برنامه روزانه خود جای دهید. وقتی ورزش می کنیم، ارتباط بین نورون های مغزی افزایش میابد و برخی از هورمونهای شادی بخش در ذهن ما فعال می شوند. به همین دلیل است که بعد از ورزش کردن و تحرک داشتن، احساس سرحالی می کنیم. اگر امکانش را دارید، صبح ها به پیاده روی تند بروید و همزمان با شنیدن موسیقی های شادی آور، حسابی بدنتان را حرکت دهید. البته ورزشهای غیرهوازی مانند یوگا و پیلاتس هم برای درمان افسردگی عالی هستند. البته مهم شما هستید که با چه ورزشی احساس راحتی بیشتری دارید.

4- هدفمند بودن در زندگی:

یکی دیگر از مواردی که باعث درمان افسردگی می شود، داشتن هدف در زندگی و کار کردن است. هدف چه بزرگ باشد و چه کوچک باعث می شود برنامه داشته باشید. هدف شما می تواند خریدن یک وسیله برای خانه یا کم کردن یک کیلو در هفته باشد. وقتی هدفی برای خود می گذارید، تلاش می کنید که به آن برسید و همین باعث می شود انگیزه بیشتری داشته باشید. بیکار بودن و فکر و خیال کردن، یکی از فرصتهای افسرده شدن و سفر به گذشته است. پس وقت خود را انقدر با کار خوب پر کنید که دیگر زمانی برای افسرده بودن و نگرانی نداشته باشید!

5- اصلاح رژیم غذایی:

بعضی از مواد غذایی هستند که خوردنشان باعث کاهش میزان افسردگی می شود. بهتر است میزان خوردن فست فودها و تنقلات مضر را کاهش دهید و به جای آن، میوه ها، سبزیجات و ویتامین C، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و امگا3 را بیشتر مصرف کنید. خوردن موادغذایی مانند ماهی، سبزیجات سبز برگ، آجیل، کاکائو تلخ، جو دوسر، تخم مرغ، فلفل، موز، دارچین و لوبیا برای درمان افسردگی موثر هستند.

این روشها در کنار روش NLP برای درمان افسردگی عالی هستند. یادتان باشد که با پیشگیری و درمان به موقع افسردگی، جلوی شدن گرفتن این مشکل را می گیرید و به افسردگی اجازه پیشرفت و تسلط بر خود را نخواهید داد.

2.5/5 - (4 امتیاز)
شخصیت شناسی اناگرام بهامین دادرس
اشتراک گذاری:

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • خب همه‌ی این موارد برای من رخ داده و من مدام تلاش میکنم از این حالت بیرون بیام نمیشه… یعنی میشه اما موقت بعد تمامی حالتام بر میگرده و خیلی بده نمیخوام درباره کارایی که تو این جور مواقع کردم و به فکرایی که میکنم کلا حرف بزنم اما خیلی سخته:))))

دیدگاهتان را بنویسید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم