گوش دادن! اسرار امیزترین بخش فن بیان [تماشا کنید]

گوش دادن و تحلیل بیان- تمرین فن بیان و سخنرانی

در جلسه‌ی قبل با هم مفصلا صحبت کردیم که چقدر فن بیان و اینکه بتوانیم منظورمان و چیزی که در ذهن‌مان هست را با کلام‌مان منتقل کنیم اهمیت دارد. در این جلسه می‌خواهم یک پارادوکس خیلی جالبی را برای شما باز کنم. خیلی‌ها فکر می‌کنند که اولین قدم برای اینکه بیان جذاب‌تری داشته باشند این است که اینجا کار کنند. در صورتی که این موضوع نیست. در این جلسه یک موضوع خیلی مهم‌تری را یاد می‌گیرید.

 

 

چقدر طول می‌کشد فن بیان قوی داشته باشیم؟

اما قبل از اینکه بخواهم به شما بگویم مهم‌ترین عامل یک بیان جذاب چی هست، یکی از سوال‌های مهمی که در سایت‌مان از ما پرسیدید را می‌خواهم به شما پاسخ بدهم. خیلی‌ها گفتند که «آقا چقدر طول می‌کشد که ما یک بیان استانداردی داشته باشیم؟» در سخت‌ترین حالت که شما خیلی از نواقص را داشته باشید نهایتا بعد از ۳ ماه به یک استاندارد حداقلی که بتوانید چیزی را که در ذهن‌تان هست به طرف مقابل‌تان منتقل کنید را پیدا می‌کنید؛ یعنی چی؟ یعنی بعد از ۳ ماه شخصی که نمی‌تواند درست درخواست کند، می‌تواند که الان، بعد از ۳ ماهی که گذشته و آموزش‌ها را دیده درست‌تر و اصولی‌تر درخواستش را بیان کند. پس حداقل ۳ ماه نیاز دارید که تلاش و تمرین کنید.

 

گوش دادن - چگونه خوب گوش کنیم - اموزش فن بیان
گوش دادن – چگونه خوب گوش کنیم – اموزش فن بیان

 

گوش‌ها کلید اصلی فن بیان هستند

اما اصلی‌ترین نکته‌ای که درباره‌ی فن بیان شما باید بدانید اصلا بیان‌تان نیست😂. اصلا بحث بیان در مرحله‌ی اول مورد تاکید واقع نمی‌شود و چیزی که خیلی مهم است گوش‌های ما است.دوستان خوبم؛ گوش‌ها ورودی‌های کلمات، جملات، داستان‌ها، قصه‌ها و صداهایی هستند که شما می‌شنوید و بعد با بیان‌تان آن را منتقل می‌کنید. پس اگر می‌خواهید بیان جذابی داشته باشید باید باید باید گوش حرفه‌ای و قوی‌ای داشته باشید.

 

اگر ورودی غلط باشد قطعا خروجی هم غلط است

اما چطور بیان ما خوب، قوی و درست می‌شود؟ ببینید ورودی بیان ما از گوش‌های ما است. دقیقا تنها نقطه‌ای که خیلی خیلی خیلی از عزیزان جدی‌اش نمی‌گیرند. ببین، حرف زدن را خیلی جدی می‌گیریم. دیدن را خیلی جدی می‌گیریم. ولی گوش دادن خیلی درجه‌اش کم است. متاسفانه گوش‌های ما خیلی مظلوم واقع شده. دیدید بچه‌هایی که دوران کودکی مشکلی در نواحی گوش‌شان داشتند، این‌ها وقتی بزرگ شدند نمی‌توانستند خوب حرف بزنند. پس اگر می‌خواهید خوب حرف بزنید، اگر می‌خواهید حاضر جواب باشید باید گوش‌تان را قوی کنید.

 

گوش دادن - چگونه خوب گوش کنیم - اموزش فن بیان و سخنرانی
گوش دادن – چگونه خوب گوش کنیم – اموزش فن بیان و سخنرانی

 

باید دوباره به کودکی برگردیم!

برای اینکه گوش قوی‌ای داشته باشیم دقیقا باید به دوران کودکی برگردیم. ببینید در دوران کودکی یک اتفاق می‌افتاد، بچه خیلی از چیزها را می‌شنید، نمی‌توانست بگوید. یعنی دقیقا واضح می‌شنید، نمی‌توانست بگوید. باید بیشتر گوش می‌کرد، بیشتر گوش می‌کرد و بیشتر گوش می‌کرد و تمرین می‌کرد، تمرین می‌کرد و تمرین می‌کرد تا آن بابا و مامان از دهان خوشکلش بیرون می‌آمد. دوباره همان اتفاق باید بی‌افتد. گوش ما باید قوی بشود. گوش ما باید رشد پیدا کند، حرفه‌ای بشود. به صداها، جملات، کلمات، لغات، نوع لحن‌ها، جاهایی که آدم‌های خاصی نفس‌‌گیری می‌کنند، آن جاهایی که سکوت می‌کنند و آن جاهایی که دقیقا تاکید می‌کنند گوش ما از امروز به بعد می‌خواهد این نکات را بهتر و دقیق‌تر یاد بگیرد.

 

گوش بدهیم، نشنویم

دوستان خوبم؛ همین الان که این ویدئو را می‌بینید قطعا خیلی از صداهایی هست که شما می‌شنوید ولی به آن گوش نمی‌دهید. شاید بیشتر تمرکز و توجه‌تان روی صدای من باشد، مرسی. اما چیزی که از شما می‌خواهم این است که کمی روی صداها دقیق‌تر بشوید. کمی آگاهانه به سکوت‌ها، صداهای ریز توجه کنید. حتی آن صدای کوچک می‌تواند تنفس شما باشد. پس فقط نشنویم، کمی گوش بدهیم.

 

تمرین جداسازی موزیک

تمرین این جلسه‌تان، تمرین که برای شما درنظر گرفتم یک ویدئویی است که در آن چند نوع از یک ساز نواخته می‌شود. این ویدئو را ببینید کاملا متوجه می‌شوید. از شما می‌خواهم تفاوت صداها را، حداقل ۳ مورد پیدا کنید. وقتی این موزیک ویدئو را دیدید ۳ صدا را که باهم تفاوت دارد پیدا کنید و اگر توانستید این کار را انجام بدهید به خودتان تبریک بگویید چون گوش‌تان کم کم دارد آگاهانه قوی می‌شود. بریم این ویدئو را ببینیم.

 

 

پیشنهاد رد نشدنی!😍👇🏼

اگر واقعا دنبال این هستید که فن بیانتان را تقویت کنید فقط کافی است این دوره را ببینید!

 

چطور فن بیان قوی داشته باشیم
چطور فن بیان قوی داشته باشیم

این مطالب هم کمکتان می‌کند👇🏼

اموزش فن بیان | ۷ راز اموزش فن بیان که باید بدانید

چگونه خسته کننده صحبت نکنیم؟ آموزش لحن در فن بیان [تماشا کنید]

فن بیان چیست و چرا از نان شب واجب‌تر است؟

افزایش دایره لغات فارسی | چگونه دایره لغات خود را افزایش دهیم؟

تغییر و از بین بردن لهجه | ۱۵ راز کنترل و مدیریت لهجه

Art of listening

1 نظر
  1. […] جلسات قبلی (راز گوش دادن در فن بیان) به شما گفتم که خوب گوش دادن چقدر مهم است. برای اینکه […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code