ارتباط موثر در ان ال پی [بشنوید]

ارتباط موثر در ان ال پی

ارتباط موثر با ان. ال . پی (NLP)

همان‌طور که در جلسات قبلی (nlp چیست؟) خدمت شما عرض کردم یکی از تعاریف NLP برسی ساختار‌های ذهنی است. در این مقاله قصد دارم ۵ نکته اساسی درباره‌ی ساختار ارتباط مؤثر در NLP و اینکه چگونه جذاب باشیم را به شما عزیزان آموزش بدهم.

نکته کنکوری شماره ۱

دوست های خوبم توجه کنید.ارتباط موثر کاملا مبتنی بر سیاست و هوش هیجانی شماست.خیلی از نظرات این است که آقای دادرس ایا این درست است که ما برای مردم فیلم بازی کنیم!؟
دوست خوبم! آیا رفتار شما با پدر و مادرتان دقیقا مثل رفتارتان با دوستانتان است؟ آیا شما فیلم بازی میکنید!؟ ما باید در ارتباطاتمان سیاست ها و استراتژی های خاصی داشته باشیم تا بتوانیم به یک بازی برد برد نزدیک شویم.

 

ارتباط مؤثر چیست؟

ارتباط موثر ان ال پی یا rapport ارتباطی است که باید در ان نتیجه نهایی، برد برد باشد. ارتباطی مؤثر معمولاً در روابط دوستانه و گرم به وجود می‌آید؛ بنابراین مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد این موضوع باید بدانید این است که ارتباط مؤثر بر پایه برد برد است؛ اما برد برد یعنی چه؟ یعنی همان‌قدر که تو نیاز به تائید و شنیده شدن داری من هم نیاز به شنیده شدن و تائید شدن دارم.

 

 

پادکست صوتی بهامین دادرس با موضوع چگونه در گفت‌وگو جذاب باشیم؟😍👇🏼

 

 

آدم‌ها عاشق افرادی مثل…

اگر دوست دارید بدانید که چطور باید دلربا و جذاب باشید باید با شما یک راز کوچک را در میان بگذارم. آدم‌ها از افرادی که دنیا را مثل خودشان می‌بینند و حتی ازنظر ظاهری هم شبیه خودشان هستند خوششان می‌آید!ادمها عاشق افرادی مثل خودشان هستند. در NLP ‌ یا برنامه‌ریزی عصبی کلامی این موضوع را mirroring یا اثر آینه‌ای نیز می‌گویند! هرچقدر بتوانید شباهت را بیشتر کنید موفق‌تر می‌شوید. اجازه بدهید برایتان مثال بزنم. مثلاً اگر شخصی که دوست دارید با او ارتباط موفق و مؤثر برقرار کنید از یک فیلم خاص خوشش آمد یا علاقه به موسیقی خاصی داشت یا علاقه به بازیگر خاصی داشت، شما هم می‌توانید آرام‌آرام خودتان را به آن مسیر سوق بدهید و باهم هم‌نظر باشید.حتی در زبان بدن و حالت تنفس و… هم وجود شباهت، حس خوبی را در فرد بوجود می‌آورد.

 

ارتباط موثر با ان ال پی و تکنیک ایینه mirroring
ارتباط موثر با ان ال پی و تکنیک ایینه mirroring

 

گوش دادن روش دارد!

چگونه جذاب باشیم؟ اگر بدانید که خوب شنیدن از حرف زدن اثر بیشتری در جذابیت دارد، قطعاً برای دلربایی و جذاب بودن خودتان هم شده سعی می‌کنید بیشتر گوش کنید؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که نباید مثل یک چوب خشک باشید!
تکان دادن سر و ارتباط چشمی و لبخند را هم باید در نظر بگیرید. همین‌جا می‌خواهم یک نکته خیلی مهم در مورد خوب گوش دادن به شما آموزش دهم.
خلاصه‌ی حرف افراد را به خودشان برگردانید! در بخش بالا گفتم آدم‌ها عاشق خودشان هستند. وقتی از دهان شما حرف‌های خودشان را می‌شنوند احساس فوق‌العاده‌ای به انها دست می‌دهد.

 

با زبان بی‌زبانی

افرادی که در ارتباط مؤثر حرفه‌ای هستند با زبان بی‌زبانی با شما ارتباط برقرار می‌کنند. شما به‌عنوان فردی که مهارت‌های ذهنی را در سایت آقای مثبت یاد می‌گیرید باید بتوانید بدون کلام صحبت کنید. این روش می‌تواند زبان بدن شما باشد. می‌تواند زبان چشم‌های شما باشد. می‌تواند لبخند و حالت صورت شما باشد. به‌صورت دقیق‌تر ارتباط غیرکلامی اثر بیشتری نسبت به ارتباط کلامی دارد. قطعاً برای شما پیش‌آمده که وارد مغازه‌ای شده‌اید ولی قبل از اینکه فروشنده لب به سخن باز کند، حس خوبی نسبت به او نداشتید! این دقیقاً موضوع ارتباط غیرکلامی است.

 

روش کشف دروغگوها
روش کشف دروغگوها با متد ان ال پی و زبان بدن

 

سؤال شفاف

وقتی یک فرد شروع به صحبت کردن می‌کند به‌جای اینکه منتظر باشید ببینید کِی می‌خواهد نفس بگیرد تا سریع به او بگویید میان کلامت خواستم بگم… و ارتباط مؤثر رو به‌جای برد برد به سمت دیگری ببرید، یاد بگیرید که دقیقاً از مخاطب سؤال بپرسید. سؤال پرسیدن باعث می‌شود فرد مقابل شما احساس کند که شما به او ارزش می‌دهید! از او بخواهید بخش‌هایی که برای شما شفاف نیست را شفاف کند! مثلاً به شما می‌گوید رفتم رستوران با دوستم. شما می‌توانید بپرسید که خوب چه غذایی خوردید؟! این سؤالات ریز به مخاطب حس ارزشمندی می‌دهد. فقط چند بار همین روش‌های ساده‌رو پیاده کنید تا باورتان شود چقدر این مهارت‌های می‌تواند زندگی را شیرین‌تر کند.

 

درگیر کردن احساسات مختلف

در NLP اگر می‌خواهید ارتباط مؤثر و موفق داشته باشید بهتر است دامنه و محل پردازش‌های ذهنی را بیشتر کنید؛ یعنی چی؟ یعنی وقتی شما با فرد مقابلتان فقط حرف می‌زنید. اون فقط صدای شمارا می‌شنود ولی اگر هم‌زمان با صحبت کردن، دستش را هم بگیرید او شمارا لمس می‌کند. دقیقاً در همین نقطه به‌جای اینکه یک حس درگیر باشد، دو حس درگیر می‌شود. حالا بازهم می‌توانید جلوتر بروید. اگر شما بوی خوبی هم داشته باشید علاوه بر صوت و حس لامسه، حس بویایی فرد مقابل را هم تحت تأثیر قراردادید.
ما ۵ حس داریم. لامسه بویایی شنوایی بینایی چشایی. تا جایی که می‌توانید این‌ها را باهم ترکیب کنید و از انها استفاده کنید. بعضی از افراد وقتی حرف می‌زنند ارتباط چشمی هم برقرار نمی‌کنند و این خیلی بد است.

 

معرفی کتاب ارتباط موثر به روش ان ال پی

کتاب هنر ایجاد ارتباط موثر به روش NLP هم میتواند به صوت دقیق‌تر شما را با این بخش آشنا کند

کتاب هنر ایجاد ارتباط موثر به روش دامیز
کتاب هنر ایجاد ارتباط موثر به روش ان ال پی دامیز

 

2 نظرات
  1. […] ویدیو 2 تکنیک رویایی ارتباط موثر در NLP […]

  2. […] نه تنها در فن بیان باید آن را رعایت کنید باید در زندگی و ارتباط موثر هم ازش بهره ببرید! حالا چرا ذهن آگاهی و خودآگاهی در فن […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code