وبلاگ

ذهن چیست؟ مدیریت ذهن چیست؟ تعریف ذهن

ذهن چیست؟ مدیریت ذهن چیست؟

ذهن چیست؟ مدیریت ذهن چیست؟ تعریف ذهن

در بحث ان ال پی یا مهندسی ذهن شناخت مفهوم ذهن بسیار بااهمیت است. تعریف ذهن به این صورت است:‌ به بخش محتوایی مغز انسان ذهن می‌گویند. البته این موضوع را باید در نظر داشته باشیم که در مباحث فلسفی تعاریف زیادی در مورد ذهن بیان‌شده ولی تعریفی که ما برای پیاده سازی ان ال پی نیاز داریم دقیقاً همین تعریف است.
اگر شما مغز را سخت‌افزار کامپیوتر در نظر بگیرید، بخش نرم‌افزار آن ذهن است؛ اما به‌صورت تصویری اگر ما یک سالن سینما را در نظر بگیریم که شامل پرده‌ی اصلی و صندلی‌ها و سیستم صوتی و… هست، به‌کل این سالن سینما ذهن میگویند. ذهن انسان یک ظرف محتوایی است. به همین سادگی.

 

درون ذهن چیست؟تعریف subject  و object

در ذهن انسان هیچ‌چیزی نیست به‌جز سوژه یا subject یا سوبژه (سوبژه یک اصطلاح فلسفی است). بخشی زیادی از این سوژه‌ها از حواس ۵ گانه آمده‌اند. مثلاً من به شما می‌گویم که به یک پرنده فکر کنید. محتوایی که در ذهن شما یا همان سالن سینما قرار می‌گیرد، پرنده‌هایی است که احتمالاً در فیلم‌ها یا از نزدیک و… با حس بینایی‌تان دیده‌اید و تجربه کردید.
تصویری که در ذهن شماست سوژه subject است و چیزی که در طبیعت یا واقعیت وجود دارد را ابژه object می‌نامند.

ما جهان را اونجوری که هست نمی‌بینم، اونجوری که درک می‌کنیم می‌بینیم.

 

چطور ذهن دیگران را کنترل کنیم؟

دقیقاً با توجه به تعریفی که از ذهن برای شما بیان کردم. نیاز نیست شما ابژه یا objectها یا واقعیت‌ها را برای فرد تغییر دهید، فقط اگر بتوانید نوع چیدمانی که فرد در ذهنش از یک واقعیت دارد را تغییر دهید، می‌توانید ذهن او را کنترل کنید و مسیر فکر کردن او را تغییر دهید یا با قرار دادن سوژه‌های جدید نوع نگاهش را به اون پدیده تغییر دهید و در نهایت در تصمیم گیری اون فرد تغییر حاصل کنید.

 

درون ذهن چیست؟ تعریف ذهن

 

فکر کردن چیست؟

به نحوه‌ی قرارگیری سوژه‌ها در ذهن فکر کردن می‌گویند. یا به‌صورت دقیق‌تر به نحوه‌ی اتصال سوژه‌ها یا همان حواس ۵ گانه (بوییدن و شنیدن و دیدن و لمس کردن و چشیدن) باهم در سالن سینما ذهن فکر کردن می‌گویند.

 

وظیفه‌ی ذهن چیست؟

اصلی‌ترین وظیفه‌ی ذهن اتصال برقرار کردن بین سوژه‌های ذهنی و خلق یک احساس یا رفتار در زندگی ماست. به این صورت که اگر کل ذهن را به یک سینما تشبیه کنیم. نمایش فیلم‌ها وظیفه‌ی ذهن ماست.

تعریف دقیق‌تر MIND به این صورت است: ذهن یا mind مجموعه‌ای از توانایی‌های فکری است که شامل هوشیاری، تصورات، ادراک، تفکر، قضاوت، زبان و حافظه می‌شود و معمولاً آن را وجود توانایی هوشیار بودن و اندیشه تعریف می‌کنند. ذهن دربرگیرنده قدرت تصور، تشخیص و قدردانی است و مسئولیت پردازش احساسات و عواطف را بر عهده دارد که منجر به عملکرد و نوع رفتار افراد می‌شود.

 

تفاوت ذهن بامغز چیست؟

همان‌طور که خدمتتان عرض کردم اگر انسان را به یک کامپیوتر تشبیه کنیم. بخش سخت‌افزاری مغز و بخش نرم‌افزاری ذهن است؛ یعنی شما کیس و مانیتور و موس و کیبورد رو لمس می‌کنید ولی نمی‌توانید سیستم‌عامل و نرم‌افزار فتوشاپ رو لمس کنید. شما نمی‌توانید مفاهیمی مثل هوش و حافظه و استعداد و به‌صورت کلی ذهن را مشاهده و لمس کنید. فرض کنید اگر چنین اتفاقی ممکن بود کافی بود برای اینکه در یک حوزه استعداد بیشتری داشته باشیم به یک آزمایشگاه مراجعه کنیم و با چند آزمایش، استعداد خودمان را در حوزه‌های خاص افزایش دهیم.

 

 

قدرت ذهن چیست؟

با توجه به تعریفی که از ذهن برای شما ارائه کردم. به این جمع‌بندی رسیدم که ما جهان را ان‌طوری که هست نمی‌بینیم ان‌طوری که درک می‌کنیم می‌بینیم. مثلاً همین‌الان شما از اطرافیانتان بپرسید که نظرشان را درباره‌ی کلمه عشق طی ۱۰ ۱۵ جمله بگویند یا ۵ دقیقه درباره گل صحبت کنند. به طرز ساده و شگفت‌انگیزی متوجه می‌شوید که هرکدام بعد از یک سری مفاهیم ساده آرام‌آرام مشاهده‌های خاص‌تری را بیان می‌کنند.
خوب با توجه با این موضوع الآن زندگی ما وابسته به همین بخش می‌شود. اینکه ما چطور پولدار شویم؟ چطور ازدواج خوبی داشته باشیم؟ چطور به موفقیت‌های شغلی برسیم؟ چطور یک مهارت و حرفه‌ی جدید را یاد بگیریم؟ همه‌ این‌ها به یک بخش ختم می‌شود و ان هم قدرت ذهن است؛ یعنی شما ناچارید برای موفق شدن، ذهن موفق داشته باشید و ان ال پی این مسیر را برای شما فراهم می‌کند.

 

سینمای-ذهن-و-تعریف-ذهن-min
سینمای-ذهن-و-تعریف-ذهن

چگونه قدرت ذهنمان را بالا ببریم؟

روش‌های زیادی برای افزایش قدرت ذهن و کنترل ذهن وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشید؛ اما به‌جرئت می‌توان گفت NLP یا برنامه‌ریزی عصبی کلامی بیشترین کمک را به شما در حوزه‌ی افزایش قدرت ذهن می‌کند. اگر دوست دارید قدرت ذهنتان را بالا ببرید حتماً آموزش‌های NLP را دنبال کنید.

 

 

 

چطور ذهن آرامی داشته باشیم؟

برای داشتن ذهنی آرام نیاز دارید که با مبحث ذهن آگاهی mindfulness یا به‌صورت یکم کاربردی‌تر مدیتیشن آشنا شوید. ذهن آگاهی یعنی بودن در لحظه. عموم ناراحتی‌های روانشناسی در مورد همین بخش است. عموماً افراد یا درگیر گذشته هستند که می‌شود افسردگی یا درگیر آینده که می‌شود اضطراب. برای اینکه این موارد را کم کنید باید لحظه‌ی حال را دریابید. بودن در لحظه حال یا توانایی ذهن آگاهی به شما کمک می‌کند که ذهن آرام‌تری داشته باشید. همین الآن سعی کنید فقط برای یک دقیقه به تنفستان گوش کنید و تمام توجهتان را روی همین فرایند بگذارید. چطور هوا وارد بدنتان می‌شود؟ چطور شکمتان حرکت می‌کند؟ اگر علاقه‌مند به یادگیری بحث ذهن آگاهی هستید حتماً توصیه می‌کنم که دوره جذب آرامش با مدیتیشن را تهیه کنید.

جذب ارامش با مدیتیشن

 

 

مدیریت ذهن چیست؟

مدیریت ذهن یعنی مدیریت افکار و باور‌ها. انجام هر عملی در زندگی قبل از اینکه جنبه‌ی فیزیکی پیدا کنه، جنبه‌ي ذهنی و درونی دارد. شما کارآفرینان و دانشمندان و افراد موفق را در نظر بگیرید. همه‌ی آن‌ها قبل از اینکه ایده‌هایشان را به‌صورت فیزیکی ببینند از قبل ان را در ذهنشان پرورش دادند. شما نمی‌توانید به خیلی چیزها فکر نکنید! ولی کاملاً اختیاردارید که به چه چیزهایی فکر کنید و در راستای آن رفتار جدیدی خلق کنید. این دقیقاً مفهوم مدیریت ذهن است.

 

ورزش‌های ذهن چیست؟

عموم ورزش‌های به باز شدن ذهن کمک می‌کنند. همان‌طور که خدمتتان عرض کردم مغز سخت‌افزار است و ذهن نرم‌افزار ‌وقتی شما ورزش می‌کنید جریان خون بیشتری وارد مغزتان می‌شود و درنتیجه سالن سینما یا همان فضای ذهنی شما بهتر عمل می‌کند؛ اما بهترین ورزش‌ها برای افزایش قدرت ذهن ورز‌ش‌های هوازی و تمرکزی است. ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی تند و دویدن و یوگا. اگر دوست دارید ذهن قوی و خلاقی داشته باشید حتماً ورزش‌ را جدی بگیرید؛ اما درکنار این فعالیت‌ها بدنی بعضی کارها هم باعث بالا رفتن قدرت ذهتان می‌شود. مثلاً حفظ کردن لغات، شطرنج، حل جدول، نوشتن داستان، یادگرفتن زبان جدید و تمرینات تمرکز می‌تواند به شما برای افزایش قدرت ذهن کمک می‌کند.

 

چگونه به چیزی فکر نکنیم؟

در تعریف فکر کردن گفتم که در ذهن ما چیزی نیست جز سوژه‌ها. بنابر همین تعریف شما نمی‌توانید به چیزی فکر نکنید. به‌عنوان‌مثال شما همین الآن به گل رز قرمز فکر نکنید. بنا بر همین مثال شما نمی‌توانید به چیزهایی که می‌خواهید فکر نکنید فکر نکنید!(یکم پیچیده شد) برای اینکه بتوانید ذهنتان را از یک موضوع پرت کنید، باید به یک موضوع دیگر فکر کنید یا اگر بخواهم دقیق‌تر و علمی‌تر بگویم، بهتر است رفتارتان را عوض کنید. به‌عنوان‌مثال همین الآن در فضایی که هستید چیزهایی که رنگش سفید هست را بشمارید. لطفاً این بخش را انجام دهید سپس پاراگراف بعدی را بخوانید.

زمانی که شما توجهتان را به سمت یک موضوع دقیق و شفاف جلب می‌کنید، بقیه‌ی جهان از چشم شما حذف می‌شود. زمانی که شما وسایل سفید را می‌شمارید نمی‌توانید دقیقاً تعداد وسایل قرمز را هم هم‌زمان بشمارید. پس اگر می‌خواهید به چیزی فکر نکنید و اندیشه‌ی خود را آزاد بگذارید، بهتر است کلاً سراغ یک موضوع جدید بروید. چون شما نمی‌توانید فکر نکنید.

 

چگونه مفی فکر نکنیم؟ چگونه مثبت فکر کنیم؟
چگونه مفی فکر نکنیم؟ چگونه مثبت فکر کنیم؟

پاک‌سازی ذهن چیست؟

به‌صورت خیلی کاربردی اولین قدم پاک‌سازی ذهن یعنی توجه آگاهانه به افکارتان. بازهم تأکید می‌کنم ما نمی‌توانیم فکر نکنیم. خود فکر نکردن هم نوعی فکر کردن است. پس برای داشتن ذهنی تمیز که نتیجه‌اش دنیایی بهتر است ما توجه می‌کنیم که به چه چیزی توجه می‌کنیم. به نظرم الآن بهتر مفهوم اخبار و فیلم و … های منفی را متوجه می‌شوید. مرحله‌ی اول برای پاک‌سازی ذهن این است که توجه کنید الآن دقیقاً دارم چه‌کار می‌کنم. شاید ساعت‌هاست در شبکه‌های اجتماعی هستم و کلی خبر منفی و بد را مرور می‌کنم. خوب الآن نباید انتظار داشته باشم که حال خوبی را تجربه کنم.

 

 

هوش و استعداد چیست؟

بازهم برمی‌گردیم به تعریفی که از ذهن بیان کردیم. گفتیم ذهن یک سینما است که در آن سوژه‌هایی که از حواس ۵ گانه ما گذشته‌اند ورود پیدا می‌کنند. فکر کردن هم نحوه‌ی اتصال این سوژه‌ها باهم است؛ اما هوش چیست؟ به توانایی قرار دادن این سوژه‌ها در کنار هوش می‌گویند. البته تعریف‌های دیگری هم در این زمینه‌داریم که برای بحث ان ال پی همین تعریف کاربردی‌تر است. مثلاً آقای ادیسون و به‌صورت کلی افراد مخترع و خلاق افرادی با هوش بالایی هستند. چون می‌توانند سوژه‌های ذهنی را به‌صورت متفاوت در کنار هم قرار دهند.

ادوارد دوبونو نویسنده کتاب کلاه شش تفکر میگه افراد باهوش معمولاً افراد خردمند و متفکر نیستند. چون آن‌ها توانایی این را دارند که از استدلال‌های ضعیف خود باقدرت خاصی دفاع کنند.

اما استعداد چیست؟ توانایی بالقوه اتصال سوژه‌ها را در ذهن استعداد می‌گویند. به‌صورت کلی، عملاً استعداد یک مفهوم ذاتی است که به فعل کشیده نشده است. مثلاً ممکن است شما از بچگی استعداد نقاشی داشته باشید. معمولاً این بخش از طریق ژن به ارث می‌رسد و خیلی قابل‌کنترل نیست.

 

3.2/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید