چگونه سر صحبت را باز کنیم؟ ۱۸ روش برای باز کردن سر صحبت

چگونه سر صحبت را بازکنیم؟

چگونه صحبت را شروع کنیم؟

چگونه سر صحبت را در فضای مجازی بازکنیم؟

 

من حرف کم میارم! نمی‌دانم چی بگم؟ داستانی آشنا

داستان آشنایی است.وقتی دوست دارید با فردی همراه شوید و صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید روبرو می‌شوید و ناگهان نگاهتان به بالا و پایین می‌رود و احساس می‌کنید خوب چی بگم الآن؟

وای به اون روزی که فرد مقابلتان هم کسی باشد که برایتان مهم هست و شاید دوست دارید در آینده با او روابط نزدیک‌تری داشته باشید.

وقتی با او روبرو می‌شوید یک سکوت مرگباری به وجود می‌آید و مغزتان هیچ ایده‌ای ندارد!
یک احساس مسئولیتی که اره لعنتی یک‌چیزی بگو!اینکه وظیفه‌ی توعه حرف بزنی دیوانه‌تان می‌کند!
ناگهان با صحنه‌ای ترسناک‌تر روبرو می‌شوید.فردی که برای دیدنش کلی لحظه‌شماری می‌کردید به شما می‌گوید با اجازتان من دیگر برم. و واقعاً می‌رود! گویی که جانت می‌رود.

برمی‌گردید خانه و با خودتان درگیرید که چرا من نمی‌توانم افکاری که در مغزم هست را روی زبانم بیاورم!تازه اوضاع بدتر هم می‌شود! یک چرخه‌ی معیوب در شما ساخته می‌شود که تو به درد کاری نمی‌خوری! تو دوست‌داشتنی نیستی! و آرام‌آرام اعتمادبه‌نفستان نابود می‌شود.

 

 

اگر خوب به این مطالب توجه و عمل کنید این اتفاق نمی‌افتد!

اگر خوب به چیز‌هایی که بهتون می‌گویم گوش کنید احتمال خیلی زیاد دیگر شاهد این اتفاقاتی که در بالا اشاره کردم نخواهید بود.فقط کافی است انجامش دهید و تمرین کنید.آماده هستید؟

 

 

چگونه سر صحبت را باز کنیم باز کردن سر صحبت شروع گفتوگو
چگونه سر صحبت را باز کنیم باز کردن سر صحبت

 

هسته‌ی اصلی اشتراکات است

چگونه سر صحبت را بازکنیم؟ به‌هیچ‌عنوان ! تأکید می‌کنم به‌هیچ‌عنوان برای شروع صحبت باکسی که تازه با او آشنا شدید و می‌خواهید سر صحبت را بازکنید سراغ مطالبی که احتمال می‌دهید نقطه‌ی تفاوت شماست نروید.
آدم‌ها دوست دارند چیزهایی که برایشان آشنا هست را تجربه کنند.اگر دقیق‌تر می‌خواهید بدانید، باید بگویم آدم‌ها از تفاوت، بیشتر از اشتراک می‌ترسند.

فرض کنید شما در یک شهر خارجی مثل نیویورک هستید و ناگهان متوجه می‌شوید یک فرد ایرانی دقیقا هم از شهری که شما دران به دنیا آمده‌اید به نیویورک آمده. در کنار او یک فرد دیگر از چین هست.تمایلتان برای صحبت به کدام سمت است؟

 

 

پیدا کردن اشتراکات

وقتی می‌خواهید باکسی سر صحبت را بازکنید قطعاً و حتماً بهتر است از قبل اطلاعاتی از او داشته باشید وگرنه خیلی کارتان پر ریسک خواهد بود.

اگر یک اطلاعات حداقلی هم داشته باشید باز بهتر از هیچی است!مثلاً دانستن شغل فرد مقابل.حالا که شغلش را می‌دانید باید وارد مرحله‌ی اشتراک شوید.مثلاً بپرسید تجربه‌ی شما از کار کردن در فلان شرکت چیست؟در این لحظه یک موضوع آشنا و مشترک بین شما و ایشان به وجود می‌آید

 

اشتراک‌سازی

یکی از تکنیک‌هایی که به شما در اشتراک‌سازی کمک می‌کند پرسیدن سؤالات دوگزینه‌ای است! و شما از قبل برای هر دو سناریو آماده کردید.
مثلاً در دانشگاه از فرد می‌پرسید کارشناسی می‌خوانید یا ارشد؟ اگر گفت ارشد پاسخی آماده دارید که مثلاً من هم خیلی دوست دارم مثل شما ادامه تحصیل بدهم و…اگر هم گفت کارشناسی می‌گویید وای چه دوران خوبی و…

شما با دادن دو گزینه که از قبل آماده کرده بودید او را به زمین خودتان کشاندید☺😉🤝🏼

 

به توجهات اولیه توجه کنید

بعضی از بزرگواران این بخش را آمار دادن می‌نامند.حقیقتاً بیان این مطلب کمی پیچیده است که از کجا بفهمیم آماری از سمت فرد مقابل داده‌شده است یا نه!
اما به‌صورت کلی ارتباط چشمی و لبخند دو معیاری است که می‌توانید روی ان حساب بازکنید.یعنی وقتی قبل از اینکه با فرد موردنظرتان وارد مکالمه‌ی زبانی شوید باید از زبان بدن و حالات صورت اطلاعاتی را به دست بیاورید که اصلاً تمایلی نسبت به شما وجود دارد یا خیر.
اگر زرنگ باشید قبل از اینکه لب به سخن بگویید باید بتوانید با چشمانتان حرف بزنید!

 

 

چگونه سر صحبت را باز کنیم باز کردن سر صحبت 
چگونه سر صحبت را باز کنیم باز کردن سر صحبت

 

سؤال بپرسید

در اکثر اوقات وقتی شما سؤال می‌پرسید می‌توانید ادامه‌ی بحث رو مدیریت کنید.فقط اون سؤال خیلی مهمِ.چون سؤال غلط جواب غلطی همراهش میاره و این موضوع ‌می‌تواند به‌جای باز کردن سر صحبت کلاً ادامه‌ی صحبت هم با تهدید روبرو کند.مثلاً اگر بپرسید حالتان خوبِ؟ احتمال دارد با یک ممنونم خالی روبرو شوید.ولی اگر هوشمندانه بپرسید چطور می‌توانم کمکتان کنم که… احتمالاً یک اتفاق بهتری می‌افتد.سؤالی بپرسید که بحث باز شود.نه صرفاً حرف زده باشید.راستی چه خبر از پدرتان؟

 

سؤالات چطور دار بپرسید!

سؤالات چرا معمولاً حس بازجویی به فرد می‌دهد! اما سؤالاتی که با چطور آغاز می‌شود حس مسئولیت‌پذیری و کمک به شخص می‌دهد. حس سوال چطور می‌توانم کمکتان کنم؟ را با مشکلتان چیه؟ مقایسه کنید

 

چگونه سر صحبت را باز کنیم باز کردن سر صحبت

 

به سمت علاقه‌های فرد بروید

به لطف و برکت شبکه‌های اجتماعی الآن کمتر کسی هست که از این نعمت بی‌نصیب باشد.با دقت و هوشمندانه اطلاعاتی که باعث می‌شود علاقه‌ی فرد را پیدا کنید را جمع‌آوری کنید و سعی کنید بیشتر در اون حوزه سؤالات (چطور)‌بپرسید! مثلاً متوجه شدید که فرد موردعلاقه‌تان در نقاشی دستی بر آتش دارد و این را از نقاشی‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد متوجه شدید.خوب حالا وقتش هست بپرسید چطور شد به نقاشی علاقه‌مند شدید!؟

 

 

داستان بخواهید نه جواب کوتاه

اگر اطلاعاتی از علاقه‌ی فرد داشته باشید و سؤال خوبی را آماده کرده باشید و کمی هم ارتباط مؤثر بدانید و احتمال خیلی زیاد تیرتان به هدف می‌خورد.سؤالاتی که داستان به همراه دارد با چی شد که شروع می‌شوند.چی شد که به نقاشی علاقه‌مند شدید؟

 

ریسک نکنید

تا جایی که امکانش هست دست‌به‌کاری نزنید که ریسک دارد مثل سؤالات شخصی یا سؤالاتی درباره‌ی موضوعی که مطمئن نیستید طرف مقابل به آن علاقه دارد یا خیر نپرسید.مثلاً بعضی‌ها از کارشان خوششان نمی‌اید و اگر شما در این  زمینه سؤال بپرسید احتمال خطر وجود دارد.

 

 

چگونه سر صحبت را باز کنیم باز کردن سر صحبت 

 

 

آماده نشدن برای پیروزی آماده شدن برای شکست است

کسانی که به‌صورت بداهه و بدون اینکه برنامه‌ریزی کنند و اطلاعات کافی به دست بیاورند می‌خواهند سر صحبت را باز کنند معمولاً خیلی فرد مقابل برایشان اهمیت ندارد.اگر شما می‌خواهید سر صحبت را باکسی باز کنید که بودونبودش برایتان مهم است حتماً آماده‌باشید.آمادگی هم یعنی داشتن اطلاعات کافی از فرد مقابل و پیدا کردن مباحث مشترک و پرسیدن سؤال مناسب.

 

بخواهید شمارا معرفی کنند

بعضی‌اوقات و معمولاً درمهمانی‌ها این اتفاق می‌افتد که دوست دارید با یکی از افراد حاضر در مهمانی آشنا شوید.یکی از کارهای به‌شدت جذاب و اصولی این است که از میزبان بخواهید شمارا به هم معرفی و آشنا کند.با این روش هم خیلی باکلاس به نظر می‌رسید هم راحت‌تر می‌توانید بحث را جلو ببرید.هم می‌توانید قبل از روبرو شدن با فرد موردنظرتان اطلاعاتی از او داشته باشید.

 

سؤالات بله و خیر نپرسید!

بازهم تأکید می‌کنم سؤالاتی نپرسید که پایانش بسته است.مثلاً نپرسید راستی رفتی کیش؟سؤال بهتر این است راستی سفرتان به کیش چه شد؟

 

تعارف را به سؤال تبدیل کنید

معمولاً در فرهنگ ما ایرانی‌ها بخش تعارفات عملاً حذف نشدنیِ! اما بهترین کار برای روبرو شدن با آن چیست؟تعارف را به سؤال تبدیل کنید. مثلاً وای چه ساعت شیکی! چطور این ساعت جذاب رو انتخاب کردی؟ چه لباس خوبی! چطوری می‌توانید بین این‌همه لباس یک لباس به این شیکی پیدا کنی؟

 

قاتلان صحبت را کنار بگذارید

یک سری مباحث هست که معمولاً مردم‌دوست ندارند خیلی درباره‌ی آن بی‌طرف باشند.مطالبی مثل سیاست و مذهب و ورزش و… آیا دیده‌اید استقلالی بعد از صحبت کردن با شما تصمیم بگیرید که پرسپولیسی باشد؟پس اگر می‌خواهید سر صحبت را بازکنید سراغ این بحث‌ها نروید.خطرناک است.

 

لزومی ندارد حتماً تنها باشید

یکی دیگر از روش‌های باز کردن سر صحبت این است که جمع را درگیر کنیم.لزومی ندارد حتماً تنها باشید.گاهی اوقات بودن در کنار یکی یا دو دوست دیگر باعث می‌شود فشار کمتری به شما وارد شود.

 

شما شروع می‌کنید اما قرار نیست…

شاید شما با مهندسی دقیق بتوانید یخ فرد مقابل را بشکنید و مقدمات باز کردن سر صحبت را آماده کنید.اما چیزی که باید بدانید این است که وقتی خوب طرف مقابل به حرف آمد نوبت شماست که بیشترین تمرکزتان را بر روی گوش دادن خرج کنید.

دوست خوبم نگفتم کم‌حرف بزنید! گفتم بهتر و دقیق‌تر گوش گنید! خوب گوش کردن باعث می‌شود اطلاعات بیشتری دریافت کنید.اطلاعات بیشتر هم باعث می‌شود اشتراکات و سؤالات بهتری بپرسید و درنتیجه چرخه‌ی رابطه شروع به کار کردن کند.

 

چگونه سر صحبت را باز کنیم باز کردن سر صحبت 
چگونه سر صحبت را باز کنیم باز کردن سر صحبت

 

می‌دانم یادتان می‌رود اما رعایت کنید!

لبخند داشتن و ارتباط چشمی مناسب واقعاً جواب می‌دهد.اگر یادتان ماند حتماً از این حس خوب استفاده کنید.وقتی شما با لبخندی شیرین به فردی نگاه می‌کنید (‌با رعایت اخلاق) حس خوبی در فرد مقابلتان به وجود می‌آید.

یک تکنیک NLP‌ برای افزایش اعتمادبه‌نفستان

اگر احساس می‌کنید زمانی که می‌خواهید سر صحبت را بازکنید اعتمادبه‌نفس کافی ندارید پیشنهاد می‌کنم زبان بدن افراد حرفه‌ای را تکرار کنید.سرسینه جلو سربالا شیک! ان ال پی می‌گوید اگر شما حالت بدنتان را تغییر دهید باعث می‌شود افکارتان هم‌تغییر کند.

 

این مقالات هم کمکتان می‌کند👇🏼

چگونه گوش بدهیم تا مخاطب عاشقمان شود؟3 تکنیک کاربردی + ویدیو

چگونه سر صحبت را باز کنیم؟

ویدیو 2 تکنیک رویایی ارتباط موثر در NLP

3 نظرات
 1. YBehravan می گوید

  سلام وای! عالی بود! خیلی ممنونم!

 2. عباس چیذری می گوید

  سلام و عرض ادب
  بسیار عالی بود
  موفق و سلامت باشید
  ارادتمند عباس چیذری

  1. بهامین دادرس می گوید

   سلامت باشید جناب چیذری بزرگوار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code